"אף אחד לא סופר את הנשים החברות בהסתדרות. אני אשנה את זה"

13 בפברואר, 2017

שלי התראיינה לתכנית "עושים סדר" בטלוויזיה החינוכית, בהגשת בן כספית, אודות התמודדותה לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים (לצפייה):

"כספית: את מסכימה שההסתדרות נתפסת כגוף עבש שפג זמנו?

שלי: כן, ההסתדרות סובלת משם רע, במידה רבה שלא בצדק, כי יש עוינות כלפי העבודה המאורגנת. עבודה מאורגנת נותנת בסופו של דבר כוח לאנשים ממעמד הביניים ולאנשים חלשים לעמוד מול מעסיק מאוד חזק. לכן יש כאן הרבה אינטרסים, אבל גם עצם התפקוד של ההסתדרות מרחיק אותה במידה רבה מהציבור. בעיניי זה גוף מדהים, עוצמתי, עם פוטנציאל אדיר. אכן הוא מייצג 700,000 עובדים, לצערי רק 530,000 מהם בעלי זכות בחירה, כי למנקות ולעובדי הקבלן אין זכות בחירה. הם משלמים דמי טיפול, עושים הסכמים קיבוציים מעל הראש שלהם, אבל הם עובדים סוג ב'. הם לא זכאים להשתתף בבחירות.

כספית: יש שני מעמדות בתוך ההסתדרות?

שלי: שניים? למה שניים? יש הרבה יותר – יש דור א', ב', ג', ד', ה', ו'. יש עובדים שעתיים, יש עובדים בחוזים אישיים, יש עובדים בחוזים גלובאליים, המון משרות חלקיות.

כספית: ואת נחשבת לחביבה של הוועדים הגדולים.

שלי: אני לא חושבת, אבל אגב – זה גם לא מרתיע אותי. אני חושבת שכל העובדים צריכים להיות חזקים. בחזון שלי, עשרת אלפים העובדים של חברת שמירה, שמתעסקים בשמירה ובניקיון, צריכים להיות מאוגדים. כן, הם צריכים להיות חזקים, שמישהו יספור אותם. צריכות להיות להם זכויות בסיסיות. בעיניי הדרך היא לא להחליש את הוועדים של עובדים מרוויחים בסדר, אלא לחזק את החלשים. ואני רק רוצה להגיד לך עוד דבר על הוועדים ה'חזקים', סואו קולד: יש שינוי מאוד דרמטי. בוועדים שנחשבים הכי חזקים, נגיד בנמלים או בחברת החשמל, שזה ממש הסימבול של 'הוועד החזק', יש התפוררות מאוד גדולה. בתוך הארגונים האלו – תראה מה קורה בנמלים – יש קבוצות גדולות שבאות ואומרות: 'לא ספרתם אותנו עד עכשיו'. אז אני מתכוונת לספור את כולם.

כספית: מה רע בניסנקורן? את בעצמך חלקת לו המון שבחים על נושא עובדי הקבלן, על נושא שכר מינימום וכו'. מה תעשי את שהוא לא עשה?

שלי: 'המון שבחים' זה מוגזם, הייתי מנומסת בדרך כלל. אתה יודע מה? למה שאגיד שאני יותר טובה ממנו? שישפוט הציבור. אני מאמינה גדולה בעבודה המאורגנת. הדבר הבסיסי בעבודה המאורגנת, שעליו נהרגו אנשים ברחובות טורונטו ושיקאגו, זה דמוקרטיה. כרגע, עוד לפני שאנחנו מדברים על מה אני יודעת לעשות בהסתדרות – ואני יודעת מה לעשות, יש לי תכנית שלמה, ואני יודעת שאשנה ואנער את הארגון הזה ואייצג את העובדים באמת – יש לך יו"ר הסתדרות שלא רוצה להתמודד על התפקיד.

כספית: הוא ואנשיו טוענים שאין להם בעיה עם בחירות, אבל שהם לא מבינים למה לא הלכת בדרך המלך מבחינת החוקה.

שלי: יש שתי דרכי מלך: אחת להקים סיעה חדשה, אחת להצטרף לסיעה קיימת. שתיהן חוקיות, שתיהן לגיטימיות. עשיתי את זה במועד, כמו שצריך. מדובר בסיעה של 75 איש שניסנקורן לקח באישון לילה, כשהבין שנוצרת ברית ביני לבין איתן, כשהוא גונב בפיתויים שונים ומשונים שאני לא רוצה לחשוב עליהם את הבנאדם שמחזיק את הזכות הפורמלית להודיע ככה וככה. מביך אותי אפילו לדבר על זה. אתה יודע למה הם מתכוונים כשהם אומרים 'דרך המלך'? 'דרך המלך' בעיניהם זאת דרך המלך עופר עיני; רק שם אפשר להתמנות. עופר עיני המליך את ניסנקורן, עכשיו הוא ממליך אותו באמצעות אחיו לעוד חמש שנים. אין כאן מלוכה, אין כאן חצר מלוכה.

כספית: מהו הדבר הכי דרמטי שאת חושבת שצריך לעשות למען העובדים ביום אחרי שאת נבחרת, לכאורה?

שלי: זה לא דבר אחד, אלא שורת דברים. הרעיון של להצטלם עם 50 עובדי קבלן שנקלטו, ובמקביל לכך להרפות ידיים בכלל ולא להתערב בתהליכים שמייצרים מלכתחילה עובדי קבלן ומיקור חוץ, זה דבר שצריך להילחם בו. יש עוד הרבה מאוד דברים, יש לי תכניות... וגם עוד דבר אחד שממש חשוב לי – כל סוגיית המגדר. אתה יודע שרוב חברי ההסתדרות הן חברות הסתדרות? מי סופר אותן בכלל? אף אחד. אני אספור אותן".