"במקום לאסור על חקירת רה"מ, מציעה שפוליטיקאים פשוט לא יהיו מושחתים"

2 בינואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה ל"חכם על הבוקר" ב"רשת מורשת", בהנחיית דוד חכם, אודות שורה של נושאים, ובראשם ההצעה לאסור על חקירת ראש ממשלה מכהן, על רקע חקירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מתוך דבריה:

"חכם: לפני חקירת ראש הממשלה ובכלל על הפוליטיקה, את רוצה לומר משהו על מכונות המזל שיצאו משימוש אמש.

שלי: כן, אני רוצה לברך את שר האוצר משה כחלון. אני חושבת שזה צעד מאוד חשוב. מכונות המזל הם אחד הכלים הכי ציניים ואכזריים, והם משמשים מסחטת כסף לאנשים העניים והמסכנים ביותר. זה בדיוק ההפך ממיסוי הוגן, שלוקח הרבה ממי שיש להם ולא לוקח ממי שאין להם. לכן זה צעד מאוד חשוב, מאוד מוסרי. כמובן שאת הכסף שנגרע מהרשויות המקומיות, המדינה צריכה להעביר באמצעות הגדלת מענקי האיזון.

חכם: כלומר לא להשאיר את זה בחלל האוויר, אלא כן לדאוג בסופו של דבר לכסף שהרשויות התרגלו לקבל ממפעל הפיס.

שלי: חד משמעית. המדינה צריכה לקחת אחריות ולממן את מענקי האיזון וכל המנגנונים שנועדו לאפשר גם לאנשים העניים ברשויות העניות לקבל את השירותים שמגיעים להם, מבלי לתלות את יהבם במכונות המזל.

חכם: עכשיו בואי נדבר על חקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הפרסומים בתקשורת, שכולנו שומעים ומדווחים עליהם, ראש הממשלה ייחקר הבוקר. אז מה בעצם קרה כאן? לפי טענת אנשי הליכוד, התקשורת הפעילה הרבה לחץ שראש הממשלה ייחקר, ראש הממשלה נחקר הבוקר, ואין כלום כי אין כלום.

שלי: זאת כמובן טענה חסרת שחר. ואני מרגישה, דוד, שידיי נקיות לחלוטיות. בשביל לרענן את זכרוני, עברתי על נאומים שלי בכנסת ועל פעילות שלי בוועדות בזמן חקירות אולמרט, כשהיה ראש הממשלה. התקופה זאת הייתה הכנסת הראשונה שלי, הייתי חברת כנסת בתוך הקואליציה – הרי מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ חברה לאהוד אולמרט. ישבתי בקואליציה כחברת כנסת, ואני יכולה להגיד לך שהייתי מאוד חריפה ומאוד נוקבת בתביעה שלי להפסיק את המתקפות - גם על שלטון החוק, גם על תקשורת - ולאפשר לשלטון החוק לעשות את עבודתו, כי אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, שבה דין ראש ממשלה כדין אדם רגיל.

חכם: אולי צריך לאפשר לראש הממשלה כן לפעול בתקופת הכהונה שלו, כמו שמציע חבר הכנסת דודי אמסלם. הוא לא מדבר על החקירה הזאת, אלא בכלל על כל ראש ממשלה, מי שזה לא יהיה. כלומר, לאפשר לראש הממשלה לפעול, את יודעת, עליו לעסוק בכל מיני עדכונים ביטחוניים וכל מיני דברים חשובים למדינת ישראל. אם הוא חשוד בדברים כמו אלו שאנחנו שומעים עכשיו שבנימין נתניהו חשוד בהם, אפשר לחקור אותו אחרי שיסיים את תפקידו, ולא בזמן כהונתו כראש ממשלה. מה את חושבת על הצעת החוק הזאת?

שלי: יש לי הצעה יותר טובה - שפוליטיקאים לא יהיו מושחתים. מן הצעה כזאת. אל תיקח כסף, אל תיקח מתנות, אל תיקח שוחד. אני לא אומרת את זה דווקא לראש הממשלה נתניהו, אני אומרת את זה לכל ראשי הממשלה שנחקרו ו/או הורשעו ו/או יושב בכלא. בסופו של דבר, זאת המהות המאוד בסיסית של דמוקרטיה – אין מי שחסין מפני שלטון החוק. זה כלל נורא בסיסי. גם אם אתה אדם נורא חשוב, הכי חשוב; נורא עשיר, הכי עשיר; נורא מקושר, הכי מקושר - עדיין, אתה לא יכול להיות עבריין. זה דבר נורא בסיסי, ומי שלא מבין את זה, לא מבין את המהות של שוויון בפני החוק. ויש עוד דבר: לגבי כל הטענות של רדיפה – את מפכ"ל המשטרה מינה ראש הממשלה, את היועץ המשפטי לממשלה מינה ראש הממשלה, את מבקר המדינה מינה ראש הממשלה.

חכם: כן, אבל לפי הטענות הם נכנעו ללחץ התקשורת. את יודעת, כשעושים עצומה באינטרנט וכשעושים מעין לובי בתקשורת עבור בדיקות, חקירות, ואולי פרשייה פה או שם...

שלי: אתה שואל את זה כאיפכא מסתברא או שאתה באמת חושב כך?

חכם: אני שואל כי זה מה שראינו בחודשים האחרונים.

שלי: אז מה? זה התפקיד של התקשורת. גם התקשורת חשפה את שחיתויות אולמרט. גם התקשורת חשפה בשעתו, לפני הרבה שנים, את ענייני דרעי. גם התקשורת חשפה את סיפור קצב. זה התפקיד של תקשורת במדינת דמוקרטית - לא להניח לאף אחד, ולא משנה מה שיוכו הפוליטי, ולנסות לחשוף דברים שקורים מתחת לפני השטח ושלאנשים יש עניין להסתיר אותם. אחרת בשביל מה אתה צריך כלי תקשורת, שזה אחד מאבני היסוד של מדינה דמוקרטית?

אני חייבת לומר עוד מילה אחת: אני תמהה על ראש הממשלה ועל סביבתו שהם מייחסים חולשה ורפיסות כזאת למשטרה, לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה, כאילו הם מושפעים מאיזו כותרת בעיתון. אני מקווה שכל בר דעת מבין שאין בזה ממש. ראש הממשלה צריך להיחקר. אם הוא זכאי, ייצא זכאי; אם הוא אשם, יואשם.

חכם: ואם יימצא שהוא נקי אחרי החקירה, אולי תשקלו בכל זאת להיכנס לממשלה, או שאין קשר?

שלי: אין קשר בין הדברים. אני כמובן אשמח לדעת שראש הממשלה אינו מושחת, אבל הפערים העקרוניים, האידיאולוגיים והרעיוניים בינינו לבין ממשלת נתניהו הם עמוקים מכדי שנחבור.

חכם: אני חייב לשאול אותך על הנעלם הגדול אצלך. כל הזמן תוהים למה את הולכת להתמודד בסופו של דבר – ראשות ההסתדרות או ראשות המחנה הציוני?

שלי: אני מרגישה קצת לא נעים, כי באמת לא החלטתי, ואני מרגישה שאני קצת מבלבלת את המוח לציבור הרחב, אבל אם לא היית שואל אותי, לא הייתי מבלבלת את המוח. לכן, ברגע שאני אחליט, אני אודיע. אדם פוליטי מגיע לצמתים פוליטיים שצריך להכריע בהן, לכאן או לכאן. יש לי עוד זמן לקבל את ההכרעה, ואני מקווה שאני אקבל את ההכרעה שתאפשר לי לשרת את הציבור בהתאם לאמונות שלי בצורה הטובה ביותר.

חכם: לסיום, תרצי לומר מילה אחת או שתיים על פרופסור יעקב נאמן, שר המשפטים לשעבר, שהלך לעולמו אחרי מחלה קשה?

שלי: כן, קודם כל אני משתתפת בצער המשפחה, אני יודעת שהוא היה איש משפחה מאוד אהוב במשפחה ענפה וגדולה. היינו בני פלוגתא בכל מה שקשור בעולם הכלכלה והמשפט, היו לנו לא מעט ויכוחים, אבל בהחלט הוא היה אדם ראוי, חכם, מלומד, שניסה גם לעשות למען הציבור. יהי זכרו ברוך".

להאזנה לראיון המלא: