שלי על גיוס ההון של תשובה: "עוד תספורת פסולה על גבם של החוסכים הפשוטים"

8 בדצמבר, 2016

שלי התראיינה ל"לילה כלכלי" בערוץ 10, בהנחיית מתן חודורוב, אודות מאבקה נגד ניסיונו של יצחק תשובה לגייס פעם נוספת הון ציבורי עתק עבור פרויקט נדל"ני, וכן אודות מסיבת העיתונאים הכלכלית שערך השבוע יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, מבלי לשתף בכך את יתר חברי הסיעה. מתוך דבריה:

"חודורוב: תשובה א' עשה תספורת, תשובה ב' חוזר למספרה?

שלי: ממש ככה. מסתבר שלא למדנו דבר ולא שכחנו מאומה. אותו תשובה, שעשה תספורת של מאות מיליונים על גבם של החוסכים, של אנשים פשוטים, הולך עכשיו שוב לגייס כסף. הוא רק החליף כובע - אז קראו לו "דלק אנרגיה" ועכשיו קוראים לו "אלעד".

חודורוב: אגב, זאת לא תהיה הפעם הראשונה: דלק כבר גייסה מיליארדים, אמנם לקידוחי הגז ולא לזרוע הנדל"ן שלה. זה קרה ממש כמה חודשים אחרי התספורת הקודמת.

שלי: נכון. ועכשיו אנחנו כמה שנים אחרי התספורת הקודמת, וזה סוף ידוע מראש. מדובר בשור מועד ובאדם שכבר הוכיח שהוא עושה תספורות בלי למצמץ. אז עכשיו מה? הוא החליף את השם, יש לו כובע אחר, והוא יחזור ויעשה בדיוק את אותו דבר פסול וחמור, שגם מערער את כל יסודות שוק ההון? בשעתו הנחנו הצעת חוק, ואני מתכוונת לשוב ולהניח אותה...

חודורוב: אולי זה לא באמת התפקיד של הממונה על שוק ההון, אלא שלכם, הח"כים. אם לא מוסרי לגייס חוב אחרי שנשמט קודם, מי שאמור לקבוע את הכלל זאת הכנסת, לא הפקידים.

שלי: אני מסכימה איתך, ולכן אני מתכוונת לשוב ולנסות לחוקק את החוק הזה. יש לו הסכמה מאוד רחבה. החוק אומר דבר מאוד פשוט: אם יש לך פריסה של החובות, כל עוד לא גמרת לשלם, אתה לא יכול לגייס שוב. ואם גם קיצצת, אז 10 שנים מהיום שקיצצת מהכסף של החוסכים, לא תוכל לגייס שוב.

חודורוב: אגב, נעלבת כשהרצוג לא הזמין אותך אתמול למסיבת העיתונאים בנושא כלכלי קרוב לליבך, כשחשף את "המיסים הסמוים" של נתניהו?

שלי: בשנייה הראשונה, כשקיבלתי הודעה בוואטסאפ, הייתי קצת בשוק. אחר כך, כיוון שישבתי ליד אראל מרגלית בדיון על התקציב, והבנתי שגם הוא לא ידע דבר וחצי דבר, ושהסיעה כולה לא ידעה - הבנתי שצרת רבים היא חצי נחמה. אבל בוודאי שמדובר במהלך מוזר ביותר.

חודורוב: זה מוזר כי נכון להיום את הדמות מס' 2 במפלגה, אז אחת משתיים - או שלא סופרים אותך או שפוחדים ממך.

שלי: יכולתי אולי לחשוב על שתי האופציות האלו, אבל בסוף התברר שאף אחד לא ידע ולא הוזמן. מה אני אגיד לך, זה לא לעניין, בלשון המעטה.

חודורוב: לגופו של עניין, התרשמת מהתובנות הכלכליות של הרצוג ומנו טרבטנברג?

שלי: לגופו של עניין, טרם הספקתי לפתוח את דף המסרים שחולק לח"כים אחרי מסיבת העיתונאים, אז אני לא יכולה להגיד לך".

לצפייה בראיון המלא: