שלי על התנהלות נתניהו: "פער נוראי בין לקיחת הקרדיט על כיבוי האש לבין ההתנערות מאחריות בכל עניין אחר"

27 בנובמבר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב' בהנחיית אריה גולן, אודות התנהלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סביב גל השריפות שפקד את ישראל בשבוע האחרון. מתוך דבריה:

 

"גולן: בפוסט בפייסבוק את טוענת שנתניהו משתמש בלהבות כדי להבעיר אש של שנאה ונקם. הוא מדבר על "טרור ההצתות", אבל למען האמת היו מציתים פלסטיניים והייתה שמחה לאיד ברשתות החברתיות גם מצד ערבים אזרחי ישראל.

שלי: אין שום ספק, אריה, שחלק מההצתות האלו נעשה ממעשה טרור של מחבלים; ואין שום ספק שאויבנו שרוצים לכלותינו שמחים לאיד, ובוודאי שמחים לאידנו כשהם רואים אותנו ברגעים קשים כל כך. אבל בואו נשים את הדברים במסגור הנכון שלהם: קודם כל, יש היבט חיובי לטרגדיה הנוראה הזאת - העובדה שלא היו קורבנות בנפש. זה הדבר החשוב ביותר שקרה. הדבר הזה קרה הודות לעבודה מדהימה של כוחות הכיבוי וההצלה, של לוחמי האש, ולהתארגנות טובה ונכונה, שעולה עשרת מונים על מה שקרה בשירותי הכיבוי ערב האסון בכרמל, אחרי שהם דולדלו והוחלשו באופן פושע. עכשיו אנחנו רואים תפקוד ממש יפה, ואנחנו רואים סולידריות מחממת לב של אנשים וסולידריות בין מדינות לבין מדינת ישראל. אלו באמת מחזות יפים, ואנחנו יכולים להתנחם בהם נוכח האסון הכבד הזה, החורבן והרס הבתים.

גולן: וזה לא גם בזכותו של ראש הממשלה?

שלי: אני חושבת שהפוטו-אופים האינטנסיביים של ראש הממשלה ביומיים של שיאי הדלקות היו שלא בטעם טוב, בלשון המעטה. אני חושבת שאין סוף הזדמנויות הצילום ואין סוף מסיבות העיתונאים – לפתע הוא מדבר עם עיתונאים, לפתע הוא אוהב את התקשורת - ובוודאי העובדה שכינה את הדלקות האלו "אינתיפאדת ההצתות", לא היה להם דבר וחצי דבר כדי להרגיע את הרוחות. גם ברמה הפרקטית, ברגע שממסגרים את הדלקות האלו תחת הכינוי "אינתיפאדת ההצתות", אין שום ספק שזה מלבה רצון בקרב יחידים שהשנאה בליבם, שנפשם מעורערת ושבוודאי מתעבים את מדינת ישראל ורוצים לפגוע בה"

גולן: הריסת בתי המציתים, כפי שמציע גלעד ארדן, היא עונש ראוי לדעתך?

שלי: אני חושבת שהאמירות האלו בלב ליבה של הדלקה, אין בהן ודבר וחצי דבר. מי שהוא אזרח מדינת ישראל צפוי לעונשים הקבועים בחוק - על הצתות זה 20 שנה, על מעשי טרור הוא יכול לשבת כל ימי חייו בכלא. האמירה הזאת מראש, שיהרסו בתים של מציתים, יש בה גם כדי לתרום להגדרה של האירועים הקשים האלו כאירועי טרור ואינתיפאדה. אני מסתייגת מזה. אם מדובר בטרוריסט שכוחות הביטחון החליטו שהרס הבית שלו זה מוצא אחרון שיכול למנוע פיגועים בעתיד, זאת כבר סוגיה אחרת והרבה יותר מורכבת. אבל ההכרזה המיידית הזאת שהבתים יהרסו, עוד לפני שיש חשוד משמעותי אחד בהצתה, אינה במקומה.

גולן: דיברת על 'פוטו-אופ' של ראש הממשלה בכל הקשור לכיבוי הדלקות הללו. את לא חושבת שראש הממשלה חייב לקחת אחריות אישית מתוקף תפקידו כדי לתגבר את הלוחמה באש? והאם את חושבת שהוא עשה את זה מסיבות אישיות, נאמר כדי להוריד את "פרשת הצוללות" מתחת לפני המים?

שלי: קודם כל, בוודאי שראש הממשלה צריך לקחת אחריות. הוא מתנהג כאילו אוטוטו הוא לוקח זרנוק של כיבוי אש ומסתער בעצמו כדי לכבות את הדלקה. הוא עסוק לא הרף במסיבות עיתונאים בשטח ובטלפונים לצוותים באופן חסר שחר ועקר - הרי ראש הממשלה לא באמת מסייע בכיבוי האש. ההתנהלות הזאת, כאילו הוא הזמין את המטוסים מרוסיה ומיוון, הוא מכבה את האש והוא הזמין את הסופרטנקר, מבטלת לחלוטין את הקיום של מדינה, עם דרגי פיקוד וביצוע ועם גופים מתכללים, מתכננים ומבצעים. לקיחת ה'אחריות' במרכאות כפולות ומכופלות המוחלטת הזאת ברגע שזה נוח לו, עומדת בסתירה מוחלטת להתנערות שלו מאחריות בכל דבר אחר. ראה פרשת הצוללות, שם הוא 'לא ידע', 'לא שמע' ו'לא ראה' על הדברים הקרובים אליו ביותר. וכאן, ברגע שיש הזדמנות צילום לקושש מעט פופולריות ולהלהיט מעט את הרוחות, לפתע זה 'אני', 'אני' ו'המדינה זה אני'. יש כאן פער נורא. תראה כמה אנרגיה הושקעה בשעתו כדי להתנער ממה שהתרחש באסון הכרמל, שהיה תוצאה ישירה של מדיניות ייבוש וקיצוץ של שירותי הכיבוי, לעומת נטילת הקרדיט המיידי הזה. אני לא חושבת שזה בטעם טוב. מאז אתמול ראש הממשלה מנסה מעט להוריד את גובה הלהבות, אבל ההתנהלות שלו בימים הראשונים הייתה מסכסכת, מלבה ומזיקה. היא לא הועילה בדבר וחצי דבר למי שבתיהם חרבו, למי שפונו מבתיהם ובוודאי לא ללוחמי האש, שחרפו את נפשם".