שלי על סגירת מכונות המזל של הפיס: "מבינה את ראשי הרשויות. אי אפשר לקחת מהם משאב בסיסי כשהמדינה לא נושאת במימון"

9 באוגוסט, 2016

שלי התראיינה בתכנית "עושים סדר" עם בן כספית בטלוויזיה החינוכית, והתייחסה ליוזמת שר הביטחון משה כחלון לצמצום הגרלות הפיס ולאסור על הפעלת מכונות מזל, זאת תוך מחאה של ראשי רשויות הטוענים כי המהלך ימנע מהם תקציבים חיוניים שמעביר אליהם מפעל הפיס. מתוך דבריה:

"כספית: את מסתובבת בפריפריה, יותר ממני. את רואה שכמעט כל מקום שאת נכנסת אליו בפריפריה – זה הפיס. אז את מי שאנחנו מענישים?
שלי: חד משמעית, אתה צודק. מפעל הפיס במתכונת היום כשהתקציב שלו הוא בערך שני מיליארד שקלים בשנה הוא מענה ופתרון לראשי רשויות. ומה זה ראשי רשויות? זה אנחנו, זה הציבור. הם בעצם מממשי המדיניות בישובים שהם נבחרו לעמוד בראשם, ולכן הם צודקים במאה אחוז. אבל מצד שני, תודה שזה אבסורד שמי שיממן את אותם אולמי ספורט ומתנ"סים יהיו האנשים העניים והדלים ביותר. אתה יודע שביום שבו ניתנות קצבאות הביטוח הלאומי, אז יש את ההימורים הכי גדולים? זה פשוט מכמיר לב. ובאמת באופן ברור וחד משמעי, אתה אמרת שמהכסף שלנו – אני לא חושבת שיש לך מנוי על מפעל הפיס או שאתה משחק במכונות משחק. באופן ברור ועובדתי מי שעושה את הדברים האלה ומבזבז את מעט כספו על הימורים אלה אנשים עניים, שהם ניזונים מהחלום ומהמשדרים על אראלה שמתקשרת. הם חולמים בלילה שאראלה מתקשרת אליהם בבוקר, ואראלה לא מתקשרת – כי הסיכויים לזכות במפעל הפיס הם יותר נמוכים מהסיכויים שתיפגע בתאונת דרכים. לכן יש כאן משהו שהוא מאוד לא הגון. אני לחלוטין מבינה את ראשי הרשויות. אי אפשר לקחת מהם משאב כל כך בסיסי כשהמדינה לא מתחייבת מהצד השני לשאת במימון של הדברים האלה. לכן נכון היה עושה כחלון לו היה מציג סעיף תקציבי צבוע שהוא שווה במשקלו לכספים שמגיעים ממפעל הפיס.
כספית: את רואה שהוא מוסיף תרופות לסל התרופות, שזה מעשה מאוד חשוב, אבל בסוף הוא עולה לא לעניים – זה היתלי מס על שירותי הבריאות הנוספים של 76% העשירים יותר באוכלוסייה. בסוף זה משפט שלמה. במי לפגוע, בפריפריה או בעניים?
שלי: בן, אני לא מסכימה איתך. מדינת ישראל היא מדינה עשירה עם גירעון נמוך יחסית, עם יחס חוב-תוצר שהוא סביר לחלוטין. התשובה לדברים האלה היא מנגנון מאוד נכון, מאוד פרוגרסיבי שקוראים לו מענקי איזון, שהיה דבר מאוד יפה ובו רשויות שהן פחות עשירות ואין להן מקורות כספיים במיסוי מאיזורי תעשייה מקבלות מענקי איזון כדי להשוות אותן לרשויות יותר עשירות. מענקי איזון הולכים ומתקצצים כל הזמן. יש שם כלי שאפשר להשתמש בו, אפשר להזרים אליו כספי מדינה. ויש מספיק כסף כדי שבפריפריה יבנו מבנים של מתנ"סים ומגרשי כדורסל וכן הלאה. אני לא חושבת שהשמיכה קצרה. אני חושבת שיש פה שגיאה.
כספית: את עושה לי זעזוע תפיסתי כשאת אומרת שמדינת ישראל היא מדינה עשירה. אז איפה הכסף?
שלי: זה נכון. מדינת ישראל היא מדינה עשירה עם אזרחים עניים, וזה מה שעצוב.
כספית: בתחקיר לקראת האייטם הזה דיברנו עם בכירים לשעבר באוצר שאומרים גם הם את זה, שיש מאיפה להביא. שאפשר לצבוע כסף או לקחת ממקור אחר. מאיפה היית לוקחת? מקצבאות ילדים, ברור שלא.
שלי: ברור שלא.
כספית: תקציב הביטחון?
שלי: לאו דווקא. תתפלא, אבל אני לא מאלה שצועקים לקצץ בתקציב הביטחון. נכון שיש מאיפה לקצץ, אבל גם תקציב הביטחון יש לו משמעות מרחיקת לכת מעבר לביטחון. יש לו משמעויות גם על התעשיות הביטחוניות, על עשרות אלפי מקומות עבודה. הוא גם סוג של כור היתוך ומקום שבו אנשים נצרפים בכור הזה אל תוך החברה הישראלית ומשרתים ביחד. לכן אני לא מאלה שצועקים לקצץ בתקציב הביטחון. אני אגיד לך יותר מזה. יש אנשים שבאידיאולוגיה שלהם, כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, רוצים מדינה קטנה עם תקציב קטן וסקטור עסקי מאוד גדול, שהוא ינהל לנו את המדינה. אבל מה לעשות, בעיני זה לא החזון הציוני. החזון הציוני הוא שיש גם מדינה וגם סקטור עסקי.
כספית: אז את רואה בחיוב את היוזמה של כחלון להרחיב את התקציב?
שלי: כן, אני בעד בכלל ביטול הסיפור הזה כלל ההוצאה. זה פיקציה, זה מונע תקציבי רווחה, תקציבי פיתוח ותשתיות. אני חושבת שהכסף שבשבילו הוא מרחיב את התקציב הוא לא נכון, כי מרחיבים את התקציב בשביל השקעה בתשתיות, בשביל חינוך, בשביל לעודד צמיחה. אני לא רואה מנועי צמיחה בתקציב הזה."

לצפייה בראיון המלא: