"טראמפ אמר את כל הדברים שנתניהו קיווה שלא יישמע"

16 בפברואר, 2017

שלי התראיינה למהדורת "מבט" בערוץ 1, בהגשת אמיר בר שלום, בסמוך למסיבת העיתונאים המשותפת של ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ. מתוך הדברים (לצפייה):

טרם מסיבת העיתונאים:

"בר שלום: מה התגובה שלך לתדרוך הבית הלבן, לפיו הממשל האמריקאי לא מחויב לפתרון שתי המדינות?

שלי: אני מודה שהיה מאוד מעניין לשמוע את ג'ייסון גרינבלט מדבר על חשיבותו של השלום, אבל לא בהכרח במסגרת פתרון שתי המדינות. מה אני אגיד לך? הראש שלי פתוח, אני אשמח לכל פתרון נדיר, אקזוטי, פורץ דרך ומרתק שמישהו יספר לי עליו. כל פתרון שיביא לשלום כולל בוודאי שהוא מבורך. אני באופן אישי לא מצליחה לחשוב על פתרון שאינו פתרון שתי המדינות, כי הפתרון החלופי שעולה על הדעת הוא פתרון המדינה האחת, שזה בעיניי, כציונית וכיהודיה, סיוט מוחלט ובעצם אובדן החזון הציוני של מדינה יהודית ודמוקרטית, שכן פתרון המדינה האחת יביא לאובדן הרוב היהודי. זה דבר שאף אחד מאיתנו לא רוצה.

בר שלום: כחברת אופוזיציה, את חושבת שאפשר להחמיא לראש הממשלה, שביקש בדיונים שלפני הנסיעה למתן את כל ההצהרות של החישוקאים?

שלי: כן, אני בהחלט חושבת שהוא עשה נכון. אין ספק שיש בממשלת נתניהו, שהיא ממשלת ימין לכל דבר, גורמים שנמצאים בקצה הסקאלה הימנית. אני באמת רוצה לנצל את העובדה שאני יושבת כאן באולפן כדי לקראות לראש הממשלה להתנער מחישובים פוליטיים, לא לנסות להתחרות עם הסמן הקיצוני בממשלתו, נפתלי בנט, לגלות אחריות בינלאומית ולהיות פחות פוליטיקאי ויותר מדינאי ואיש חזון. זאת משאלת הלב של כל אזרח במדינת ישראל היום".

לאחר מסיבת העיתונאים:

"בר שלום: נתניהו לא נסג ולא תמך בפתרון שתי המדינות. אפשר לומר שראש הממשלה ענה בדבריו גם לאופוזיציה וגם לקואליציה?

שלי: כן, אבל בוא נראה מה קרה כאן עם הנשיא טראמפ. מצאנו את עצמנו במצב מוזר, שבו אחרי הר הציפיות שטראמפ אולי יחבק את ישראל, יאפשר התנחלויות מחוץ לגושים, יעביר את השגרירות לירושלים ועוד כהנה וכהנה, אנחנו רואים סיטואציה מאוד קלאסית – ראינו את זה עם בוש, ראינו את זה עם קלינטון, ראינו את זה עם אובמה: עומד נשיא אמריקני, אומר לראש ממשלת ישראל 'חכו עם ההתנחלויות', אומר שהוא מתכוון להיכנס חזק מאוד להעניין ולהגיע לעסקה טובה ששני הצדדים יצטרכו לשלם עבורה מחירים כואבים. הוא אומר את כל אותם דברים שראש הממשלה בנימין נתניהו קיווה שלא יישמע. לכן, מעבר לכבוד ולחיבה שהשניים רוחשים זה לזה – ואני לא מבטלת את זה בכלל, יחסים טובים בין ראש ממשלת ישראל לבין נשיא ארצות הברית הם חשובים, אבל הם כלי ולא המטרה – המסר כאן לראש הממשלה הוא מאוד חד. אני במקומו של ראש הממשלה הייתי אפילו מתחילה קצת להיות מודאגת. ואני רוצה לומר עוד דבר: גם בסוגיית איראן, נכון שטראמפ אומר שההסכם הוא מאוד גרוע, אבל הוא לא רומז ולו לרגע שהוא הולך לחזור בו מההסכם הזה. בסופו של דבר, כולם יודעים שאיראן מאוד מקפידה בקיום ההסכם. כל גורמי הביטחון יודעים את זה, ארצות הברית יודעת, ישראל יודעת....

בר שלום: אני יכול להתווכח איתך על העניין הזה, אבל זה לא המקום.

שלי: אין מה להתווכח. הסכם הגרעין מקוים, והסנקציות שהם דיברו עליהן מוטלות בכלל על משהו אחר שלא קשור להסכם הגרעין. תוסיף לזה את היחסים הטובים בין פוטין לבין טראמפ, ופוטין הוא זה שמתחזק את ציר איראן, חיזבאללה וסוריה, ואתה מקבל סיטואציה שעלולה להיות – לתפיסתו של ראש הממשלה נתניהו והאמת שגם לתפיסתי – הרבה יותר פרובלמטית לישראל ממה שאנחנו מכירים מממשל אובמה. בסופו של דבר, כשאתה מנכה את המילים היפות ואת החיבה האותנטית והחשובה מאוד, אתה מקבל מסר מאוד חד".