שלי בעקבות מאסר דנקנר: "נמצאים בעידן של תיקון - כבר לא רואים בטייקונים כאלילים"

6 בדצמבר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "חמש בערב" ב"רדיו ללא הפסקה", בהנחייתם של אריה אלדד והילה קורח, וזאת על רקע פרסום גזר דינו של איש העסקים נוחי דנקנר, שנידון לשנתיים מאסר. מתוך דבריה:

"קורח: את כותבת היום בפייסבוק שהמסר הוא שלצידו של נוחי דנקנר לא ישבו על ספסל הנאשמים כל מי שאפשר לו לשדוד שוב ושוב את הציבור, על פי דברייך. קראתי את זה ותהיתי האם באמת העונש הזה, ההרשעה הזאת, ישנו משהו.

שלי: על גזר הדין הזה יש לי כמה דברים להגיד. קודם כל, בוודאי שמגיע לו עונש חמור, אם כי הייתי מסתפקת במשהו יותר צנוע, כמו לחיות חמש או עשר שנים כמו בן אדם רגיל, בדירה רגילה, בלי עוזרת בית ובלי נהג, מהשכר הממוצע במשק.

אלדד: זה לא דרקוני?

שלי: כן, זהו, זה הרבה יותר אכזרי משנתיים מאסר, כי אני בטוחה שבתום השנתיים - שמן הסתם יקוצרו בשל התנהגות טובה, אני לא חוששת שהוא לא יתנהג היטב - הוא יחזור לרמת חיים של אדם מאוד עשיר. דווקא עניין גדר הדין, שנתיים או שלוש, מספיק או לא מספיק, ראיתי על זה המון ויכוחים, זה פחות מטריד אותי. מטריד אותי שבכל התקופה בה ביצע את המעשים בגללם הורשע, וגם עשה מעשים רעים ומזיקים מאוד לציבור החוסכים הפנסיונרים, כמו עסקאות בעלי עניין שקופות ומושחתות, כמו למשל העובדה שהבנקים ויתרו לו על מאות מיליוני שקלים חוב, דבר שכל אדם שחייב עשרת אלפים שקל יכול רק לחלום עליו בחלומות הלילה. ועוד הרבה דברים לא תקינים, שנעשו כל הזמן בסיוע ובשיתוף פעולה מלא - גם של הרגולטורים שלא עצרו אותו, גם של פוליטיקאים, ח"כים ושרים, שגיבו אותו, גם של ראשי ערים שכינסו ושיבחו אותו, גם של עיתונאים שהתחנפו אליו וכתבו עליו כתבות יח"צנות כאילו היה מלך המשיח ולא פחות מזה, וגם של המוסדיים, שהשקיעו כספי ציבור כשידעו שמתנהלים דברים מפוקפקים. לכן אני אומרת שעל ספסל הנאשמים לא ישב נוחי דנקנר לבד; היו צריכים לשבת איתו עוד הרבה מאוד אנשים.

קורח: לכן אשאל שוב - האם יופסק עידן התספורות? האם לא יהיו יותר הלוואות ענק, למרות שהנתונים מראים מגמות אחרות לגמרי?

שלי: אני כבר יכולה להגיד שעידן התספורות לא מופסק. עכשיו, למשל, התפרסמה הודעה שיצחק תשובה יוצא לגייס כסף לעסקי הנדל"ן שלו, אף שלפני שנים מועטות עשה תספורת למשקיעים ב"דלק אנרגיה". יש כאן מן העמדת פנים כזאת, שקיימת רק בממשל התאגידי - אתה פועל תחת איזושהי מסיכה, עכשיו קוראים לך 'תאגיד X', וכך אתה יכול להשאיר חובות איומים, לגזול את כספי החוסכים ולהבטיח שיעשו לך מחיקת חובות בבנקים, ואז לקום מחדש מהעפר, לקרוא לעצמך בשם אחר ולהתחיל מחדש את כל הסאגה. זה דבר מטורף. במובן הזה, בית המשפט עשה היום צדק, כשאמר לנוחי דנקנר 'עכשיו אנחנו באים בחשבון איתך, נוחי דנקנר, לא עם התאגיד שקוראים לו  I.D.B'. יש כאן במידה מסוימת חיבור שהיה צריך לעשות כבר מזמן בין הבנאדם לבין התאגיד, שהוא כאילו ישות שלא חל עליה שום חוק.

אלדד: אבל זה לא המצב בכל העולם המערבי – יש חברות בערבון מוגבל, ואדם יכול לפשוט רגל ואחר כך להיות טראמפ.

שלי: יש כאן באופן כללי רעה חולה של העידן הכלכלי שלנו, אבל אנחנו כן נמצאים להערכתי בעידן של תיקון. אף אחד לא מתייחס לאנשים מהסוג הזה כאל אלילים שיש לסגוד אליהם. כן ברור שמדובר באינטרסים, כן יש חקיקה שמגבילה. בבריטניה, למשל, יש עכשיו כוונה להוביל בצורה אגרסיבית את שכר הבכירים, שזה מאותה משפחה. אנחנו כן נמצאים בעיצומו של שינוי טוב. ברור גם שכל מה שקרה עם דנקנר לא יקרה שוב בצורה כל כך ברוטאלית ובוטה. כמובן שהם יחפשו דרכים עקלקלות אחרות לעשות הרבה כסף על חשבון הרבה אנשים תמימים וטובים".

להאזנה לראיון המלא: