"השימוש שעושה המערכת הפוליטית בדוח המבקר הוא לא רציני"

1 במרץ, 2017

שלי התראיינה למהדורת החדשות המרכזית של ערוץ הכנסת, בהגשת אושרה צרויה, טרם פרסום דוח מבקר המדינה אודות מבצע "צוק איתן". מתוך הדברים (לצפייה):

"צרויה: דוח המבקר עוד לא פורסם, אך מלחמת הגרסאות כבר בשיאה. לשיטתך, מדובר בביקורת עניינית או בחיסול חשבונות פוליטי?

שלי: אני לא חושבת שמדובר בחיסול חשבוונת פוליטי. מה שאנחנו עדים לו כרגע זה מלחמת הנראטיבים: מי יצליח, לפני שהדוח יפורסם, לקבע בתודעה מי המנצחים, מי המפסידים, מי האשמים ומי לא האשמים. אני לא רוצה להשתתף במלחמת הנראטיבים הזאת. אני רק אגיד דבר אחד: אני מבינה שיש כאן ניסיון לקבע איזשהו ניצחון, לכאורה, של השר נפתלי בנט. אני רוצה לרענן קצת את הזיכרון ולהזכיר שאם היינו נענים לתרחישי הכיבוש והניצחון – גם של בנט, גם של ליברמן דאז וגם של דני דנון – היינו עדיין מדממים בתוך הבוץ העזתי. לכן מוטב לשמור על פרופיל סביר כשמטיחים ביקורת – אגב, גם בראש הממשלה, שבמהלך המבצע היה מאופק יחסית ונהג מתינות.

צרויה: דווקא כלפי ראש הממשלה אנחנו לא שומעים ביקורת בימים האחרונים, והוא היה חלק ממקבלי ההחלטות, אם לא זה שעמד בראשם.

שלי: אני יכולה להניח שאם הדוח מתחלק לשני חלקים, אחד בעניין המנהרות והשני בתפקוד הקבינט המדיני ביטחוני, מקומו של ראש הממשלה לא ייפקד. ושוב אני אומרת: מול כל מי שכרגע חוגגים את "ניצחונם", במרכאות כפולות ומכופלות, אני רוצה טיפה להרגיע ולומר שדווקא ההתנהלות של הדרג המדיני, שבסופו של יום לא שעה לעצות הקרב והכיבוש בכל מחיר, הייתה הנכונה בסוגיה הספציפית הזאת. בסוגיית המנהרות, חשוב לי לומר דבר מה, והוא שבסופו של דבר, העניין המודיעיני היה בידי צה"ל ובידי הדרג המדיני; לא מידע מושלם, אבל הוא היה. הטעות הייתה בפרשנות ובחוסר היכולת להבין שלא מדובר בעניין של מה בכך או בבעיה מסוימת, אלא באיום אסטרטגי אמיתי. כיוון שהיום אנחנו כבר יודעים שמדובר באיום אסטרטגי, אותי מטריד שאולי היום יש כבר את המנהרות הבאות; את המשהו שאנחנו רואים בעיניים, אבל עדיין מתקשים לזהות אותו כאיום המרכזי. זאת בעיית הקונספציה, שהיא בעיה ידועה שאנחנו נתקלים בה שוב ושוב.

צרויה: אנחנו יודעות מה סופם של כל הדוחות האלו. גם יושב ראש הקואליציה ביטן נשמע היום אומר שהמבקר לא צריך לגעת בתחום הזה, שזה עניין צבאי ולא מסמכותו. מה היית מצפה שיהיה עם פרסום הדוח?

שלי: אני מצפה שיופקו לקחים. אני מניחה שלא ייערפו ראשים. אני משוכנעת, גם מהדברים שכבר יצא לי לראות, שהדוח הוא רציני. מה שהמערכת הפוליטית עושה איתו אחר כך זה לא רציני, כי המערכת הפוליטית לוקחת את הדוח ומנסה באמצעותו לחסל חשבונות ולבנות גיבורים פיקטיביים ואשמים פיקטיביים. וזה דבר שאני לא יכולה להזדהות איתו".