שלי על חוק ערוץ הכנסת: "טוב בהרבה מכוונות הזדון המקוריות, אבל עדיין כלי להנצחת שליטת נתניהו בערוץ תקשורת נוסף"

3 באוגוסט, 2016

שלי נאמה מעל דוכן הכנסת בדיון בקריאה שנייה ושלישית של חוק ערוץ הכנסת, וגם הוסיפה הודעה אישית בתגובה לדברי חבר הכנסת יואב קיש. מתוך דבריה בעניין:

"הרי החוק הזה ראשיתו בחטא, ראשיתו בוועדה מטעם, שאולי אחד מחבריה – הייתה איזו טעות קטנה, פקשוש בליהוק. נבחרו כולם מטעם, כולם ידעו מה צריכות להיות מסקנות הוועדה. ישיבות הוועדה היו ישיבות השחרה נגד ערוץ הכנסת, וניסיונות לטפול עליו שחיתות, חוסר אובייקטיביות, זלזול נורא בח"כים והכפשת שמם. והמסקנות של הוועדה – חרפה ובושה, חרפה ובושה. איזה מסקנות: חוסר הבנה טוטלי של מהי דמוקרטיה, מהו חופש ביטוי, מהו ערוץ תקשורת. כן, זה ערוץ תקשורת שצריך לפעול לפי אמות מידה עיתונאיות. אבל זה בכלל לא משנה, בכלל לא משנה. הכול היה כלים בדרך להנצחת אפשרות השליטה של נתניהו בערוץ תקשורת נוסף. כל ניסיונות ההכפשה שהוועדה ניסתה לעשות לא צלחו, מה לעשות. ערוץ ישר, נקי כפיים, אובייקטיבי, הגון, נותן ביטוי לכל הדעות, מכבד את חברי הכנסת, אבל מצד שני עושה תוכניות שיש בהן עיתונאות ויש בהן נשכנות, הכול במידה. ואז אחד-אחד ובאין רואה באו החברים מהקואליציה ואמרו: מתנצלים באמת, אנחנו מתנצלים בפניכם, אבל זו הנחיה של ראש הממשלה. הרבה אנשים הגונים וישרים ובכירים בקואליציה באו ואמרו: מתנצל, לא יכול לעזור, הנחיה של נתניהו, אני לוקח צעד אחד אחורה. כולל מי שהמשיכו לשבת בוועדה וניסו לעשות כמיטב יכולתם, אבל מה לעשות, הם אמרו, הלחץ של ראש הממשלה חזק מאוד."

להאזנה לדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת – אני מבינה שיו"ר ועדת הכנסת חבר הכנסת יואב קיש לא נמצא כאן – נמצא?

יואב קיש (יו"ר ועדת הכנסת):

אז הכול בסדר.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

הכול בסדר. מה זה שתי דעות? לכאן ולכאן? יש כאלה שסבורים ששידור צריך להיות ככה, ויש כאלה שסבורים שהוא צריכים להיות ככה – אפשר לחשוב שזה איזה קרב איתנים אידיאולוגי בין גישות שונות לגבי התקשורת. ראש הממשלה בנימין נתניהו רצה ערוץ בשליטתו, ולכן הפעיל את כל המהלך הזה. וכל היתר קשקוש.

יואב קיש (יו"ר ועדת הכנסת):

איך זה יכול להיות?

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

במהלך - - -

עיסאווי פריג' (מרצ):

תשאל את חברי הוועדה, ואז תקבל את התשובה.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

הרי החוק הזה ראשיתו בחטא, ראשיתו בוועדה מטעם, שאולי אחד מחבריה – הייתה איזו טעות קטנה, פקשוש בליהוק. נבחרו כולם מטעם, כולם ידעו מה צריכות להיות מסקנות הוועדה. ישיבות הוועדה היו ישיבות השחרה נגד ערוץ הכנסת, וניסיונות לטפול עליו שחיתות, חוסר אובייקטיביות, זלזול נורא בח"כים והכפשת שמם. חבל שלא היית בוועדה הזאת, היית שומע את השאלות הבלתי-נתפסות.

יואב קיש (יו"ר ועדת הכנסת):

הייתי.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

והמסקנות של הוועדה – חרפה ובושה, חרפה ובושה. איזה מסקנות: חוסר הבנה טוטלי של מהי דמוקרטיה, מהו חופש ביטוי, מהו ערוץ תקשורת. כן, זה ערוץ תקשורת שצריך לפעול לפי אמות מידה עיתונאיות. אבל זה בכלל לא משנה, בכלל לא משנה. הכול היה כלים בדרך להנצחת אפשרות השליטה של נתניהו בערוץ תקשורת נוסף.

איך אני יודעת בוודאות, ואני לא משערת ולא מנחשת? כי בראשית הדרך באו ח"כים הגונים מכל קצוות הקשת הפוליטית, כולל הרבה מאוד ח"כים בליכוד ומכל סיעות האופוזיציה – מכל סיעות האופוזיציה, ללא יוצא מן הכלל – ואמרו: מה העניין? מדובר בערוץ נפלא, מצוין, הוא חייב להמשיך לשדר. לאף אחד לא הייתה טענה כלפיו, ולו הקלה שבקלות. כל ניסיונות ההכפשה שהוועדה ניסתה לעשות לא צלחו, מה לעשות. ערוץ ישר, נקי כפיים, אובייקטיבי, הגון, נותן ביטוי לכל הדעות, מכבד את חברי הכנסת, אבל מצד שני עושה תוכניות שיש בהן עיתונאות ויש בהן נשכנות, הכול במידה; מצלם כמו שצריך את מליאת הכנסת, את הדובר, לפעמים כשיש מהומה כמו שצריך מצלמים את מה שקורה במליאה. ואז אחד-אחד ובאין רואה באו החברים מהקואליציה ואמרו: מתנצלים באמת, אנחנו מתנצלים בפניכם, אבל זו הנחיה של ראש הממשלה, ואי-אפשר - - -

יואב קיש (הליכוד):

מי אמר את זה?

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

הישרים שבהם.

יואב קיש (הליכוד):

מי אמר את זה? מי אמר את זה?

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

למה שאני אסגיר את החברים שלך שיש להם אומץ לומר את האמת והם לא משכנעים את עצמם?

יואב קיש (הליכוד):

אני לא שמעתי את זה מאף אחד.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

זה הדבר הכי נורא שקורה תחת שלטון כזה, שהתודעה העצמית משתבשת, ומבצע ההנחיות גם משכנע את עצמו שהוא באמת מאמין, באמת ובתמים ב"אידיאולוגיה", במירכאות כפולות ומכופלות, שמאחורי החוק הזה. אבל כל כך הרבה אנשים הגונים וישרים ובכירים בקואליציה באו ואמרו: מתנצל, לא יכול לעזור, הנחיה של נתניהו, אני לוקח צעד אחד אחורה. כולל מי שהמשיכו לשבת בוועדה וניסו לעשות כמיטב יכולתם, אבל מה לעשות, הם אמרו, הלחץ של ראש הממשלה חזק מאוד.

בסופו של דבר, אני חייבת להודות: החוק, כמו שהוא יצא, הוא חוק הרבה יותר סביר, הוא גם מוזער בדרך ממסקנות אותה ועדה תמוהה. אגב, רק לדוגמה, אחד האנשים שעליהם נאמר שהם עיתונאים אובייקטיביים ואין להם שום קשר לעניין והם לוהקו במקרה בגלל עיתונאותם היה צביקה ברוט. והנה, ראה זה פלא, לא חולפים ימים מעטים וצביקה ברוט מתחבק על הבמה עם מנכ"ל ערוץ הכנסת רונן פלוט, אחרי שזה זוכה - -

יואב קיש (הליכוד):

מנכ"ל הכנסת.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

- - אחרי שזה זוכה ברשות עיריית נצרת-עילית. מתברר שהוא היה הקמפיינר שלו, אותו עיתונאי אובייקטיבי שישב בוועדה שליהק רונן פלוט. זו רק דוגמה אחת. יש לי עוד הרבה דוגמאות על כל אחד ואחד מחברי הוועדה הזאת, שצריכים להתבייש בחברותם ובמסקנות האנטי-עיתונאיות האלה.

על כל פנים, רק לסיום, סעיף אחד שאיכשהו שורה על הכול ומאפיין במשהו את רוח החוק הזה – ששוב אני אומרת, הוא חוק הרבה יותר טוב ממה שהיה בכוונות הזדון המקוריות לפני חקיקתו.

היו"ר בצלאל סמוטריץ:

רק משפט סיכום בבקשה חברת הכנסת יחימוביץ.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

הנה משפט סיכום: אותו חוק ביזוי שאוסר בחוק את ביזוי חברי הכנסת, שחברי מיקי רוזנטל באמת ניסה לעשות כמיטב יכולתו ולמזער נזקים והצליח להפוך אותו - - -

היו"ר בצלאל סמוטריץ:

חברת הכנסת יחימוביץ, הזמן תם, אז בבקשה משפט סיכום.
שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

אתה יכול לאפשר לי עוד דקה?

היו"ר בצלאל סמוטריץ:

לא. עם לילה ארוך כזה, התשובה היא לא.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

אבל אני לא אדבר יותר היום.

יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת):

תגידי דברים טובים על הממשלה.

היו"ר בצלאל סמוטריץ:

אבל אם אני אתן לך דקה, אני אצטרך לתת אחר כך לאחרים.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

לא, הוא לא רוצה שאני אגיד דברים טובים על הממשלה.

היו"ר בצלאל סמוטריץ:

משפט סיכום, חברת הכנסת יחימוביץ.

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

אני מסיימת. נשאר סעיף שאוסר בחוק פגיעה חמורה בכבוד הכנסת. אתם שמעתם על דבר כזה בדמוקרטיה, איסור בחוק על פגיעה בכבודנו? מי שיפגע בכבודנו ובכבוד הכנסת עובר על החוק. אין דבר כזה בשום מדינה דמוקרטית מערבית, לא קיים בספר חוקים של שום מדינה. ומי יחליט מי ביזה את כבודנו? ועדה מיוחדת לענייני כבודנו ולענייני סתימת פיות? ומה ייעשה למי שעובר על החוק? זה דבר שכל כך מופרך וכל כך נורא, שדי בו כדי להסביר את מהות החוק הזה. תודה רבה.

[...]

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

רק תגובה קצרה על המצג הכוזב כאילו פתיחת ערוץ הכנסת לחברות עסקיות מכל הסוגים והמינים ולתאגידים כלכליים היא זאת שתבטיח תחרות. ההפך הוא הנכון – לתת לתאגיד עסקי ערוץ בתוך הכנסת, שהוא בעצם ישמש כמשרד לובינג לאינטרסים האחרים של אותו תאגיד ובנגישות לכל ועדות הכנסת, זה דבר מטורף. זה בדיוק שלילת התחרות, זו בדיוק ריכוזיות.

רק לאחרונה שמענו על נוחי דנקנר שקנה את "מעריב" בעסקה הפסדית, שלא הייתה משתלמת, לא לו ולא לבעלי המניות של אי,די,בי - -

יואב קיש (הליכוד):

הוא לא - - -

שלי יחימוביץ (המחנה הציוני):

- - אבל היה משתלם לו להחזיק את "מעריב" כעיתון מחמד, שבאמצעותו הוא ישלוט ויקבל כוח ומינוף על פוליטיקאים ועל עסקים אחרים.

ועל כן, האמירה כאילו לאפשר לחברות שיש להן זיכיון לשדר חדשות להתמודד במכרז, אחרי שהן עמדו בכל הקריטריונים, כאילו זה ההפך מתחרותיות – ההפך המוחלט הוא הנכון. תודה.