יחימוביץ' על התחמקות נתניהו מהצבעה על מס דירה שלישית: "שיפרסם הצהרת הון"

26 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב' על ראיונותיו של ראש הממשלה נתניהו בתקשורת הישראלית.

 

 

איתנו חברת הכנסת שלי יחימוביץ ממפלגת העבודה, בוקר טוב. את פרסמת הודעה מאוד חריפה נגד דברי ראש הממשלה באותם ראיונות לטלוויזיה שהוא העניק אתמול, שהוא צלצל למשפחת אלאור עזריה, כפי שהוא מצלצל תמיד למשפחות שכולות ולמשפחות של נעדרים. לנוכח התגובות החריפות שנשמעו, מלשכת ראש הממשלה נמסר שמר נתניהו לא השווה בין החייל אלאור עזריה לחיילים שנפלו. זאת תשובה נאותה מבחינתך, חברת הכנסת יחימוביץ'?

קודם כל מזל שזה מוקלט, כי אחרת היינו חושבים שאנחנו הוזים והוא לא אמר את הדברים מעולם, ושוב אנחנו עושים עליו עלילות שווא. אז הדברים נאמרו, והוא נשאל שאלה והוא ענה אותה מהבטן, בלי פילטרים, ובלי יועצים, ומהבטן הוא כנראה חש שמי שאיבדו את ילדיהם במערכות ישראל, בקרב, מול אויב, הם שווים לאביו של חייל שהגיע למקום שבו היו מפקדים בשטח, היו הוראות פתיחה באש, היה מחבל מנוטרל, והוא נטל את החוק לידיו וירה במחבל בניגוד לכל ההנחיות של מפקדיו הרבים שהיו בסביבה וכוחות ההצלה ומה לא. יש שיבוש ערכי ותודעתי מאוד עמוק, וגם ביזוי של המשפחות השכולות וביזוי זכר הנופלים. ויש כאן עוד חציית גבול של ראש הממשלה שכל כולה מגיעה מהעובדה שהוא רואה סקרים, והוא רואה שרבים מהציבור, ובוודאי רבים מבוחריו, אגב לא כולם, מזדהים עם אותו חייל, אז הוא רואה שזה בטרנד, וזה העניין שהולך טוב בסקרים, ועל כן, לצורך העניין הזה, אין לו שום בעיה לרמוס כל ערך קיים.

אולי הוא גם מזדהה עם החייל במידה מסוימת? כי הוא הזכיר שהוא היה קצין בסיירת מטכ"ל ולפעמים אתה עומד בדילמה: לפתוח באש או לא לפתוח באש? אבל בסך הכל הוא אמר שהוא אמר לאבא של אלאור עזריה "סמוך על צה"ל, סמוך על בית המשפט הצבאי, שים יהבך על צה"ל".

דווקא כאן אני אומר משהו לזכותו של ראש הממשלה. אני בטוחה שבעת שהוא היה חייל קרבי, הוא לא היה יורה במחבל מנוטרל. הדבר הזה כל כך סותר נורמות של חיילות, גם של הפתיחה באש אבל גם של האינסטינקטים של לוחם, לירות במחבל מנוטרל כשכל המפקדים שלך בסביבה. זה דבר שלא קורה, ואני בטוחה שראש הממשלה לפני שנים רבות לא היה עושה את זה. והעובדה שכעת הוא מתייצב להגנתו היא מראה את המדרון הנורמטיבי החלקלק שאנחנו נמצאים בו ושבו ראש הממשלה מחליק יחד עם כולם במדרון ואף מוסיף על ההחלקה הזאת ומרבה עליה. זאת נקודה בזמן שצריך לעצור ולחשוב לאן הולכים, ומה קורה לנו ומה קורה לערכי הבסיס שלנו. מה שהוא אמר אתמול היה חמור ביותר, אני כן שמחה שהוא מצטער על כך או חוזר בו לפחות חלקית מהדברים האלה.

את גם שמחה שנתניהו בשם השקיפות והגילוי הנאות לא יצביע בנושאי הטלת המס על הדירה השלישית כי יש לו שלוש דירות ויש לו עניין אישי בנושא הזה?

אריה, אני באמת לא יודעת מה היקף הרכוש של ראש הממשלה, מכיוון שהוא מעולם לא פרסם את הצהרת ההון שלו, ואני מצפה ממנו בהזדמנות חגיגית זו שבה הוא מספר שיש לו שלוש דירות, לפרסם הצהרת הון, שיפרסם הצהרת הון גלויה על כל רכושו, על כל ממונו ועל כל דירותיו וזהו, אף אחד לא יאשים אותו במשהו לא תקין על העובדה שהוא עשיר. זכותם של אנשים להיות עשירים, אבל אם הוא כבר מדבר על היקף רכושו, אני אומרת בשוליים, מוטב שיפרסם הצהרת הון שקופה וגלויה. אבל מעבר לזה, מדובר בכזה אבסורד, הרי על אותו משקל בדיוק הוא גם לא יכול להשתתף בהצבעות על מערכת הבריאות  כי הוא צורך בריאות ויש לי ביטוח בריאות, והוא לא יכול להצביע על תקציב משרד התחבורה כי הוא נוסע בכבישי מדינת ישראל. ברור לך כמה זה אבסורדי ומגוחך, ואיזו התחמקות מבודחת וגם סותרת כל היגיון. ואם נמשיך עם ההיגיון הזה, ספק אם הוא יכול להנהיג את המדינה כשהוא בניגוד עניינים - הרי הוא חי במדינה. ועל כן הדבר הזה הוא התחמקות מאוד בוטה, וטוב עשתה שרת המשפטים איילת שקד שפרסמה הבהרה שכל הנוגע למיסוי,

אין דבר כזה ניגוד עניינים, כי כולנו משלמים מיסים ויש סוגיות מיסויות מאוד משמעותיות, וככה מתמלאת קופת המדינה שבגלל יש לנו מדינה בכלל - מתקציב הביטחון ועד תקציב החינוך וכן הלאה, ועל כן מדובר בהתחמקות מאוד בוטה ומקוממת.

עניין נוסף שתקפו את ראש הממשלה נתניהו זו אותה תמונה שאובמה יושב עם כמה נשים שמייעצות לוף, יועצות בכירות שלו, ונתניהו יושב רק עם גברים. ואתמול הוא אמר יש לו ארבע שרות בממשלה, ושאם תימצא עוד גברת מוכשרת הוא לא יהסס לגייס אותה, וכמובן הגברת שלא הייתה בחדר ההוא עם אובמה אבל הוא אוהב אותה ומעריץ אותה והיא שותפה מלאה לפעילות שלו, הגברת שרה נתניהו.

טוב, על פי המשקל הזה אין בכלל גברים שוביניסטים בעולם, כי מן הסתם רוב הגברים נשואים לאישה. אני לא יודעת אם שמת לב, אבל אני מקפידה לתקוף את ראש הממשלה בחריפות, ולא את אשתו. הוא נבחר לראשות הממשלה, אשתו תהה מצוידת בתכונות אשר יהיו, היא לא נבחרת בקלפי, כל מה שקורה בבית ראש הממשלה הוא באחריות ראש הממשלה ולא באחריות אשתו ואני אתמיד בדבר הזה. לפעמים מאוד קל להעביר את הביקורת לאישה ולהשאיר את הגבר נקי מביקורת ואני מתנגדת לזה ברמה העקרונית, ואדבק בגישה הזאת שלי.

השרות לא חייבות לראש הממשלה שום דבר, הוא לא עשה להן טובה, הן נבחרו בידי ציבור גדול, הן פוליטיקאיות מנוסות ומיומנות, ולכן זה בכלל לא רלוונטי. רלוונטי את מי הוא ממנה בסביבת העבודה שלו לתפקידים מאוד בכירים, וסביב ראש הממשלה יש תפקידים מאוד בכירים. טל שניידר הבלוגרית הסבה את תשומת לבם של כולם לתמונה הזאת, שבה שמונה זכרים מחויטים יושבים לצידו ובצד השני יושב סגל מעורבב של נשים וגברים של הנשיא אובמה. זה באמת כל כך צורם, ואז התשובה שהוא מגייס אנשים לפי כישורים ולא לפי מגדר. מה המסקנה? המסקנה היא שמבין יותר מחצי מאוכלוסיית ישראל, קרוב לארבעה מיליון נשים, פשוט לא נמצאה אחת שראויה להיות אפילו בתור עלה תאנה בלשכתו של נתניהו, פשוט המוח שלנו כנראה קטן מדי באופן גנטי ולכן אי אפשר למצוא אישה אחת ראויה. בסופו של דבר פמיניזם נבחן בדברים שאתה עושה.

אבל היו נשים בלשכת ראש הממשלה, ואם תביטי בצילומים של נתן אשל את תראי שהיו נשים. נסתפק בדברים הללו, שלי יחימוביץ תודה רבה.