שלי על חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות: "חוק מאוזן, אך אין בו כדי לפצות את הפרקליטים על ההסתה המבישה שהתנהלה נגדם, והחלישה את שלטון החוק בישראל"

3 באוגוסט, 2016

ח"כ שלי יחימוביץ' על חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות:

 

" חוק מאוזן, אך אין בו כדי לפצות את הפרקליטים על ההסתה המבישה שהתנהלה נגדם, והחלישה את שלטון החוק בישראל"

 

ח"כ שלי יחימוביץ' על חוק הביקורת על הפרקליטות, שעבר כעת במליאה הכנסת בקריאה שניה ושלישית:

"הצלחנו בעמל רב לייצר חוק שפוי ומאוזן, פיצוי קטן מדי להתעללות ולהסתה שעברו פרקליטים מסורים על לא עוול בכפם. פרקליטות חזקה היא אינטרס עליון של הציבור הרחב, כדי שתוכל להגן עליו מפני צמרת העולם התחתון, בעלי הון שמבצעים מעשי מרמה, ופוליטיקאים מושחתים. לכל העבריינים האלה ולסנגוריהם יש אינטרס בפרקליטים חלשים ומפוחדים. הציור המעוות והמופרך של הפרקליטות כ"ממלכת רשע" הוא אולי פופולרי לאחרונה, אבל מעבר לעוול שנגרם כאן, הוא מחליש ומסכן את שלטון החוק".

בחוק כפי שעבר כעת - שינויים דרמטיים במבנה ובסמכויות הנציבות כפי שהיו בתקופתה של השופטת בדימוס הילה גרסטל. עיקר השינוי הוא הפיכת הנציבות לאומבודסמן לתלונות הציבור בלבד, והחזרת הביקורת המערכתית לידי המבקר.

ח"כ יחימוביץ' הייתה שותפה לחקיקה הממושכת, הגנה על פרקליטות המדינה, וצידדה בעמדת השרה איילת שקד, אשר אימצה את דו"ח השופט גולדברג, אמרה בנאומה במליאה:

"החוק הנוכחי מאפשר לכל אדם מן הישוב שרואה עצמו נפגע בעת ההליך המשפטי, להתלונן ללא כל מגבלה – גם תלונה אישית וגם תלונה מערכתית, אולם מאידך הוא מצנן ומגביל את כוחם של נאשמים מיוחסים וחזקים וסניגוריהם להשתמש בנציבות ככלי להחלשת שלטון החוק, ומקטין את  היכולת למרר את חייהם של הפרקליטים באופן מאיים תוך כדי הליך משפטי.

גם בעת שיש אופנה של הסתה והשתלחות כלפי עובדי ציבור,  יש לזכור שיש לנו חובה להגן עליהם ולחזקם  בין אם הם שוטרים, רופאים, אחיות, מורים, עובדים סוציאלים ובין אם הם פרקליטים. כל אלה אנשים שמחזיקים את חוט השדרה של מערכת השירות הציבורי ומגוננים על הציבור, ויש לשמור על מעמדם ועל כבודם, דבר שנשתכח מלב בעת ההתלהמות שעדיין נמשכת נגד הפרקליטות."

לצפייה בנאום המלא: