יחימוביץ': "רוצה להרחיב את חוק הגבלת שכר הבכירים"

8 בספטמבר, 2016
האזינו:
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' התראיינה בתכנית "איפה הכסף" עם ענת דוידוב שמשודרת ברדיו ללא הפסקה על דיון שנערך בבג"ץ על החוק להגבלת שכר הבכירים. מתוך דבריה:
 
ענת: "שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני. נדמה לי שאתם יכולים להיות מרוצים מהתשובה הזאת של בג"ץ, לפחות בהקשר הזה עד שהבנקים ישיבו להם את חברות הביטוח. נכון?
 
שלי: נכון, בלי הישגים בכלל, כיוון ששופטי בג"ץ, שבעה במספר, ברגע שנכנסו לאולם בית המשפט אמרו מקובל על כולנו פה אחד שאין לנו שום כוונה להיכנס לעצם החוק או לשנות אותו. כך שבעצם השורה האחרונה נאמרה".
 
ענת: "אז מצד אחד אומרת הנשיאה שאין בעיה עם החוק, מצד שני היא אומרת לכנסת, ותקני אותי אם אני טועה, שחוקים כאלה יצטרכו לעמוד בביקורת שיפוטית. מה זה אומר? איך את מבינה את זה?"
 
שלי: "זה משפט לגיטימי של נשיאת בית המשפט העליון, אני חושבת שצריך לחוקק חוקים מתוך הכרה בכך שהם יעברו הליך שיפוטי. אני מקווה שמי שמניח על שולחן הכנסת את חוק ההסדרים השמן והעבה יזכור את זה גם, וזאת הערה כללית וכל מה שבית המשפט אומר ומכריע מקובל עליי כי אני מכבדת אותו. אבל ענת, מצד אחד אני מרוצה כי זה חוק שהנחתי לראשונה לפני יותר משבע שנים והוא הלך והתקבע בתודעה הציבורית ועבר פה אחד, וכבר יש לו תוצאות. העובדה שחברת הראל העלתה את שכר המינימום של העובדים העניים שלה כולל עובדי הקבלן ל-6,000 שקלים זה משמעותי".
 
ענת: "זאת תוצאה ישירה של הדבר הזה?"
 
שלי: "כן, ודאי יש לזה חלק מאוד גדול כי הם יוכלו לקחת לעצמם שכר יותר גבוה, כי החוק אומר שהם יכולים להעלות לעצמם את השכר ליותר מ-2.5 מיליון בשנה, אבל הוא צריך להיות לא יותר מפי 35 מהשכר הנמוך. אז אני מניחה שהם הקדימו תרופה למכה ומעלים לעניים. אם זה משפיע לטובה על כל כך הרבה עובדים עניים אז החוק עשה את שלו מעל ומעבר. אז מצד אחד יש פה סיפוק, מצד שני זה מרתיח לראות את סוללת עורכי הדין היקרים במשק שאליהם מצטרפים לוביסטים, מגנים בלהט על כמה עשרות בכירים שמשתכרים שכר מטורף ומנהלים את המערכת ומטרידים אותה, גם את הפוליטית וגם את המשפטית.
 
ענת: "בשביל זה הם שם. אבל האם בעקבות התשובה לבגצ יש מקום להרחיב את החוק? לא רק על בנקים וחברות ביטוח".
 
שלי: "אני מאוד רוצה להרחיב את החוק. כמו שהנחתי אותו במקור הוא כלל את כל מקבלי השכר הגבוה בחברות הציבוריות הנסחרות בבורסה. כלומר אלה שהם משחקים בכסף שלנו ולוקחים את השכר מאיתנו. ההצעה שהסכמנו עליה בסוף ואליה חתר שר האוצר ואני משבחת אותו על כך היא להחיל אותו רק על הבנקים ובחברות הביטוח והחברות הפיננסיות. אבל ברור שהחוק כל כך חשוב אני אתפשר, אני לא אגיד הכל או כלום".