יחימוביץ': אין קשר בין מתווה הגז להסכם הגז עם ירדן

27 בספטמבר, 2016
האזינו:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם משה גלסנר במהדורה המרכזית של רדיו "קול ברמה". מתוך דבריה:

 

 

שלום חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. דיברנו כאן עם עמיתך, ידידך, שר האנרגיה יובל שטייניץ, אני לא אחזור לביטויים שהוא נקב בהם כלפייך, אבל הוא באמת אמר דברים חריפים על ההתנגדות. בואי תנמקי מדוע ההסכם הזה שנותן עכשיו 10 מיליארד דולרים, חלקם לפחות יגיעו לידי האוצר הישראלי, מדוע ההסכם הזה כל כך גרוע בסוף?

אני לרגע לא טוענת שההסכם הזה גרוע, אני חשובת שזה מצוין שחתמנו על ההסכם עם הירדנים, אין כאן בכלל ביקורת על ההסכם עם הירדנים. ייצוא גז לירדן ולרשות הפלסטינית היה מאז ומעולם בכל מה שקשור לעולם הגז והוא פשוט בכלל בכלל לא קשור למתווה. זה הדבר היחיד שאני אומרת.

בואי תסבירי את העניין הזה, את אומרת שאישור מתווה הגז לא קשור בכלל לייצוא הגז לירדן?

בכלל לא קשור, לא לייצוא הגז לירדן, ולא לייצוא הגז לרשות הפלסטינית. מכסות הגז והעניין של ייצוא הגז לשתי הישויות האלה היו מלכתחילה כלולות בחישובי משק הגז של ישראל, ככה זה היה.

לכן גם בשעתו, לפני שלוש שנים, כשפעם ראשונה עתרנו לבג"ץ, גם אני וגם מי שהיום נשיא המדינה רובי ריבלין וגם יושב ראש ועדת הכספים משה גפני ומי שהיה יושב ראש ועדת הכלכלה פרופסור אבישי ברוורמן, בעתירה הזאת בכלל לא דיברנו על הרשות הפלסטינית וירדן כי זה היה ברור שהן כבר כלולות במכסה וביקשנו להגביל בכל זאת את הייצוא לארצות אחרות כדי שיישאר משהו בסוף מהברכה הזאת גם בישראל. לכן האמירה המוזרה שמעידה על בורות מאוד מאוד גדולה ש"מתנגדי מתווה הגז צריכים לבקש סליחה ביום כיפור", גם כן איזה שטויות, היא פשוט לא קשורה למציאות, אף אחד מעולם לא התנגד להסכמים עם ירדן והעם הרשות הפלסטינית, זה בכלל לא רלוונטי. עם מצרים הסיפור בכלל לא היה לייצא למצרים, זה היה להעמיד במצרים סוג של נקודה שממנה יוצא גז לאירופה, וזה הסיפור. לכן כל האמירות המוזרות האלה שלא קשורות למציאות הן מאוד מאוד מפתיעות ובסופו של יום אחרי מתווה הגז "המהולל" אנחנו עומדים היום בנקודה שבה הגז שנמצא על החופים שלנו והוא אוצר שאנחנו קיבלנו עולה הון תועפות עד כדי כך שחברת חשמל מעדיפה לייבא פחם מזהם שהוא יותר זול מהגז שהיה אמור להיות הכי זול בעולם. אין צינור שני ואין גז לאזרחי מדינת ישראל.

אולי בגלל הסכמי הייצוא יהיה כלכלי לפתח את לוויתן? יהיה כלכלי לחפש ולחפור בארות גז נוספים?

שוב אני אומרת, ההסכם עם ירדן זה דבר שאני מברכת עליו, מאז ומעולם היינו בעדו, לא היה צריך את המתווה העקום הזה בשבילו. הדבר המרכזי שעשה המתווה הוא לאשר מחיר מאוד מאוד גבוה של גז לטייקוני הגז, כל כך גבוה עד שאנחנו לא נהנים מהברכה של האופציה של גז זול שהייתה אמורה להיות מובנת מאליה בגלל שזה אצלנו בחצר. בסוף הוא סורס וקוצץ וממילא לא עומד במבחן המציאות, כי בכל העולם מחירי הגז יורדים בצורה פראית, ואצלנו הם מקובעים על מחיר גבוה כי טייקוני הגז קיבלו מתנה גדולה.

שטייניץ נתן דוגמאות של מדינות בהן יחידת חום עולה 11 דולרים ותשעה דולרים, זה לא נכון?

זה לא נכון, יש מדינות שבהן הגז יותר יקר כי את הגז צריך להוליך על פני יבשות וימים וצריך צינור גז של חמשת אלפים קילומטר.

הוא אמר שהמדינות היחידות שהן זולות מאיתנו הן בצפון אמריקה.

טוב, זה פשוט לא יאמן כמה אין חיבור למציאות. בהרבה מאוד מקומות עולם עלות יחידת אנרגיה היא אפילו בסביבות הדולר אפילו, שני דולרים, כשאצלנו היא עומדת על 5.8 דולרים. אין שום קשר למציאות, וגם המדד היחיד למדוד מחיר הוא כמה עולה לך כשאתה יושב על פי הבאר, ואנחנו יושבים על פי הבאר, מעטות המדינות שאוצר הגז שלהן הוא ממש בפתח הבית שלהן.

זה לא ממש בתוך הבית, 100 קילומטר בתוך הים?

כן, אבל במונחים של גז זה נקרא בתוך הבית. יש כאן צד של טייקוני הגז שמרווחים המון המון כסף וירוויחו המון כסף ומשרתיהם.

זה מה שאני רוצה לשאול שלי יחימוביץ', הרי ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץ ועוד אלו בממשלה שמצדדים במתווה הזה, אי אפשר לומר שזה לא כשר, זאת האשמה חמורה לומר שיש להם אינטרסים אחרים, של בעלי עסקים וטייקונים מאשר האינטרסים של שאר אזרחי המדינה.

קודם כל אפשר ואפשר לומר, אני חשובת שבשורות של החלטות ראש הממשלה מראה שליבו ונטייתו תמיד לעשירים ומבוססים והוא לא סופר אנשים רגילים, זה חלק מתפיסת העולם שלו, הוא פשוט לא סופר, הוא לא מבין מה המשמעות של לחיות חיים של בן אדם נורמלי או בן אדם עני, הוא לא מבין את זה. אני חושבת שיש כאן מידה רבה של קשרים אישיים. אני חשובת שאם יצחק תשובה היה אצל נתניהו 11 פעמים במשך שנה וחצי, תחשוב על האדם מן הישוב שרוצה לקבל משהו, להשיג משהו, לזעוק על עוול, אם יש לו נגישות. אני חושבת שזה אומר דרשני. אני חושבת ששטייניץ במובן הזה הוא משרתו של נתניהו, אין לו אג'נדה משלו.

לפחות את לא אומרת שהוא קשור לטייקונים

אני לא חושבת ששטייניץ מושחת, אלא שהוא שוט עושה דברו של נתניהו באופן כל כך נרצע ומוחלש וטוטאלי עד שהוא מקבל משימה גם כשהיא מלוכלכת הוא מבצע אותה בנאמנות שהיא יותר גדלה מהנאמנות של שולחו והוא משכנע את עצמו שהוא עושה את זה מכל הלב. זה דפוס קבוע אצלו.

מסירות זה לפעמים דבר שראוי לשבח. הלילה תהיי ערה? תצפי בעימות?

המוח אומר לראות את ההקלטה בצורה מיושבת בבוקר, אבל הלב רוצה לראות בשידור חי, זה נורא מעניין.