יחימוביץ' לרגולטורים: "אל תתנו ליצחק תשובה, שביצע תספורת בעבר, לשוב ולגייס הון מהציבור"

7 בדצמבר, 2016

 

"תשובה ב' לא יכול לגייס כספים מחוסכים שתשובה א' גזל מהם", כותבת יחימוביץ' לסלינגר ולהאוזר.  תניח שוב הצעת חוק המגבילה מי שביצעו תספורות בעבר לשוב ולגייס מהציבור כבעלי שליטה של חברה אחרת. על הצעת חוק זאת שהוגשה בכנסת הקודמת חתומה גם שרת המשפטים שקד

ח"כ שלי יחימוביץ' פנתה לממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון דורית סלינגר וליו"ר הרשות לניירות ערך שמואל האוזר, נוכח הפרסומים בדבר כוונתה של חברת אלעד נשיונל שבבעלות יצחק תשובה,  לצאת לגיוס בישראל על מנת לממן פעילות נדל"ן בארה"ב. היא כותבת להם: "כידוע, קידם תשובה בעבר הסדר חוב שגרר הפסד של מאות מיליונים בחברת דלק נדל"ן שבשליטתו... יש בידיכם די כלים כדי למנוע ממי שכבר גזל כספי חוסכים לשוב ולגייס מהם כספים כאילו לא קרה דבר, רק משום שעטה תחפושת חדשה ושם חדש, כאילו אין קשר בין תשובה א' לתשובה ב', וכאילו לא היה זה הוא עצמו שביצע מעשים מגונים בכספי החוסכים."

יחימוביץ' גם מצטטת את דברי הביקורת החריפים של שופטת בימ"ש המחוזי אז, ורדה אלשיך, על ההסדר שהושג בשעתו בדלק נדל"ן, ובו לדברי אלשיך, תשובה "פעל להציל את עורו", וכי ההסדר "מותיר יותר מאשר טעם רע גרידא. בעל השליטה, אשר נטען כלפיו כי הבטיח בעבר לתמוך בחברות שבשליטתו, לא רק שמסתתר מאחורי עקרון הישות המשפטית הנפרדת. זאת כאשר נוסף לכך עולות נגדו טענות קשות ביותר, של מהלך הדרגתי מבעוד מועד לניתוק החברה מיתר התשלובת, כמעט בבחינת 'הפרדת הפרה החולה מן העדר', באורח אשר בסופו של יום, הותיר את הנושים וידיהם על ראשם."

יחימוביץ' כותבת כי אמנם הצעת חוק בעניין, שהניחו כמה וכמה חברי כנסת ובהם היא עצמה, טרם חוקקה, אולם לרגולטורים די כלים גם כך לעצור את הגיוס. יחימוביץ' מתכוונת להניח שוב את הצעת החוק, שעליה חתומה בין היתר מי שהיום מכהנת כשרת משפטים, איילת שקד. על פי הצעת החוק  מי שביצע תספורת, לא יוכל לשוב ולגייס מהציבור בכובעו כבעל שליטה בחברה אחרת, עד תום תקופת הפריסה של ההחזר לחוסכים, ואם גם בוצע קיצוץ בכספי החוסכים, כי אז הוא לא יוכל לגייס במשך עשר שנים מיום הקיצוץ.