"פרשת הצוללות מבאישה מיחסי הון-שלטון. זו הקלאסיקה של פרשיות שחיתות"

18 בנובמבר, 2016

שלי התראיינה במהדורת חדשות הלילה של ערוץ 2 עם עמליה דואק ועידו סולומון, והתייחסה לפרשת הצוללות שנחשפה באחרונה בתקשורת, לפיה ראש הממשלה פעל על מנת לקדם על מנת לקדם עסקת רכישת צוללות ממנה מרוויח לכאורה מקורבו עו"ד דוד שמרון.  מתוך דבריה:

"סולומון: אומרים גם נתניהו וגם שמרון שראש הממשלה חד משמעית לא ידע על הקשר בין השניים?
שלי: אני לא יכולה להתייחס לסוגיה הזו. אני לא יכולה להגיד לך בוודאות אם ראש הממשלה ידע או לא ידע. אני יכולה להגיד לך שזה בלתי סביר בעליל בעיני שאדם שהוא כל כך קרוב לראש הממשלה – קרוב משפחה שלו, חבר שלו כאח, פרקליטו במשך עשרות שנים – לא יעדכן את ראש הממשלה בדבר כל כך קריטי, ובוודאי בסוגיה שראש הממשלה מעורב בה עמוקות באופן אישי ודוחף לה באופן שמערכת הביטחון מרימה גבה ולא מבינה מה נפל עליה ומאיפה. הסיכוי שראש הממשלה לא ידע הוא נמוך, אבל אני לא יכולה לומר זאת בוודאות.
דואק: מצד שני יבואו מקורביו של ראש הממשלה ויגידו שבעסקאות גדולות כל כך, משמעותיות כל כך, הוא לא יורד עד לפרטים הקטנים של לדעת מי עורך הדין שמייצג חברה זו או אחרת.
שלי: כן, זה ממש פרט קטן לדעת שאחד האנשים הקרובים ביותר שלך הוא גם הפרקליט של הנציג הישראלי של אותה חברה בדיוק, ובאותו זמן בדיוק גם למנות לראש המל"ל אדם אחר שהוא גם חבר קרוב של אותו נציג ישראלי ששמו נקשר בפרשייה אחרת, בפרשיית הגז. יותר מידי צירופי מקרים יש כאן. וגם צריך לזכור שבסופו של יום, ולא יעזרו כל התגובות המוזמנות – אגב, חלקן בלחץ כבר מאוד שראש הממשלה מפעיל ב-48 השעות האחרונות על גורמי ביטחון כדי לאשר את גרסתו, לחצים שהם מופרזים בהחלט –
סולומון: מה זה לחצים מופרזים?
שלי: מופרזים. מופעל לחץ מאוד כבד על גורמי ביטחון להיות לובי לגרסתו של ראש הממשלה.
דואק: את אומרת את זה מתוך ידיעה?
שלי: בוודאי שאני אומרת את זה מתוך ידיעה. אני לא בודה את זה מראשי.
דואק: תאכלי לנקוב בשמות?
שלי: בוודאי שלא, אבל אני אומרת לכם שמופעלים לחצים כדי לייצר גרסאות תמיכה בראש הממשלה.
סולומון: כשאת רואה היום את ההודעה הזו של יעלון (שר הביטחון לשעבר משה יעלון) בפייסבוק, את לא מרימה גבה? זה נראה שהוא ידע משהו לאורך כל הדרך. איפה הוא היה עכשיו?
שלי: מה זאת אומרת איפה הוא היה? הוא מנע את העסקה.
סולומון: אבל הוא יכל להרים דגל גם לגבי המעורבות של עו"ד שמרון אם הוא חשב שיש פסול בדבר הזה.
שלי: אתם אומרים שנתניהו לא ידע ששמרון מעורב בפרשה. אם הציבור מעלה תהיות בדבר הידיעה של ראש הממשלה, אז בוודאי ששר הביטחון לא אמור לדעת ששמרון מעורב בפרשה. פרשת הצוללות גרמה להרמת גבות רבה מאוד במערכת הביטחון. מערכת הביטחון מעולם לא ביקשה את הצוללות האלה. זה לא היה בהערכות, זה לא היה בשום תרחיש ייחוס, זה לא היה בציוד שצה"ל צריך. היוזמה נולדה במוחו של ראש הממשלה ומערכת הביטחון שמה לזה מעצורים עד שלמזלו הטוב של ראש הממשלה התחלף שר ביטחון, ושר הביטחון איווט ליברמן החליק את כל הסיפור וגם הוא מעורב באיזה אופן בפרשה הזו ומכיר את האנשים. תראו, לא ראיתם אותי כאן באלפן אחרי כל החשיפות על שרה נתניהו וכן הלאה. אני גם מסתייגת מזה. אני חושבת שגם אם היא עושה שגיאות מי שאחראי זה ראש הממשלה, נקודה. זה לא פרשות רעיית ראש הממשלה. זו פרשה של הון-שלטון שגם אם היא לא תסתיים בפלילים, היא פרשה שמבאישה ממקרי הון-שלטון. זו הקלאסיקה של פרשיות שחיתות שבה בעצם מדינת ישראל, משאביה וביטחונה מהווים ערוגה סביבתו של ראש הממשלה קוטפת לה גזרים ובונוסים."

לצפייה בראיון המלא: