"שחרור מוקדם לקצב - היפוך מוסרי שבו חשים חמלה כלפי אדם אכזר ושוכחים את המסר הכואב לקורבנות ולציבור ענק של נשים"

4 באוגוסט, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר של רשת ב', "הבוקר הזה" עם אריה גולן, והתייחסה לישיבת ועדת השחרורים של השב"ס שתתקיים מאוחר יותר היום בו יוחלט האם הנשיא לשעבר משה קצב, אשר מרצה עונש מאסר בגין עבירות מין, ישוחרר שחרור מוקדם. מתוך דבריה:

"גולן: את הראשונה שזיהתה ויצאה לתקשורת והודיעה שמשה קצב הוא אנס. היום אחרי 4.5 שנים, איש בן 70, כבר שילם את עוונו, את בעד שחרורו המוקדם?

שלי: נראה לי שהציור של משה קצב כאדם קשיש, סובל, פגוע –
גולן: מאיגרא רמא לבירא עמיקתא, זה כן קרה לו.
שלי: מאיגרא רמא לבירא עמיקתא, אבל כמו שאתה, אריה, אמר, כששאל אותך דוד מנע מה היית מצפה שהוא יעשה, אמרת לו שלא יאנוס. באמת מרוב חמלה על הפושע, על האלים, על עבריין המין הסידרתי, אנחנו שוכחים שהאיש הורשע באונס וביצע מעשים קשים ומרושעים בהרבה מאוד בנות.
גולן: אבל כל אדם שיושב בכלא זכאי להפחתת שליש אם הוא מתנהג בסדר, לא מתפרע בכלא, אסיר למופת.
שלי: לא היה תקדים לעבריין מין שמכחיש לחלוטין את הדברים שעשה, אינו מבין את פשעיו, מתכחש להם, חש עצמו כקורבן, אין לו גרם של אמפתיה לסבל הנורא של קורבנותיו – ששולחים אותו הביתה בלי תוכנית שיקום, נקודה.
גולן: אבל יש תוכנית שיקום. עשו לו תוכנית שיקום, סידרו לו תוכנית שיקום. הוא גם יצטרך כל שלושה חודשים להתייצב ולספר איך הוא משתקם.
שלי: אריה, הכל יפה וטוב אבל זו תוכנית שהופעלה במיוחד למען קצב.
גולן: בכל זאת VIP, Very Important Prisoner.
שלי: בדיוק, עלית על הנקודה. הרי מה אחד הערכים החשובים ביותר, שזו חצי הכוס המלאה של העובדה שבבית הכלא יושבים נשיא וראש ממשלה ועוד שועי ארץ ואנשים חזקים? הכוס המלאה היא שאנחנו חיים במדינה שיש בה שוויון בפני החוק, ועבריין מין הוא עבריין מין הוא עבריין מין. על כן הטיפול האקסטרה-מיוחד, מתאמץ, מלא היצירתיות שניתן לפושע מספר אחת שיושב בכלא רק בגלל שהוא נשיא לשעבר הוא מאוד מקומם אדם רגיל.
גולן: את מטילה ספק במקצועיות של שתי הנשים הללו, שתי המומחיות המקצועיות מהרשות לשיקום האסיר, שנפגשו איתו והשתכנעו שאפשר לפתוח איתו את המודל הטרי שהתגלה לשיקום האסיר?
שלי: אני לא רוצה להתייחס למקצוענות שלהן. אני בטוחה שמדובר במשרתות מדינה נאמנות. אבל אני כן בטוחה בדבר אחד שכל אדם שמאזין לנו עכשיו בטוח שלו היה כאן מבחן בוזגלו ולו היה מדובר בעבריין מין שהורשע בסדרה של עבירות מין, ועוד יודעים עליו שכל תהליך המשפט והגשת כתב האישום היה רצוף בהתעמרות קשה שלו ושל סביבתו בנפגעות, ניסיון להטיל בהן דופי, הפצת סיפורים כאילו הן זונות, איומים והפחדות – כל אדם כזה שהיה יושב בכלא והיה מתכחש לחלוטין לפשעיו ולא מגלה אפילו גרם של חרטה, לא היו כותבים בשבילו חוות דעת נוספת. לא היו ממציאים בשבילו מסלול VIP מיוחד, שיטה חדשה לגמרי לשחרור עברייני מין שאינם מכירים בעברותיהם. כל השיטה הזו עם כל המאמץ האדיר של המערכת שמתגייסת לטובת אותו עבריין מין, ולא לטובת אדם מן הישוב אלא לטובת אסיר מספר אחד, זה דבר שהוא נורא מקומם.
גולן: אני לא שומע בדברים שלך טיפת חמלה על אדם בן 70, כבר לא מסוכן לסביבתו, אדם הרוס. את לא חושבת על ההיבט הזה, האנושי, ההומניטרי?
שלי: העובדה שאתה לא שומע בקולי רחמים היא מכיוון שאין לי רחמים כלפיו. יש לי הרבה מאוד רחמים, אמפתיה, ימי סעד נפשי וסיוע ככול שיכולתי לקורבנות. התהפכו היוצרות? אנחנו אמורים לחוש חמלה על אדם שהוא סדיסט ופסיכופת והשתמש בנשים שהיו כפופות לו כחפץ, עינה אותן, התעמר בהן, ביצע בהן עבירות מין ועד עצם היום הזה בכלל לא מכיר בסבל שהוא גרם? ולשכוח שיש כאן שורה של נשים, שלושה או ארבע, איני זוכרת ברגע זה, שהופיעו בכתב האישום ועוד שבע שלא יכלו להופיע בכתב האישום בכלל ההתיישנות שחלה? ותאמין לי, אריה, כיוון שהייתי בתוך העניין וכיוון שבאמת הכרתי חלק מהנאנסות, אני גם יודעת את ים הסיפורים שהגיע אף הוא ולא בשל לידי כניסה לכתב האישום, או נשים שהיה להן סיפור מחריד ולא הרהיבו את העוז והאומץ להצטרף לאותן נשים שהתלוננו במשטרה בגלל שהן נרתעו ממסע ההכפשה נגד המתלוננות. אז כיוון שאני מכירה את הסבל שהוא גרם, אתה יודע, היו הרבה אנשים מרושעים במהלך ההיסטוריה ואני לא מכירה את ההיפוך המוסרי שבו חשים חמלה כזו כלפי אדם כל כך אכזר ואיכשהו שוכחים בדרך ששחרור מוקדם שלו יהווה מסר מאוד כואב, מאוד מפר אמון, מאוד צורב בלב גם לנפגעות הישירות שלו וגם לציבור ענקי של נשים שספגו עבירות מין במהלך חייהן. זה מסר שהוא מסר קשה מאוד לציבור."

להאזנה לראיון המלא: