"האתגר שלי בהתמודדות להסתדרות – להכניס רוח רעננה לארגון עייף ומותש"

9 בפברואר, 2017

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר של קשת" בערוץ 2, בהגשת יואב לימור וגלית גוטמן, אודות התמודדותה לתפקיד יו"ר ההסתדרות. בנוסף, התייחסה גם ליוזמת הגבלת החקיקה שמובילה הממשלה, וכן לעיצומים בחברת "אל על" (לצפייה):

שלי נשאלה מדוע משתלם לה להתמודד לתפקיד: "זאת שאלה ששואלים מי שלא חולקים איתי את אותה תפיסת עולם, שמעניקה חשיבות ענקית, מרחיקת לכת, לסוגיות חברתיות, לפערים בין עוני ועושר, לפערים בשכר. אני חושבת שהזכות להתפרנס בכבוד היא הזכות הבסיסית. כל יתר הזכויות, חופש הביטוי והכול – שאני חסידה שלהן, כמובן, ונלחמת בשבילן – מתגמדות לעומת הדבר הפשוט הזה; לצורך בכך שאדם שיוצא בבוקר לעבודתו, עובד קשה וחוזר בערב, ירוויח בצורה נורמלית. חצי מהעובדים במשק מרוויחים פחות מ-6,200 שקלים, וכמות עובדי קבלן רק עולה ועולה. זה סוג של עבדות.

אני חושבת שיש לי את היכולות, גם את האמונה, אגב, תפיסת עולם אותנטית מבחינת השקפת העולם, אבל גם יכולת להכניס רוח מאוד רעננה בארגון הזה, שהוא מעט עייף ומותש. בנוסף, יש לי את הכוחות והיכולת, ציבורית ומעשית, להפוך אותו לראש חץ עוצמתי, חברתי, לארגון החברתי הגדול ביותר במדינת ישראל, שיתעסק ביותר מלסגור איזשהו הסכם כזה או אחר עם הרבה מאוד פשרות. אני לא שייכת לאלו שיושבים על ספסלי האופוזיציה ומקוננים מרה על כך שאין להם תיק בממשלה. אני אוהבת את מה שאני עושה, אני נוסעת מכאן לכנסת בכיף, אפילו כל יום מחדש בהתרגשות. יש לי השפעה מאוד גדולה על מה שמתרחש, והיא נובעת גם מניסיון מאוד גדול וגם ממעמד ציבורי. לכן, הברירה היא לא עיר מפלט; להפך, זה מקום יותר קשה ויותר מאתגר".

באשר לניסיונות של היו"ר המכהן, אבי ניסנקורן, למנוע קיומן של בחירות, אמרה שלי כי "אחרי שלוש שנות כהונה שאליהן לא נבחר אלא הומלך ונמשח בידי עופר עיני, הוא מבקש לעצמו עוד חמש שנים בלי בחירות. הוא עושה כל דבר כדי שלא יהיו בחירות. זה לא חוקי, ולא יעמוד במבחן בתי המשפט, גם אם ינסו להישען על פרוצדורה כזאת או אחרת, ובעזרת מאות משרדי עורכי הדין היקרים ביותר שעומדים לרשותם – בכספי העובדים, אגב; בכסף שהעובדים משלמים כדי שייגנו על הזכויות שלהם, הגוף הזה מחזיק אין ספור משרדי עורכי דין יוקרתיים, יח"צנים יוקרתיים, כדי לגרז ולשמר את המנגנון הקיים. זה דבר שהוא לא נקלט: חברי הגוף הגדול ביותר במדינה, יותר מחצי מיליון עובדים, לא ילכו לקלפי כדי לבחור מי יהיה יו"ר ההסתדרות".

באשר לשמועות בדבר דיל פוליטי עם איתן כבל, אמרה: "אין דיל כזה, זה שקר וכזב, המצאה של משרדי יח"צנות שמקיפים את אבי ניסנקורן. ואני אומרת: אם אתה כל כך בטוח בעצמך, אם אתה מוציא בכוח מכתבי תמיכה בוועדים – אתמול התקשרו אליי ועדים וסיפרו שיש עליהם לחצים קשים להודיע על תמיכה באבי ניסנקורן – תעמיד עצמך לבחירת הציבור שלך. זאת לא אחוזה של משפחה אחת, וזאת לא אחוזה של משפחת עיני. לו, אני הייתי מכהנת בתפקיד שלוש שנים בלי להיבחר אליו בצורה דמוקרטית, הייתי מבקשת לעגן את הכהונה הזאת באמון הציבור".

שלי התייחסה גם לסיכוייה לנצח בבחירות, לאור העובדה שניסנקורן מזוהה כבר כמנהיג עובדים מתוקף תפקידו: "גם אני עובדת כבר הרבה שנים למען זכויות עובדים. חוקקתי קרוב ל-50 חוקים, רובם למען זכויות עובדים. הזהות שלי עם ערכים של זכויות עובדים היא טוטאלית, אני לא צריכה להמציא את עצמי מחדש. הסיכויים טובים מאוד – אחרת לא הייתי מתמודדת, מן הסתם – אבל הקרב הוא קשה, כי הוא מול כסף ומול מנגנון. לא ניסיתי לקבל את תמיכתו של בוז'י הרצוג, ואני גם לא מעוניינת בתמיכה הזאת. סיעת "בית חברתי" של איתן כבל היא אידיאלית בשבילי כפלטפורמה: הבחירות האלו לא צריכות להיות מפלגתיות. אני רוצה שאנשי ימין שתמיד אומרים לי 'אנחנו נורא מעריכים אותך, אבל לא יכולים להצביע למפלגת העבודה' יצביעו בשבילי. הנה, זאת הפעם הראשונה שהם יכולים להצביע לאדם בלב נקי, רק על בסיס סדר היום הכלכלי-חברתי, בלי הסוגיות המדיניות".

שלי התייחסה גם ליוזמת הגבלת החקיקה הפרטית שמובילים שר התיירות יריב לוין ושרת המשפטים איילת שקד: "אני חושבת שהחקיקה הפרטית היא מנוע נפלא לשיפור חייהם של בני אדם. יש כאן ניסיון של הממשלה להצר את צעדיה של הכנסת. אני גם מתפלאת על השר יריב לוין, שלפני כהונתו כשר היה מחוקק מאוד פורה ושחוקק הרבה חוקים טובים – חוקקנו יחד את החוק שמחייב שקיפות של מידע בתחבורה הציבורית, חוק מהפכני שבזכותו אנשים יכולים להיכנס עכשיו לכל מיני אפליקציות ולדעת איך להגיע. לגבי הפיקוח המוצע על עבודת הממשלה, לי יש תחושה שמדובר במקל וגזר, ושהגזר הזה ניתן כדי להראות שהחוק לא נועד להצר את צעדיהם של חברי הכנסת. אם היו מוצרים צעדיהם של חברי הכנסת, לא הייתי מחוקקת את חוק הזכות לעבודה בישיבה, לא הייתי מחוקקת את חוק שכר הבכירים ועוד חוקים רבים מאוד. במושב האחרון גולת הכותרת שלי הייתה שכר הבכירים, שזאת חקיקה מאוד דרמטית, אבל אני לא מניחה סתם הצעות חוק. אני לא מאלו שמניחים ערימה של מאה הצעות חוק. אני מניחה הצעת חוק שאני שלמה איתה, שעבדתי עליהם, שאני יודעת שיש לה סיכוי. אין שום סיבה להצר את ידיה של הכנסת, זה חסר שחר וזה כוחני מצד הממשלה. חבל, כי זה בעיקר פוגע בציבור".

שלי עסקה גם במשבר בחברת התעופה "אל על": "הייתי מאוד רוצה לראות סולידריות של הטייסים עם העובדים האחרים ברשות שדות התעופה וב"אל על" – עם עובדי הניטול ברשות שדות התעופה, עם המנקות של השירותים של המטוסים. מבחינתי, סולידריות כזאת בין עובדים חלשים לבין עובדים שמצבם קצת טוב יותר – ושלא יהיו אי הבנות, אני בעד עובדים חזקים, אני רוצה ששוויון יעשה באופן כזה שעובדים חלשים ירוויחו יותר ולא שעובדים חזקים ירוויחו פחות – אבל הייתי רוצה לראות שיתוף פעולה. מסתבר שההסכם נעשה מהר-מהר כדי לכבות שריפה ולא נעשה ביסודיות".