"בין אם יוגש כתב אישום ובין אם לא, יש לנו ראש ממשלה מושחת"

16 בינואר, 2017

שלי התראיינה בצוותא עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ועם עורך "ליברל" רותם דנון ל"אורלי וגיא" בערוץ 10, אודות החשדות הפליליים הרובצים כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנוסף נשאלה גם בנוגע לעתידה הפוליטי. מתוך דבריה (לצפייה):

לגבי האפשרות שתתמודד לראשות ההסתדרות, אמרה שלי: "עדיין לא החלטתי - יש לי עוד קצת פחות מחודש להחליט. ההסתדרות היא מקום מאוד חשוב, שבראש מעינייו דאגה לזכויות עובדים – שזה כידוע הנושא היקר לליבי. מצד שני, המערכת הפוליטית היא מערכת שיש לי מה לתרום לה, במיוחד בתקופה הזאת".

באשר לחקירות ראש הממשלה, שלי נשאלה בנוגע להסברים שניפק נתניהו כלפי החשדות נגדו: "אני רוצה לומר משהו עוד לפני שנכנסים לטיעונים שלו: ראש הממשלה מודה, וזה דבר מדהים, שהוא הלך לבחירות בגלל "חוק ישראל היום"; לא בגלל מלחמה, לא בגלל מחירי הדיור, לא בגלל טרור אלא פשוט כי הוא לא קיבל סיקור מספיק הוגן ומספיק מלטף לטעמו באחד מכלי התקשורת. אני חושבת שזאת עובדה מטלטלת וקשה: מדינה שלמה הלכה לבחירות - ולא בגלל העניינים הלאומיים, הביטחוניים, הטרור והכלכלה שמקיפים אותנו, ועל כך מתבססים חיי היום יום שלנו, אלא על זה.

לעניין הטיעונים: יש ניסיון תמידי מצידו לייצר קטטה מדומה. כאילו ראש הממשלה מתקוטט עם התקשורת, מתקוטט עם "השמאל", במרכאות כפולות ומכופלות. זאת לא קטטה; זה אדם שחשוד בעבירות חמורות מאוד נחקר במשטרה, ממש כאחד העבריינים. זה המשמעות של מדינת חוק ומדינה דמוקרטית - דין שווה לנחקר במשטרה ודין חשוד בפלילים, בין אם הוא שועה ארץ ואזרח מס' 1 או 2 ובין אם הוא חשוד 'רגיל'. אנחנו לא יודעים איך זה יסתיים, אבל אנחנו רואים את האישומים. כאילו מתנהל מסע הסתה, הכפשה, לחצים על היועץ המשפטי לממשלה. ראש הממשלה במצוקה: הרי בימים כתיקונים, הוא היה מאשים את היועץ המשפטי לממשלה, הוא היה מאשים את מפכ"ל המשטרה. אבל מה לעשות שאת שני האנשים האלו הוא מינה במו ידיו. אז מה נשאר לו?"

שלי התייחסה בהרחבה לפרשיות בהן חשוד נתניהו: קבלת הטובין היקרים מאיש העסקים ארנון מילצ'ן ("תיק 1000") והניסיון לכרות דיל מושחת עם מו"ל "ידיעות אחרונות" (תיק 2000"), נוני מוזס: "קשרים בין מו"לים לבין פוליטיקאים בכירים, ובוודאי בין עיתונאים בכירים לבין פוליטיקאים, הם דבר שבשגרה. אבל כאן אנחנו לא מדברים על יחסי פגישות בבתי קפה מעת לעת כדי לשמר יחסים תקינים, דבר שפוליטיקאים ומו"לים עושים ובדין. כאן אנחנו מדברים על עסקה של, לכאורה, 'תן וקח'. אני חייבת לומר משהו: חמור ודוחה ככל שיהיה הסיפור הזה, אני מעריכה שייקח זמן, וזה מורכב, להגיש בגינו כתב אישום. להערכתי, הפרשייה החמורה היא דווקא הפרשייה הלכאורה יותר קלה - פרשיית מילצ'ן והתחזוקה הקבועה של רמת חיים גבוהה של ראש הממשלה. המילה 'מתנות' ושינון המילים 'שמפנייה ורודה' ו'סיגריות' נועדו באופן מכוון ומניפולטיבי למזער את הפרשה. מדובר על תחזוקה של ראש ממשלה ברמת חיים גבוהה מאוד שהוא לא יכול להרשות לעצמו. מי שמרשה לו את רמת החיים הזאת הוא בעל הון עם אינטרסים. מי שתחזק אותו ברמת חיים מאוד גבוהה, שהעביר לידיו בצורה שיטתית ומוסדרת טובין מאוד יקרים, זה בעל הון. זה שזאת שחיתות זה ברור לעין, לא צריך כתב אישום בשביל זה; אבל אם לא יוגש כתב אישום בגין העברת הטובין הסדורה הזאת לראש ממשלה, אז משהו מאוד לא בסדר. שווה כסף כמוהו ככסף. וכאן הועבר כסף".

באשר להתנהלות היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמרה שלי: "אני לא יכולה לנחש מה יאמר היועץ המשפטי לממשלה. אני סומכת על יושרו וחושבת שהוא איש הגון. אני בטוחה שהוא לא מושפע מהלחץ הציבורי, שקיים מטבע הדברים כי מדובר בראש הממשלה, ואני גם מקווה שהוא לא מושפע מקשריו עם ראש הממשלה, אם כי, כן - מתגנב לליבי חשש שלפחות לחלק מהאינטראקציות האלו, כמי שהיה קרוב מאוד לראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא היה עד בזמן אמת. אם הדבר הזה נכון, הדברים האלו צריכים להיות גלויים – הם לא מונעים ממנו לטפל בפרשה".

שלי חתמה את דבריה בקביעה ברורה בנוגע למידותיו של ראש הממשלה: "יש כאן המון מסך עשן, מילים, מניפולציות וספינים. לא אמרתי את זה מעולם, אבל בפעם הראשונה אני אומרת: יש לנו ראש ממשלה שהוא מושחת. בין אם יוגש כתב אישום ובין אם לא, מדובר בראש ממשלה שלוקח לעצמו טובין, שעושה עסקאות מפוקפקות. יש כאן הצבר של דברים. את הדבר הזה אי אפשר לכסות, גם לא בספינים ובמילים יפות. כשדיברתי ככה על אולמרט בשעתו, אף שהייתי חברה בקואליציה שלו, לא הייתה לאנשי הליכוד שום בעיה עם זה שקראתי לראש ממשלה "מושחת". יתרה מזאת, רבים מהם היו מאוד ביקורתיים כלפי אולמרט וכעת סותמים את פיהם. אגב, לא סתם לא מגיעים לפה הרבה אנשי ליכוד. לא נעים להם. הם יודעים שמדובר בפרשייה חמורה".