"אני לא רואה פתרון אחר מלבד פתרון שתי המדינות"

17 בפברואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "בחצי היום" ברשת ב', בהגשת אמוץ שפירא, והתייחסה לפגישת נתניהו-טראמפ ולהתמודדותה לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים:

"שפירא: שמענו את הדברים שאמר כאן אבי דיכטר. בשאלה איך רואים את הפגישה בארצות הברית עם הנשיא טראמפ ואת סוגיית שתי המדינות אתם חלוקים. האם לדעתך, כמו שהוא אמר, יש כאן נשיא מפוכח, שמבין שעניין שתי המדינות כרגע לא רלוונטי?

שלי: אני התבוננתי בקפידה רבה במסיבת העיתונאים הזאת, והאמת שלא הבנתי מדוע ראש הממשלה אמור להיות שבע רצון מאותה מסיבת עיתונאים. ראיתי נשיא אמריקאי שעומד ואומר פחות או יותר את מה שאמרו כל קודמיו, בין אם הם היו רפובליקנים ובין אם הם היו דמוקרטיים; בין אם הם היו בוש ובין אם הם היו קלינטון. הוא אומר 'יהיו ויתורים כואבים לשני הצדדים', 'תפסיקו עם ההתנחלויות', 'צריך פתרון שבו שני הצדדים יצטרכו לגלות גמישות'. והוא לא אמר את המילים 'שתי מדינות לשני עמים', אלא אמר שאם יסכימו שני הצדדים על מדינה אחת, תהיה מדינה אחת. כיוון שאנחנו חיים את המציאות היומיומית הזאת, ברור לנו שלמצב של מדינה אחת יכולות להיות שתי תוצאות: תוצאה אחת, כמו שאמר אתמול חבר הכנסת אחמד טיבי ב-CNN, שאחמד טיבי ייבחר לראשות הממשלה. אחמד טיבי הוא חבר כנסת מאוד מוכשר, אבל אני הייתי רוצה לראות, ואני אומרת את זה בעדינות רבה מאוד, פרסונות אחרות בראשות הממשלה. לכן, אם רוצים כאן רוב פלסטיני על פני רוב יהודי באותה מדינה יהודית ודמוקרטית שהוריי ניצולי השואה עלו אליה כדי לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית, הפתרון של מדינה אחת הוא רעיון שמעורר רתיעה גדולה. זה לא יעלה על הדעת; זה סופו של החזון הציוני. אין לי דרך אחרת להגיד את זה – כציונית, כיהודיה וכל כותרת אחרת של השקפת עולם ושל שיוך זהותי. הדרך השנייה היא מדינה אחת שבה יש אזרחים שהם אזרחים דרג ב', שאין להם זכות בחירה. זה דבר שמקומו לא יכירנו, בטח לא במדינה דמוקרטית, נאורה, וגם זה סופו של החזון הציוני. לכן, כשמדברים על פתרון יצירתי אחר, אני שואלת: על מה?

שפירא: כמו אוטונומיה או קונפדרציה. יש כל מיני דברים שעכשיו מתחילים להעלות.

שלי: יכול להיות. אם יעלה אותו רעיון מקורי ונפלא ששני הצדדים יוכלו לשבת סביב שולחן המשא ומתן ולהסכים שזה הרעיון המכונן שעל פיו יובא קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אי אפשר לפסול שום פתרון. כרגע בעיני רוחי, באופן הכי רציונלי בעולם, ולטובתנו בלבד, אני לא רואה פתרון אחר מלבד שתי המדינות. לפעמים יש תהליכים שנראים כאוטיים, אבל הם זעזועים טקטוניים במזרח התיכון ובעולם בכלל. יכול להיות שהדבר הזה יוליד רעיונות יצירתיים חדשים. זה נפלא, אנחנו פתוחים לכל דבר. כרגע, בנתונים הקיימים, בטח שחזון המדינה האחת הוא חזון מעורר חלחלה.

שפירא: שאלה אחת לגבי ההסתדרות: קיבלת את האישור להתמודד מול אבי נסינקורן. המאבק כבר מתחיל להתחמם, בלשון עדינה. את יוצאת למאבק הזה בלי התמיכה של יו"ר העבודה, של עמיר פרץ ושל כמה מהועדים. זה קשה?

שלי: קודם כל בוודאי שזה קשה. הקמפיין הזה התחיל בטונים מעט צורמים, פשוט כי ניסו למנוע ממני להתמודד. היה מי שחשב שהתפקיד הזה, שבעיניי הוא חשוב מאין כמותו, עובר בכלל בירושה ובהמלכה, ולא בידי 530,000 בעלי זכות הבחירה שזכאים להצביע. כאן לא הייתה ברירה אלא לנהל ממש קרב, עד שהתברר שאי אפשר, שזה לא יעמוד במבחן בית המשפט, ולכן כדאי לרשות השיפוט לאפשר לי להתמודד. זה נשמע כאילו לא קשור לקמפיין ולא קשור לתפקיד, אבל זה הבסיס של העבודה המאורגנת – הזכות של העובדים לבחור מי ינהיג אותם. כן, זה קשה, ומי שיחליט וייתן את האמון - אני מקווה ומייחלת ואעשה הכול שהציבור ייתן בי אמון - הם אותם בעלי זכות בחירה. זה כמו בחירות לכנסת; זה בחירות לראשות ממשלת העובדים. יחליט כל אדם את מי הוא רוצה לראות בראש הארגון הזה. זה תפקיד שיש לו השלכות רבות על החברה הישראלית, הרבה מעבר להסתדרות עצמה".

להאזנה לראיון המלא: