"לו הרצוג היה מכנה את הממשלה באותם כינויי גנאי קשים שבהם הוא מכנה אותי - מצבנו היה הרבה יותר טוב"

1 באוגוסט, 2016

שלי התראיינה בתכנית "ערב חדש" עם דן מרגלית בטלוויזיה החינוכית, והתייחסה לכינוס ועידת מפלגת העבודה אמש בו אישרו צירי הוועידה את הארכת כהונתו של יו"ר המפלגה יצחק הרצוג בלמעלה משנה, מהלך לו התנגדה. מתוך דבריה:

"מרגלית: הרצוג זכה לניצחון די בולט, הפער די גדול. איך תראה השנה הקרובה מבחינתך? את תשתפי איתו פעולה או שתמשיכי למתוך עליו ביקורת?
שלי: קודם כל, הביקורת שלי היא תמיד עניינית. אני חושבת, דן, שאני אחת מיושבות ומיושבי הראש היחידות אם לא היחידה שאחרי שהפסידה בשעתו בפריימריז לא שרפה את המועדון, לא הפכה שולחן. התייצבתי לימינו של הרצוג. גם כאן, עם כל הבכי והנהי כאילו הוא מותקף כל הזמן, אני תקפתי אותו רק באופן ענייני וכשלא הייתה ברירה. למשל, כשקיבלנו בשורה מפתיעה מארמון האליזה מפי הרצוג שבעצם מפלגת העבודה כבר לא מאמינה בפתרון שתי המדינות לשני עמים. למשל, כשהוא הסכים להתקזז מול אורן חזן כדי להציל את קואליציית נתניהו. ולמשל, כשהוא כמעט המית עלינו אסון בזחילה לממשלת נתניהו כספיח לממשלת ימין.
מרגלית: אני לא רוצה להיכנס איתך לעניין הזה, אבל יש שמועות שגם את היית נכנסת לו היה נכנס.
שלי: מיום אחרי הבחירות אמרתי שלו היה מדובר בממשלת אחדות פריטטית שמקדמת באופן ברור ועל פי קווי היסוד שלה משא ומתן מדיני ונותנת ביטוי להשקפת עולמנו היה אפשר לדבר על זה, אבל זה לא הייתה הסיטואציה. הסיטואציה הייתה באמת זחילה לממשלת ימין. כיוון שאני חיה במפלגה דמוקרטית וכיוון שאני אדם אידאולוגי ואני רואה בעצמי מנהיגה במפלגת העבודה ובכלל, בוודאי שיש לי חובה ובוודאי שהייתה לי חובה אתמול, כשדמוקרטיה מפלגתית נרמסת ברגל גסה, להביע את עמדתי, בין אם זה משתלם פוליטית. אני רק אמשיל לך במשפט מה קרה אתמול. זה כאילו בנימין נתניהו, שיש לו רוב קואליציוני בכנסת, מחליט בהצבעה ברוב, רוב לגיטימי של הכנסת, אפילו 80 ח"כים היו מצביעים למען הארכת כהונה שלו ולא לעשות בחירות לכנסת. לכך משול הדבר.
מרגלית: אני מבין שזה לא לגיטימי לשנות את הכללים, זה ברור. אבל בכל זאת, מה יקרה בשנה הקרובה? הוא נשאר, הוא יהיה יו"ר המפלגה. את מקבלת את זה. הרי את לא פורשת מהמפלגה. מה יקרה עכשיו? אתם תעבדו ביחד? את תתמכי בו? הנה, למשל היום הוא תקף בחריפות את המהלכים של נתניהו נגד התקשורת. הוא המשיל אותו לפידל קסטרו הישראלי. את שותפה למתקפה הזו?
שלי: גם אם אני לא בדיוק מסתנכרנת על עולם הדימויים, אני בהחלט מסכימה עם המתקפה הזו על בנימין נתניהו. לחלוטין. בוודאי שכל דבר ענייני אנחנו נפעל ביחד. בדרך כלל אנחנו רואים את הדברים עין בעין. כשיש זיג-זג ואין חוט שדרה אידאולוגי, אז אני באה ואומרת את דברי. לו באמת הרצוג היה משתלח בבנימין נתניהו או אומר עליו דברים כל כך קשים כפי שהוא אומר עלי כל הזמן או כפי שהוא קרא אתמול לצירי הועידה 'לה פמיליה', לו היה מכנה בכינויי הגנאי הקשים האלה את בנימין נתניהו או בכלל את הקואליציה ואת הממשלה אז היינו במצב הרבה יותר טוב היום.
מרגלית: אבל היה משהו בהתנהגות הבלתי הולמת של תומכייך שלא נתנו לו לדבר.
שלי: קודם כל, לא היה מדובר כלל בתומכי. רבים מהפנים שראיתי שם אני לא מכירה כלל. ראיתי גם אנשים שמזוהים עם הרצוג היום מופיעים אגב בתמונות בעיתונים פחות או יותר הופכים שולחן. אני חושבת, דן, שעם כל כמה שהמראות אתמול היו קשים, והם היו קשים, אני נכנסתי אחרי שבוז'י התחיל לנאום והייתי המומה מכמה האולם היה טעון – עדיין, מה האנשים האלה צעקו? 'בוז'י לך הביתה'? משהו כזה? מדובר במשהו של חנונים בכלל, באמת.
מרגלית: כן, זה מקובל. אבל אני שואל אותך אם תהיה עכשיו הנהגה מאוחדת לאופוזיציה של מפלגת העבודה או שתמשך המחלוקת הפנימית לקראת הפריימריז שיערכו ביולי 2017?
שלי: אני אומרת שוב, הכל לגופו של עניין. כל דבר שצריך אנחנו נשתף פעולה, נלך יד ביד ונהיה אגרוף אופוזיציוני. רק אלוהים אדירים, שכבר יהיה האגרוף האופוזיציוני הזה. כי כשאתה משמש בתפקיד אופוזיציה וכל הזמן, כל הזמן אתה קורץ לתוך ממשלת הימין, גם כשעושים דברים טובים ובאמת יש לנו סיעה מדהימה עם חברי כנסת מדהימים שמגיעים להישגים מדהימים – גם ההישגים האלה איכשהו מתאיינים מהערך שלהם אם כל הזמן יודעים שאנחנו לא באמת מתכוונים ונורא רוצים להיכנס לממשלה."

לצפייה בראיון המלא: