יחימוביץ בירכה על הסכם הגז עם ירדן בראיון לגלצ

27 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו בגלצ על הסכם הגז שנחתם עם ירדן. מתוך דבריה:

 

 

שלום חברת הכנסת שלי יחימוביץ', תבקשי סליחה משר האנרגיה יובל שטייניץ?

כן, מיד. אני מחכה ליום הכיפור כדי שאוכל לבקש סליחה מהשר שטייניץ.

10 מיליארד דולר

אני תוהה אם האמירה הזאת שלו נובעת מבורות עמוקה או שהוא יודע שאין קשר בין הדברים. העובדות הן שייצוא גז לרשות הפלסטינית ולירדן היו מלכתחילה, הרבה לפני שאיזשהו גאון התווה את המתווה. הן אפילו לא כלולות כיעד לייצוא, מכיוון שעתודות הגז שלנו מחושבות יחד - ישראל, רשות פלסטינית וירדן. כלומר, מלכתחילה אף אחד לא אמר שאסור לייצא לירדן או לרשות הפלסטינית, להיפך, היה ידוע שזה על השולחן, וזה קיים, ולא צריך מתווה בשביל זה, והמתווה בכלל לא עוסק ביצוא לירדן. לכן הערבוב הזה בין המתווה לבין הייצוא לירדן הוא פשוט לא רלוונטי. אני באמת שואלת את עצמי אם זאת בורות תהומית של שר האנרגיה, או סתם הזדמנות כבר לזרוק איזה קיסם למדורה. וכל העסקה הזאת, שאני מקווה שתצא אל הפועל, כי אין ספק שיש בזה חיזוק והידוק הקשרים שלנו עם ירדן, זה דבר טוב ודבר מבורך.

זה לא הגז שהיית מעדיפה שהיית רוצה שיישאר לעתודות עבורנו? בעוד 50 שנה לנכדים?

לא, אני חושבת שירדן והרשות הפלסטינית היו כלולים מלכתחילה בתוך התחשיב של מה יספק את הצרכים של ישראל ומה יספק גם את הייצוא לשתי הישויות האלה, לרשות ולירדן. כל הדיון וכל הוויכוח על הייצוא וגם העתירה שהוגשה בשעתו - שלי ושל מי שהיום נשיא המדינה ראובן ריבלין ושל יושב ראש ועדת הכספים משה גפני ושל מי שהיה אז יושב ראש ועדת הכלכלה פרופסור אבישי ברוורמן - בכלל לא נגעה לירדן ולרשות. זה ידענו שכלול, הכל בסדר, לא הייתה לנו ביקורת ולו לרגע אחד, וגם היום אני אומרת שזה הסכם מבורך, אבל אין לו ובלו בדל של קשר לאותו מתווה גז "גאוני". ואני במקום שטייניץ הייתי עושה חשבון נפש מאוד עמוק על כך שעדיין אזרחי ישראל יושבים ומחכים לבשורת הגז הטבעי מאותו מתווה מהולל: אין צינור שני, המחירים מופקעים, אנחנו במצב אבסורדי שחברת חשמל מעדיפה לקנות פחם כשיש לה גז טבעי ליד הבית, כי הגז הטבעי כל כך יקר, אין תשתית חלוקת גז, עוד לא התחיל הפיתוח של לוויתן. שיעשה חשבון נפש, באמת.

אז חברת הכנסת יחימוביץ, למה העובדות האלה לא מבלבלות את שר האנרגיה יובל שטייניץ, וגם לא מגיעות לציבור? ואולי בעצם שטייניץ עשה היום ספין על ספין, הוסיף את מתווה הגז כדי לקבע אותו כדבר טוב?

הספינים האלו לא יוצרים מציאות, אני מזכירה לכם שהמציאות היא שיכול היה כבר לזרום למפעלי התעשייה ולחברת החשמל גז טבעי בזיל הזול כי הוא שלנו.

הוא גם אמר שעסקה כזאת עם ירדן תזרז את הפיתוח של מאגר לוויתן.

יכול להיות. קודם כל אני רוצה שהגז יזרום לחברת החשמל בזול, חברת החשמל כבר יכולה לעבוד על גז, אבל היא לא מעדיפה לעבוד על גז כי הוא נורא יקר, קבעו מחיר שהוא מטורף לחלוטין, הוא יותר גבוה מכל מחיר שקיים באיזושהי מדינה בעולם, בטח בקרבה כזאת לגז. וחברת החשמל שלנו, שהיא הצרכן העיקרי שלנו, שכבר חתום על חוזים, לא רוצה את הגז בגלל שהוא יקר מדי והיא מעדיפה פחם מזהם. זאת המציאות! המציאות היא שיכולנו כבר ליהנות מהמשאב הנפלא הזה.

איך נכשלו כל אלה שהתנגדו למתווה הגז בלהביא את כל העובדות האלה ולהוציא את הציבור? יכול להיות שאת הציבור מעניינים נושאים אחרים, כנראה זה הכישלון.

בטח שהיה לנו הישג בששינסקי 1, אלמלא הייתה מוגשת הצעת חוק פרטית שלי ושל חברי כנסת נוספים, האוצר היה נשאר בעמדתו ש-10% מס זה בסדר, אז כבר יש לנו הישג.

אנחנו גם קבענו הישג באיזושהי מכסה והגבלה של הייצוא שהמדינה נאלצה לתת כדי לשמור על הגז לתושבי מדינת ישראל. יש לנו הרבה הישגים במאבק הזה, ואני דווקא מדי פעם די מתפלאת על זה שכן הצלחנו להסביר נושא באמת ממש מורכב לציבור מאוד רחב.