"הדלפת ההקלטה - עוד ניסיון של יח"צני ההסתדרות למנוע בחירות"

3 במרץ, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר הזה", יומן הבוקר של רשת ב' בהגשת אריה גולן, על רקע פרסום ההקלטה בה נשמע איתן כבל מצהיר בפני נציגי סיעת "בית חברתי" אודות שאיפתו לקבל את תמיכתה של שלי בהתמודדות עתידית לראשות מפלגת העבודה. מתוך הדברים:

"גולן: דיל זאת לא מילה גסה בפוליטיקה. אולי הדיל זה לא הסיפור, אלא ההתכחשות שלכם אליו בפומבי ובראיונות: 'אין דיל, לא היה כלום'.

שלי: תראה, אני שמה על המשקל את כל אמינותי, יושרתי והעובדה שיש לי מנהג לדבר אמת, ואני אני יכולה להבטיח לך ולמאזינים שמעולם לא הבטחתי דבר כזה, ויתרה מזה – אפילו לא התבקשתי. הצעה כזאת לדיל הוצעה על ידי כמה מהמתמודדים לראשות המפלגה. דחיתי אותה בשתי ידיים; אלו דברים שאני לא עושה. כל כך הרבה פעמים בחיי הפוליטיים הלא מאוד ארוכים, עשר שנים, דחיתי הצעות כל כך מפתות: להיות שרה בכירה בממשלה, לעשות כל מיני קומבינות שיחליקו את דרכי. תמיד בחרתי באמת ובדרך הערכית שאני מאמינה בה.

גולן: אבל לפעמים יכולה להיות הבנה אפילו בלי להגיד מילה, אם זה הסכם ג'נטלמני או קריצה, או כלום – פשוט ברור שאם את תקבלי את הפלטפורמה של כבל כדי להתמודד על ההסתדרות, האנשים שלך ואת תהיו אסירי תודה לכבל על כך. זה מובן מאליו.

שלי: זה כבר דבר אחר: ברור שכשני אנשים פוליטיים הולכים ביחד זה מקרין על תומכיהם בצורה כזאת או אחרת. זה ברור לחלוטין שברגע שהולכים יחד לקראת מטרה משותפת, זה מייצר לפחות נראות של הליכה ביחד, וזה גורם לאנשים שבוטחים באחד הפוליטיקאים לחוש יותר חיבה כלפי השותף שלו. אבל אלו דברים אנושיים ולגיטימיים לחלוטין; אלו דברים שקורים, אבל זה מובן מאליו.

גולן: וגם בריתות אד-הוק בין פוליטיקאים שאחר כך מופרות הן משהו שאנחנו רואים כל יום. בסך הכול מדובר בפוליטיקה.

שלי: אבל אני לא עושה דברים כאלו. יש הבדל בין ללכת עם אדם ולראות בו שותף כישרוני, פרלמנטר מצוין, לבין להבטיח הבטחות שאינני רוצה לעמוד בהם, אני רוצה להבטיח אותם לעולם. אינני יודעת מי יהיו המועמדים לראשות המפלגה ביום שאחרי. אני יכולה להבטיח לך שיצאתי לדרך הזאת של התמודדות לראשות ההסתדרות מתוך תפיסת עולם ערכית מאוד רחבה, ומתוך הכרה שזה הדבר הכי מתאים לאידיאולוגיה שלי, לאמונה שלי, שזה הדבר הנכון לעובדים בישראל. אין ספק, אני לא מתכחשת – לשמוע את ההקלטות האלו זה מביך...

גולן: אולי זה קשור ללשון הגסה של איתן כבל.

שלי: אני לא מלכת אנגליה, שמחלקת ציונים על לשון. אנשים מדברים בחדר סגור עם אנשים שהם חושבים שהם יכולים לבטוח בהם.

גולן: אז מסתר שאין חדר סגור.

שלי: נכון, מתברר שאין חדר סגור, אבל אני חושבת שלו רבים מאיתנו היו מוקלטים כשהם מרגישים בנוח עם אנשים שהם סבורים בטעות שהם יכולים לבטוח בהם היו מחווירים כשהיו שומעים את ההקלטה מתפרסמת. להגיד לך שאני מאושרת מההקלטה הזאת ומהדברים שנאמרו? לא. להגיד לך שאני מובכת מזה? כן, זה מביך אותי.

גולן: זה לא פוגע באמינות שלך? ביושרה שמייחסים לך?

שלי: תראה, אני באמת לא חושבת בצורה כזאת. אני פשוט אומרת אמת, ואני מאוד מקווה שאנשים שמאמינים לי לאורך השנים ושראו אותי מוותרת על מנעמים מאוד משמעותיים כדי להישאר צמודה לאמת ולערכים שלי, יאמינו גם למה שאני אומרת עכשיו – שאני לא עושה דילים כאלה.

גולן: יש אדם אחד שלא מאמין, יצחק הרצוג, יושב ראש המפלגה שלך. הוא מציע לשניכם, לך ולכבל, להתפטר ולהסיק מסקנות אישיות.

שלי: יש לי שני דברים להגיד על זה: קודם כל, מי שחמאה על ראשו, צריך להיות טיפה יותר מעודן וזהיר. מדובר באדם שבחקירה אחת שתק, ובחקירה האחרונה, ממש לפני שבועות אחדים, יצא בעור שיניו, כיוון שלא היו ראיות מספיקות, ושני ראשי מטהו נחקרים עכשיו, והם על סף כתב אישום, בגלל על הזמנה בכספים לא חוקיים של קמפיין שלילי נגדי. לכן, קצת איפוק לא יזיק. ודבר נוסף: אני חושבת שזה מאוד לא נאה כלפי חברו איתן כבל, שליווה אותו, החזיק לו את היד והיה שותפו לאורך הדרך, עזר לו בשתי מערכות בחירות.

גולן: הם נפרדו סביב עניין ההצטרפות לממשלה.

שלי: כן, אבל אפשר קצת להתאפק. שוב אני אומרת: להשמוע הקלטות כאלו זה דבר מביך, אני לא מכחישה את זה, ואגב כל תזמון האירוע, הזמנת העיתונאים לדיון אפרורי בהסתדרות...

גולן: זה בא מניסנקורן?

שלי: חד משמעית. כל הניסיונות המשפטיים הנואלים שעדיין נמשכים, הם לא יצלחו כמובן, לעצור בכל זאת איכשהו, באיזושהי דרך, בחירות דמוקרטיות, לרבות ההדלפה הזאת של ההקלטה, שבוודאי מגיעה על ידי יח"צניהם של משפחת עיני ואבי ניסנקורן – כל זה בא ממטרה אחת: לנסות אולי להיאחז באיזשהו שביב וקש של תקווה שלא יהיו בחירות דמוקרטיות לגוף החשוב הזה. זה לא יקרה. יהיו בחירות, הן לא יהיו פשוטות, כפי שאתה בוודאי מבין...

גולן: אז הן באמת לא יהיו פשוטות... ונניח שאת מתחרה והוא מנצח, ואת לא מצליחה להפוך ליושבת ראש ההסתדרות – האם גם במקרה כזה את תעזרי לאיתן כבל במאבקו על הנהגת מפלגת העבודה?

שלי: אני אענה לך על החלק הראשון של השאלה: אני מתכוונת לנצח. הסיכויים שלי גבוהים מאוד.

גולן: כולם מתכוונים לנצח, אבל לא כולם מנצחים.

שלי: כן, אבל לא הייתי נכנסת להתמודדות הזאת מלכתחילה אלמלא הייתי יודעת שמצבי מאוד טוב ושסיכויי גבוהים. התמודדות זאת התמודדות, היא יכולה להיגמר בהרבה צורות, אבל אני יודעת שהסיכוי שאני אנצח גבוה מאוד. כיוון שאני אומרת לך שמעולם לא נתתי התחייבות כזאת – לא לאיתן ידידי ולא לאף אחד אחר – אני מתכוונת, ביום בו אצטרך להחליט במי אני תומכת לראשות מפלגת העבודה, לבחור באדם הראוי ביותר, שטוב למפלגה, שטוב למדינה, שמתאים להשקפת העולם שלי.

גולן: כבל עונה על דרישות המכרז?

שלי: אני חושבת שכבל הוא אדם מאוד מוכשר וראוי, אבל אני ארחיק לכת ואגיד לך שהוא אפילו לא יודע שהוא רוצה להתמודד לראשות מפלגת העבודה.

גולן: הוא יודע, הוא אמר בהקלטה שזה 'חלום חייו'.

שלי: כן, אבל אתה מבין שדיברנו על ההקלטה, ושאלתי אותו למה הוא אמר את הדברים. הוא אמר: 'דיברתי מדברים שאני באמת חושב עליהם, שאני מהרהר בהם, שהם חלק ממשאלת הלב שלי. הייתי צריך לשכנע את שני האנשים האלה בכך שזה חשוב מאוד שתתמודדי לראשות ההסתדרות, וככה דיברתי'. ואני מאמינה לו ואני מקבלת את זה. ואני רוצה להגיד עוד דבר אחד: מה זה 'שלי תביא את התומכים שלה?' האנשים שמאמינים בדרך שלי הם חיילים שמצייתים לפקודות?

גולן: בסדר, שמענו את התגובה. שום פקודה לא תצא מה'מטכ"ל' של שלי יחימוביץ', אבל אסירות תודה על התמיכה, על העזרה ועל הפלטפורמה תהיה עובדתית.

שלי: כן, אבל זה דבר שהוא באמת הגיוני וסביר בפוליטיקה. בין זה לבין לרקום דיל המרחק מאוד גדול. האנשים שהולכים איתי דרך ארוכה, והם רבים מאוד במפלגת העבודה, הם לא אנשים שמקבלים הנחיות – הם אנשים שמפעילים את הלב, את השכל, שבוחרים בחירה עצמאית. מפקדי ארגזים זה לא השטח שלי, והורדת פקודות לשטח זה לא דפוס העבודה שלי. אני עובדת עם אנשים מתוך אמון מאוד גדול. ואני מבקשת שהם יוסיפו להאמין.

גולן: אבל הכרת תודה זה כן תחום אנושי. התומכים שלך – ה'שיעים', כפי שכינה אותם כבל – בוודאי יגידו: 'אם הוא עזר לשלי שם, בואו נעזור לו כאן. הרי הם הולכים ביחד'.

שלי: שיעים זה לא בתוך גבולות מדינת ישראל, לשמחתי הרבה. זה במקום אחר. לא מכירה שיעים – מכירה אנשי חכמים, אידיאליסטיים, שבוחרים במקביל לעבודתם ולחיי המשפחה להתעסק גם בשליחות פוליטית. אין שם שיעים, יש שם אנשים שמפעילים שיקול דעת".

להאזנה לראיון המלא: