שלי ל"פוליטיקה" על האפשרות שתתמודד לראשות ההסתדרות: "דילמה קשה שתוכרע בשבועות הקרובים"

6 בדצמבר, 2016

 

שלי התראיינה לתכנית "פוליטיקה" בערוץ הראשון, בהנחיית עודד שחר, אודות מצבה של מפלגת העבודה בסקרים, האפשרות שתתמודד לתפקיד יו"ר ההסתדרות, עונש המאסר שהושת השבוע על נוחי דנקנר ומעמדו של חוק ההסדרה. מתוך דבריה:

שחר: לדעתך, חוק ההסדרה יעמוד במבחן בג"ץ?

שלי: אני משערת שלא, ואני אגיד לך יותר מזה – אני לא מאמינה שהוא אפילו יגיע לבג"ץ, כי הוא יתבטל ויעבור מהעולם, או במהלך הליך החקיקה או שלא ייושם מעולם. זהו חוק פרוע וקיצוני, שבעצם מאפשר סיפוח שטחים בלי שהתקבלה על כך שום החלטה. זהו גם חוק שמשנה לחלוטין את המעמד של יחסי נפקדים ושנותן גושפנקה חוקית להשתלטות על קרקע פרטית של אנשים אחרים. זה לא חוק יהא למדינה מודרנית, מסודרת ודמוקרטית, וגם אגיד לך בקצה הסיפור שמי שיוצאים מרומים הם תושבי עמונה, שהחוק בכלל לא חל עליהם. כלומר, כל מהומת עמונה כלל לא באה לידי פתרון באותה חקיקה. זאת חקיקה מאוד קיצונית, שתמיט עלינו צרות גדולות מאוד מהקהילייה הבינלאומית. עכשיו, אחרי חקיקה חד צדדית כזאת, שיש בה אלמנטים של סיפוח השטחים, גם הקהילייה הבינלאומית, על כל גופייה, לא תהסס לנקוט נגדנו צעדים חד צדדיים. זהו יום שיירשם לדיראון עולם; יום מאוד מזיק וחמור לכנסת, גם מבחינת ההתנהלות שלה.

שחר: עוד שאלה שאי אפשר בלעדיה – קראתי היום את התגובה שלך לגזר הדין במשפטו של נוחי דנקנר, שנתיים בכלא. שמעתי גם משפטנים שאומרים שזהו עונש צפוי, לא חמור מדי. ובכל זאת אני שואל אותך: זה לא עונש חמור מדי?

שלי: קודם כל, אם היית שואל אותי, אני הייתי בוחרת עונש אחר: הייתי גוזרת עליו 5 או שנים להתפרנס מהשכר הממוצע במשק, לגור בדירה רגילה, לנקות בעצמו את הבית שלו ולנהוג בעצמו ברכב שלו. אני חושבת שזה יכול היה להיות גזר דין יותר קשה מגזר הדין שהוא קיבל, כיוון שמדובר באדם שחי חיי מלכים ורוזנים. את כספו הוא לא עשה מדברים שהוא באמת הקים, אלא מכסף של החוסכים, של הציבור הרחב. מדובר באדם ששוב ושוב עשק את ציבור החוסכים, לא רק בסעיפים שהורשע בהם היום – גם בעסקאות בעלי עניין בהן הוא השית את ההפסדים האישיים שלו על הציבור, גם בכך שנמחקו לו מאות מיליונים של חובות, ועוד כהנה וכהנה. ממש עושק שיטתי. ומה שהכי חשוב לי לומר בהקשר הזה: דנקנר לא ישב לבד על ספסל הנאשמים היום. ישבו איתו הרגולטורים שלא עשו דבר. ישבו איתו הפוליטיקאים שהסתחבקו איתו ונתנו לו גב. ישבו איתו עיתונאים שהתחנפו אליו חנופה גדולה ומופרזת. ישבו איתו ראשי ערים שפרגנו לו וגוננו עליו, בתמורה לתרומות שהוא נתן להם, לא מהכיס שלו חס וחלילה - אלא מהכיס שלנו. בכך הוא שימן את דרכו כדי שיוכל לגזול עוד מהציבור. כולם אחראיים, לא רק הוא. הוא היה הכלי, ניתנה בפניו הזדמנות והוא ניצל אותה. לא נותר לי אלא לקוות שבכל זאת זה יהיה יום של חשבון נפש עבור כל אלו שנתנו לו גיבוי, ולא רק נתנו לו גיבוי, אלא גם שרו לו שירי הלל, והתחנפו אליו, וכינסו והשתחוו. אלו היו מראות זוועה שהתרחשו בשעתו בוועדת הכספים, כשראית את עדת החנפים שמקשקשת בזנבה סביבו.

שחר: בואי נדבר על משהו משמח פחות מבחינתך. האם מפלגת העבודה עדיין קיימת, לפחות  לפי הסקרים האחרונים?

שלי: אני כן מתייחסת ברצינות לסקרים, כי הם מבטאים הלכי רוח ברגע מסוים, אבל הם משקפים מצב רוח, וזה בהחלט בר שינוי. בוודאי שמפלגת העבודה קיימת, אם כי מצבה לא מזהיר, בלשון המעטה. אני מייחסת את החולשה התהומית הזאת במידה רבה לזחילה האינסופית, החוזרת ונשנית, אל ממשלת נתניהו. הציבור לא באמת יכול להאמין לנו שאנחנו רוצים להוות אלטרנטיבה לנתניהו, אם אנחנו כל הזמן מתרסקים ומתנפצים על דלתו.

שחר: אם כך, האם צריך להחליף את יושב ראש המפלגה?

שלי: אנחנו מפלגה דמוקרטית, נקבע שהפריימריז לראשות המפלגה יתקיימו ביולי בשנה הבאה. כל מי שרואה עצמו מתאים יציג את מועמדותו, וציבור חברי מפלגת העבודה יבחר את יו"ר המפלגה. ככה בנויות מפלגות דמוקרטית.

שחר: עכשיו את רק צריכה להחליט אם את מתמודדת פה או שאת מתמודדת להסתדרות, שזה חידוש של סוף השבוע. יש כאן קואליציה של שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ מול אבי ניסנקורן ובוז'י הרצוג?

שלי: מדובר בראש ובראשונה בהחלטה שלי. היא לא צצה פתאום בשבת, אני מתחבטת בנושא הזה כבר לפחות חודשיים. אכן קיימת אופציה כזאת, תפקיד יו"ר ההסתדרות הוא תפקיד שמאוד קרוב לליבי. הרוב המכריע של החוקים שלי הם חוקי עבודה. אני חושבת שכבוד האדם העובד וזכותו להתפרנס בכבוד, היא זכות בסיסית שקודמת לעוד המון דברים אחרים, שהם סוג של לוקסוס. במקביל אני גם מאוד אוהבת מאוד את מה שאני עושה, וגם מהאופוזיציה אני מצליחה להשפיע על סדר היום. אני גם מעריכה שאותו מצב עגום שתיארת ובצדק, של מפלגת העבודה ובכלל של האופוזיציה, דווקא מייצר גל חדש של תקווה ושל הזדמנויות פוליטיות חדשות. אני מעריכה שיהיו כאלו בשנה הקרובה; אני מאוד רוצה להיות חלק מהן ולהוביל אותן. לכן יש לי כאן דילמה מאוד קשה, שתיפתר בשבועות הקרובים לכאן או לכאן".

לצפייה בראיון המלא