"במקום להיות גוף חברתי מוביל, ההסתדרות מסתפקת בכיבוי שריפות"

8 בפברואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "צבע הכסף" ברשת ב', בהגשת פאר-לי שחר ודפנה הראל כפיר, בעקבות הכרזתה לפיה תתמודד לראשות ההסתדרות. בראיון הצביעה שלי על הפער בין היקף האחריות הרחב שאמורה ההסתדרות ליטול על עצמה לבין היקף האחריות המצומצם שהיא מכסה בפועל כיום.

"אסור בשום פנים ואופן שההסתדרות תהיה רק ארגון שמכבה שריפות מהר-מהר ושחותם על הסכמים קיבוציים של פשרות כאלו ואחרות", אמרה שלי. "ההסתדרות היא גוף ענק, רב עוצמה, שיכול להיות מוביל חברתי, כזה שמתעסק בזכויות עובדים ובכלל בגורלם של כל אזרחי המדינה. באופן מאוד עצוב, ההסתדרות לא מממשת את כוחה.

יש דברים שהם קרובים מאוד לעולם התוכן של ההסתדרות ולא מטופלים. למשל, התאונות הקטלניות והמזוויעות בענף הבנייה: להסתדרות אין מספיק אמצעים כדי להקים סיירת משל עצמה, כדי להקים קול צעקה רמה או לעשות דברים ממש בשטח כדי למנוע את המוות המיותר הזה של בני אדם? יש תחושה כל הזמן של כיבוי שריפות, במקום הרמת הראש מעל פני המים".

שלי ציינה נושא מרכזי נוסף שההסתדרות זנחה לאורך השנים - זכויות נשים בעבודה: "את יודעת שרוב חברי ההסתדרות – כלומר רוב אותם חצי מיליון בני אדם שהם חברי הסתדרות, כשחלקם אפילו לא יודעים על זה – הם נשים? מישהו מתעסק בענייני זכויות נשים בעבודה? בטיפול בילדים שלהן?

נשים מרוויחות הרבה פחות מגברים, דבר שהוא בלתי לגיטימי בעליל. למה זה קורה? כיוון שגם בקרב הנשים הכי חזקות והכי פמיניסטיות מבינינו, ב-85 אחוזים ממשקי הבית, הטיפול בבית ובילדים נופל יותר על כתפי האישה. אלו נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. רק ב-15% ממשקי הבית יש שוויון. מה עושים מקומות עבודה, במערב אירופה, למשל? מקימים משפחתונים ומעונות בתוך מקומות העבודה. זה דבר נפלא, שגם מאפשר לאבות להיות יותר עם הילדים שלהם. מעולם לא נעשה ניסיון כזה מצד ההסתדרות. זה נעשה רק כיוזמות פרטיות. ולהסתדרות יש כל כך הרבה כסף".

שלי המשיכה להצביע על האנמיות של ההסתדרות בכל הקשור לשמירה על זכויותיהן של נשים עובדות: "באיזה מקום בעולם ארגוני העובדים לא נלחמים על הארכת חופשת הלידה? מאז שנות ה-50 הוארכה חופשת הלידה רק פעם אחת. מי האריך אותה, ההסתדרות? לא, אני הארכתי אותה – מ-12 שבועות ל-14 שבועות – בחקיקה, יחד עם גדעון סער, אחרי דם יזע ודמעות; מדובר בהוצאה תקציבית שבאמת חקרנו שיניים כדי להשיג אותה. היום כל אישה שיש לה עוד שבועיים חופשת לידה, יודעת שזה בזכותנו ולא בזכות ההסתדרות. ואלו נושאים של הסתדרות – לא רק הסכמים קיבוציים, ולא רק שביתות. ושלא יהיו אי הבנות, אני תומכת בזכות השביתה; אני יוניוניסטית ואני כמובן מאמינה בעבודה מאורגנת".

שלי הסבירה מדוע היא ראויה לעמוד בראשות ההסתדרות: "קודם כל, אני מקווה מאוד שאני אנצח, ויש לי סיכויים גבוהים לנצח. אני מביאה אידיאולוגיה מאוד עמוקה, שמוכחת לאורך כל השנים בכל מקום שהייתי בו. אין ספק שזה הנושא הליבה של האמונה שלי – הזכות להתפרנס בכבוד. אני לא מגיעה כעורכת דין פרטית כמסלול קריירה, אלא באמת כשליחות. כך גם התייחסתי לזה בכנסת - חוקקתי קרוב לחמישים חוקים דרמטיים שנוגעים לעולם העבודה, ועוד כהנה וכהנה. אני גם חושבת שמי שעומד בראש ההסתדרות הוא לא פקיד ולא עורך דין; הוא יכול להיות עורך דין במקצועו, אבל הוא צריך להיות מנהיג. הוא צריך להנהיג את הגוף הזה בעוצמה, ולא עד כדי כיבוי שריפות".

להאזנה לראיון המלא: