"הצבא לבדו לא יפתור את הבעיה האסטרטגית בדרום. דרוש דרג מדיני עם חזון ומדיניות"

28 בפברואר, 2017

שלי התראיינה לאולפן המיוחד של ynet לרגל פרסום דוח מבקר המדינה בנוגע למבצע "צוק איתן", בהגשת אלכסנדרה לוקש, והצביעה על החוסר באסטרטגיה מדינית שמשתקף מהדוח. מתוך הדברים (לצפייה):

"לוקש: את שומעת את הביקורת של מבקר המדינה, ושמעת גם את תגובתו של ראש הממשלה נתניהו לביקורת. מה את חושבת על הדברים הללו?

שלי: כיוון שגם קראתי את דוח ביקורת, ואני גם מכירה היטב את הדוח של האלוף בכר – שעשה בדיקה פנים צה"לית מקיפה ועמוקה לא פחות שנפרסה בפנינו בתת הוועדה למוכנות למלחמה של ועדת חוץ וביטחון – אני אומר את השורה התחתונה שלי: אין מלחמות מושלמות, אין מבצעים מושלמים. אחרי כל מבצע ואחרי כל מלחמה אפשר להוציא דוח עם שורה ארוכה של כשלים. אותי מעניינת פחות הפרוצדורה; מעניינת אותי המהות. במהות, מדובר בקבינט מדיני-ביטחוני שלא ידע מה הוא רוצה מצה"ל, כיוון שהוא לא ידע מה הוא רוצה מעצמו. השורות החשובות ביותר בדוח המבקר הן אותן שורות בדבר היעדר אסטרטגיה מדינית – לא הייתה אסטרטגיה במהלך כל המבצע הזה. צה"ל עשה כמיטב יכולתו; אין לי גם ביקורת על ההתנהלות המאופקת של ראש הממשלה במהלך המבצע. הוא לא שעה לקולות המלחמה וההקצנה של בנט, של ליברמן, של דני דנון, ושמר על שיקול דעת יחסי. אז על מה בוכה הנביא? על כך שלא היה חזון ולא הייתה מדיניות – לא במהלך המבצע, ולא ביום שאחרי. הצבא לבדו, לא משנה כמה הוא משובח, כמה הוא טוב, כמה הוא מפיק לקחים ומסיק מסקנות ומטפל במנהרות, לא יפתור את הבעיה האסטרטגית שיש לנו בדרום, אלא הדרג המדיני. ואם אין דרג מדיני, יופע מיד ויאמר מה תכניתו המדינית.

לוקש: את צופה שינוי? מה להערכתך יקרה בסבב הבא ברצועת עזה?

שלי: אני חשבתי על זה הרבה, ואני חושבת על זה גם במהלך דיוני וועדת חוץ וביטחון, בהם מופקים הלקחים שוב ושוב. אני יכולה להגיד די באחריות שצה"ל הפיק ועוד יפיק את הלקחים, ויבוא מוכן יותר למערכה הבאה. אני לא רואה הפקת לקחים דומה בדרג המדיני, בהתנהלות של הקבינט המדיני-ביטחוני. לגבי המערכה בדרום – ואני אומרת את זה בכאב, כי אנחנו משלמים על המערכות האלו מחיר כבד מאוד – זה רק עניין של זמן עד שהיא תפרוץ מחדש. אני אומר את זה שוב: כמה שאנחנו אוהבים את צה"ל, גאים בו, הוא חלק מחיי היומיום שלנו, מהמשפחות שלנו, מהעם שלנו; כמה שהוא צבא משובח, מהצבאות הטובים בעולם – אין צבא שיכול להביא פתרון לסוגיית הרצועה. רק דרג מדיני יכול. בתום "צוק איתן" נפרסה הזדמנות כזאת כשסעודיה, מצרים, המפרציות, ירדן והרשות הפלסטינית היו נכונות לסוג של ועידה אזורית. ראש הממשלה בחר שלא לבחור בדרך הזאת. אני מבקשת תכנית כלשהי, חזון כלשהו, אסטרטגיה כלשהי. את זה לא מצאנו. זאת בעיניי המסקנה הכי חמורה מדוח המבקר".