שלי בעקבות פרשת בוכריס: "אנחנו בעיצומה של מהפכה - מי שלא יפנים זאת, ישלם את המחיר"

5 בדצמבר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב' בהנחיית אריה גולן, אודות הסדר הטיעון בפרשת אופק בוכריס ואודות האפשרות שתתמודד לתפקיד יו"ר ההסתדרות. מתוך דבריה:

"גולן: נעשה צדק בפרשת בוכריס?

שלי: קודם כל נעשה צדק בהודעת הרמטכ"ל, שהיא הודעה מאוד חשובה, ערכית, מוסרית. אני חושבת שהשורה המשמעותית ביותר בה היא האמירה שגם אם מדובר בגיבור ישראל, ושגם אם מדובר באדם שאין ויכוח בכלל על תרומתו לצה"ל - כל הדברים האלו לא מהווים לגיטימציה ולא משנים בכלל, כמו שאמר הרמטכ"ל, ברגע שהוא מבצע תקיפה מינית.

גולן: אבל יש פה תמיכה בעסקת הטיעון.

שלי: נכון, ואני חייבת לומר לך בכנות שהעובדה שהחיילת והקצינה נתנו את הסכמתן לעסקת הטיעון ובאו על סיפוקן, למרות שברור לחלוטין שלא נעשה צדק משום שבוכריס לא בא על עונשו כלל ועיקר, והעובדה ששתי הנפגעות החליטו בעצם שהן רוצות לחסוך לעצמן את מסע הייסורים עוד בבית המשפט, הן כשלעצמן סוג של רגיעה מסוימת. לא בלב שלם אני אומרת את זה, אבל מדובר בנשים שהותקפו מינית, ושאחר כך עוברות תהליך של עדויות, של חקירה צולבת של סנגורים שמנסים להטיל דופי באישיותן ושל קמפיינים שליליים שמתנהלים נגדן. ראינו גם במקרה של נפגעות בוכריס, בהתנהלותה של מערכת שלמה - אלופים במילואים, חלק מהכתבים הצבאיים, קמפיין פייסבוק דוחה - כמה קשים חייה של מתלוננת. לכן הן בחרו, למרבה הצער אבל אני מבינה לליבן מאוד, לחסוך לעצמן את המסלול הזה.

רק עוד מילה על הסיפור הזה: זה לא מקרי שגשם של תלונות על עבירות מין נוחת עלינו משמיים. זה גם לא איזה צירוף מקרים כזה, שקרו מקרה פה ומקרה שם. אנחנו בעיצומה של דרמה אדירה ושל שינוי חברתי שמטלטל את החברה בצורה מאוד נוקבת; אולי אחת המהפכות החשובות ביותר שקרו, כשנשים, נערות, חיילות במקרה הזה, אומרות 'לא עוד'. 'לא עוד נהיה קורבן לתקיפה של גופנו ונפשנו'. יש כאן שינוי מדהים בסטנדרטים, בנורמות, באומץ הלב של הנפגעות. מי שלא יפנים את העובדה שאנחנו בתוך שינוי מאוד משמעותי וקיצוני, פשוט ישלם מחיר והוא עלול למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח. לכן, מי שעוד לא נמצא במאבק היפה וצודק הזה לחברה בטוחה וצודקת, מוטב שיצטרף אליו במהירות.

גולן: אחרי שאמרת את הדברים האלו, מה קרה שהתחלת לשקול לרוץ לראשות ההסתדרות? האם זאת התובנה שלשלטון במדינת ישראל המחנה הציוני ומפלגת העבודה לא יגיעו בשנים הקרובות?

שלי: אני מהרהרת בנושא הזה כבר כמה חודשים. הגיעה אליי כמות לא מבוטלת של אנשים, גם מתוך ההסתדרות וגם מחוץ לה, גם ועדים שמאורגנים בתוך ההסתדרות, שהציעו לי לשקול את העניין הזה. אתמול, כשנשאלתי על כך ב'שבתרבות', אישרתי שאכן אני שוקלת. שיתפתי בדילמה ואני אשתף גם אותך ואת המאזינים. אני אחליט בשבועות הקרובים, מן הסתם, או בחודש-חודשיים הקרובים.

גולן: אילו שינויים פוליטיים מרחיקי לכת שהם חלק מהשיקולים או מההתלבטות שלך את צופה שיתרחשו בשנה הבאה?

שלי: אז אני אסביר. קודם כל, תפקיד יו"ר ההסתדרות הוא בעיניי תפקיד חשוב מאין כמותו. זה לא ממש סוד שבכל ימי חיי, ולא רק כפוליטיקאית אלא גם קודם לכן, סוגיית הזכות להתפרנס בכבוד, העבודה המאורגנת, הייתה בעיניי זכות היסוד שיש לאדם - היא יותר חשובה מכל דבר אחר. העשייה הציבורית והחקיקה שלי הן ברובן המכריע סביב הנושא הזה. אני מייחסת חשיבות להסתדרות, זהו גוף חשוב, ולכן אני מהרהרת בנושא. מצד שני, אני משוכנעת שהריק שנוצר עכשיו, היעדר התקווה ודווקא המצב החמור שגוש המרכז-שמאל נמצא בו, מייצרים הרבה מאוד הזדמנויות פוליטיות חדשות, שיתרחשו גם בגוש הימין. בשני צדדי המתרס מחלחלת תובנה שהנושא הדמוקרטי והשמירה על חיים הגונים וסבירים כאן, שמירה על מסגרת דמוקרטית, על חופש ביטוי, על היעדר הסתה כלפי כל מי שלא חושב כמו קבוצה קיצונית מצומצמת כזאת או אחרת, הפכו לדברים הבוערים ביותר. שמירה על הדמוקרטיה, פשוט מאוד.

גולן: אז אלו סיבות בעד הישארות במערכת הפוליטית... אבל תראי, המועמד הרשמי של מפלגת העבודה הוא יו"ר ההסתדרות הנוכחי אבי ניסנקורן. את תצטרכי להקים מהר, עד 9 בינואר, סיעה עצמאית, אולי אפילו עם הליכוד ועם סיעת "עוז" של חיים כץ. אין לך בעיה עם זה?

שלי: לא, אני בוודאי לא אתמודד בתוך סיעת "עוז", לצורך המקרה הזה. כמובן שיש שותפים טובים ומוצלחים מכל קצוות הקשת הפוליטית בתוך ההסתדרות - זו סוגיה שאינה פוליטית, שאינה ימין ושמאל - אבל בכל מקרה סוגיית ההתארגנות, איך ולמה, היא סוגיה שאף אני נותנת עליה את הדעת, באופן הכי כן אני אומרת לך שההתלבטות לגביה היא קשה ושעדיין לא החלטתי. אני משוכנעת שגם הזירה הפוליטית, שאני נמצאת בה ואוהבת אותה ושאני מרגישה שאני תורמת בה מאוד, גם מהאופוזיציה, היא זירה שאני רוצה לקחת חלק בעיצוב מחדש שלה, שהולך להתרחש ממש בשנה הקרובה. באמת מדובר בדילמה עמוקה. אני אבחר במסלול שבו אני ארגיש שהשקפת עולמי תבוא לידי ביטוי באופן מקסימלי, ושאני אוכל דרכו להמשיך לשרת את הציבור על פי אמונותיי המאוד ידועות וברורות".

להאזנה לראיון המלא: