"למרות הלחצים שמופעלים עליהם, העובדים מתכוונים להצביע בשבילי"

28 במרץ, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "חכם על הבוקר" ברדיו רשת מורשת, בהגשת דוד חכם ובהשתתפות כתב ערוץ הכנסת יניר קוזין, והתייחסה לתמיכה המאסיבית לה היא זוכה בתקופה האחרונה מכוחות שונים לקראת הבחירות לראשות ההסתדרות. בנוסף, התייחסה למשבר רשות השידור, על רקע התנהלותו הגחמנית של ראש הממשלה בנושא וכן על רקע התעוררותו הפתאומית של יו"ר ההסתדרות, אחרי 3 שנות הזנחה. מתוך הדברים:  

"חכם: אולי נפתח בשיחה דווקא על הבחרות להסתדרות – קיבלת חיזוקים מאוד משמעותיים בשבוע האחרון: גם ההצטרפות של פנחס עידן, גם התמיכה של ש"ס בך. את רואה עצמך כמנצחת כמעט מובטחת בבחירות להסתדרות?

שלי: אין דבר כזה בבחירות 'מנצחת מובטחת'. בבחירות צריך לעבוד מאוד קשה כדי לנצח, ולא לקבל אף פעם את הניצחון כמובן מאליו, אבל אין ספק שהמצב שלי הוא טוב, בוודאי בגלל החבירה של ש"ס – שזה כוח מאוד משמעותי, ולא רק מוראלית ותקשורתית אלא גם בשטח: לש"ס יש נגישות למקומות שבהם אני פחות חזקה, וכבר עשינו ישיבות מטה משותפות ועשינו בינינו חלוקת עבודה. בוודאי שהתמיכה של פנחס עידן – שהוא לא רק יו"ר ועד מאוד גדול, אלא גם דמות שכל מי שמאמין בעבודה מאורגנת נושא אליה עיניים, דמות מאוד אהובה, מאוד מוערצת – גם התמיכה הזאת חשובה. מעבר לזה יש עשרות רבות של ראשי ועדים, של וועדים ובוודאי עובדים, שהביעו בי תמיכה אתמול. אלו דברים שידעתי שקורים, אבל העדפתי לשמור אותם לדקה ה-90, כי כל אחד כזה 'זוכה' אחר כך למערכת לחצים מאוד חזקה ורציתי לגונן עליהם כמה שיותר. אבל התמיכה בשטח היא מאוד רחבה, וגם העובדים רוצים להצביע בשבילי, למרות שמטילים עליהם אימה ופחד.

חכם: איך הצלחת להביא תמיכה של שס בך? היחסים שלך עם אריה דרעי, יו"ר ש"ס, לא היו מי יודע מה.

שלי: קודם כל, בשנתיים האחרונות היחסים בינינו טובים. אין ספק שאם אתה הולך הרבה שנים אחורה, הרקורד הוא עשיר ומורכב, אבל מאז הבחירות האחרונות גמלה בליבי ההחלטה להניח ולהרפות, ובוודאי לראות את הטוב והמשותף, ויש הרבה טוב ומשותף ביני לבין ש"ס – אני כבר עשר שנים מחוקקת הרבה מאוד חוקים טובים לטובת הציבור עם חברי הכנסת של ש"ס. חלקים ענקיים מהעבודה הפלרמנטרית שלי נעשו עם ח"כים של ש"ס. לדוגמא, חוק הטקסטיל הביטחוני, שנועד להבטיח פרנסה לעובדי תעשיית הטקסטיל בישראל, נעשה עם ח"כים של ש"ס... הרבה מאוד חוקים, המאבק נגד הורדת קצבאות הביטוח הלאומי לילדים.

קוזין: הוצאתם הודעה בניחוח מהפכני על כך שש"ס תומכת באישה לראשות ההסתדרות. אנחנו באמת נמצאים במהפכה תפיסתית בדבר הזה, במקום שש"ס יכולה לקבל אישה, או שזה רק בהסתדרות, כי הם זיהו שהם כוח פוליטי חשוב, ולכן הם חברו אלייך, וזה יותר אינסטרומנטלי מאשר ערכי?

שלי: קודם כל, אני לא מתראיינת על תקן פרשנית של ש"ס, ולכן אתם תצטרכו לראיין חברי כנסת של ש"ס...

קוזין: אבל בהודעה שהוצאתם...

שלי: בהודעה לא הוצאנו את הדבר הזה, אבל בכל מקרה אני כן רואה בזה צעד מהפכני מאוד. גם אם הברית הזאת נעשית מתוך הבנה של שני הצדדים שזה מעצים ומחזק את שני הצדדים, וכל צד תורם לרעהו, ושני הצדדים יוצאים נשכרים ובעיקר הציבור יוצא נשכר – גם אז אני רואה בזה סוג של פריצת דרך והסרה של טאבו מאוד גדול. בעיניי זה משהו מאוד משמעותי: דווקא כפמיניסטית שמסתכלת על תהליכים כאלה כבר עשרות שנים, יש לי יכולת להבין שגם אם כרגע זה נראה פחות דרמה ממה שזה, זה כן צעד מאוד משמעותי. לא מפליא אותי שזה קורה בש"ס ולא במפלגות החרדיות האשכנזיות...

קוזין: כי מה?

שלי: כי ש"ס היא באופן ברור וקבוע מפלגה יותר פתוחה לציבור הרחב מאשר המפלגות החרדיות.

חכם: למרות שיש יגידו מי שיגידו, ובצדק, שמאז שש"ס התכווצה לה מ-11 ל-7 מנדטים היא נשארה בעצם עם הגרעין הקשה שלה, שזה ציבור בני התורה; כלומר, חרדים יותר, ופחות פתיחות לכלל האוכלוסייה.

שלי: תשמע, אני גרה כבר הרבה שנים בכרם התימנים. יש כאן ערבוב מאוד מעניין של עדות שונות, של בתי כנסת שונים, אחד ליד השני. לפחות בשכונה שלי יש מצביעי ש"ס שהם לא חילוניים לחלוטין, אבל מסורתיים-לייט, שכן מצביעים לש"ס. באופן כללי, בלי להיכנס לניתוח של ש"ס, זאת מפלגה פחות מסוגרת; כלומר, המצביעים שלה הם לא פול קבוע וידוע מראש. אם כי אני חייבת לציין שגם עם המפלגות החרדיות האשכנזיות יש לי יחסים מעולים ומצוינים, וכמה חברים מאוד קרובים שם.

חכם: יחסים טובים כן, אבל לא תמיכה בך.

שלי: חכה, זה עניין של זמן. הנה אתה רואה, עשינו צעד ראשון, בקרוב יבוא הצעד השני.

חכם: רגע, זאת כותרת – אנחנו צריכים להמתין לאיזושהי סוג של אמירה? אולי מגפני?

שלי: לא בעידן הזה, אין להם סיעה בהסתדרות, לעומת ש"ס, שכן יש לה סיעה בהסתדרות. אמרתי משהו לימים יבואו בעתיד, על תקן סוג של תקווה... אני גם מקווה שהמפלגות אלו יאפשרו בבוא היום לנשים להיות חברות כנסת, שזה כמובן חלק מהמאבק היומיומי שלי לייצוג של נשים. אני חייבת לומר לזכות ש"ס – הרי הרשימה שלנו היא כעת משולבת, וכל מקום רביעי הוא של ש"ס – שברשימת הצירים שהם העבירו לצורך השילוב הזה יש אחוז גבוה ביותר של נשים.

קוזין: ללא ספק המרוץ להסתדרות חי וקיים, ואחד הנושאים שעומדים על סדר היום זה עובדי רשות השידור, שטרם נמצא להם פתרון. אחת הטענות כלפי נתניהו היא שהוא בעצם לוקח את עובדי רשות השידור כבני ערובה בכל מיני טקטיקות פוליטיות. האם בהכנסה של עובדי רשות השידור לתוך המאבק בינך לבין ניסנקורן אין סוג של ניצול של מצבם?

שלי: להגיד עליי שנכנסתי לזה עכשיו זה לא קצת לא לעניין, כי אני הייתי במאבק הזה מההתחלה. אני צריכה גם להזכיר לך שנשארתי, אם זכרוני אינו מטעני, הח"כית היחידה שהצביעה בסוף נגד פירוק רשות השידור, ונלחמתי על זה. לכן, להגיד שצצתי עכשיו ושהתחלתי להתעסק בזה זה קצת לא...

קוזין: השאלה היא האם ההכנסה שלהם אל תוך הויכוח והמרוץ ביניכם זה משהו שלאו דווקא תתרום להם בסופו של דבר.

שלי: לא, יתרום זה יתרום. יש כמה וכמה מאבקים היום שאלמלא הייתי באה, משתתפת בהם ונוקטת עמדה לגביהם, יו"ר ההסתדרות לא היה נוקף אצבע כדי לפתור אותם. אין דבר יותר מבטיח טיפול שלי מלבוא ולהצטלם בהפגנה או לעשות צעד למען קבוצה, כי תוך שנייה זה מייצר פאניקה גמורה בהנהגת ההסתדרות.

קוזין: אז זה הפוך על הפוך בעצם.

שלי: זה לא הפוך על הפוך, זה מאוד פשוט. אני אומרת לכם שוב: גם בכנסת – שאמנם יצאה עכשיו לפגרה, אבל עוד לפני כן – יש עובדים שבאו וביקשו להצטלם איתי ולהעלות את התמונה לפייסבוק, כדי שסוף סוף יו"ר ההסתדרות יסכים לדבר איתם, אתם מבינים? לכן, כל נגיעה שלי במאבק צודק של עובדים אך ורק תורמת, כי מיד משתוררת פאניקה גמורה וכל ההזנחה שהצטברה לאורך שנים...

קוזין: וזאת אודות לבחירות שלך מול ניסנקורן.

שלי: כרגע כן, גם אין לי שום בעיה עם זה. אני אומרת לעובדים: 'קדימה’ זה הזמן'.

חכם: לעניין הפרקטיקה, איך היית פותרת את בעיית רשות השידור?

שלי: אז רגע, אני כן רוצה להגיע כאן משהו שהוא עקרוני: יו"ר ההסתדרות חתום על צעד שיירשם לדראון עולם לא רק בקשר לרשות השידור, אלא ביחס לכל מה שקורה בשוק העבודה: לראשונה בתולדות המדינה נסגר מקום עבודה, על עובדיו, ונפתח מקום אחר לאותן מטרות בדיוק. הכול בחסות בהסכמה של יו"ר ההסתדרות; זה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת. תארו לכם שזה היה קורה במפעל פרטי או בחברה ציבורית שנשכרת בבורסה. תאמרו לעצמכם ש"טבע" הייתה מודיעה שעלות העובדים שלה גבוהה מדי, יש שם כל מיני בעיות, ולכן היא סוגרת את המפעלים שלה בארץ, שוכרת מבנים חדשים ומעסיקה עובדים מחדש מאפס. הרי כל הארץ הייתה גועשת, וההסתדרות הייתה צריכה להילחם, ובדין. אבל כאן יו"ר ההסתדרות שיתף פעולה עם הצעד הזה, שמעכשיו יקרין, מעתה והלאה, על כל יחסי העבודה. מדובר בחטא שאי אפשר למחות אותו ובכסף זה לא יכול למחות.

חכם: אז למה הוא שיתף פעולה עם הצעד הזה?

שלי: מתוך חולשה. הוא יו"ר הסתדרות חלש, שמאוד רוצה לרצות את המעסיקים. אמנם בחודש האחרון – בגלל שאני מתמודדת, ובגלל שהוא חושש לכסאו – הוא התמלא לפתע עזוז. אבל תחשבו, שלוש שנים לא היו שום עיצומים במשק, ופתאום כל המשק רותח, השבתות. מה קרה? קרתה התמודדות דמוקרטית להסתדרות, ועכשיו הוא נאלץ לתקן דברים שהוא שהזניח והתרשל בהם במשך 3 שנים. תראו מה קורה באגד: שנה ושלושה חודשים 4,500 נהגי אגד – נהגים, לא תגיד 'שמנת' שמרוויחה הרבה כסף, ולא חברי הקואופרטיב, אלא נהגים שכירים של עשק - אין להם הסכם קיבוצי, השכר שלהם נשחק, ואף אחד לא מתבונן עליהם ולא שם עליהם. ופתאום עכשיו, ערב הבחירות, איומי השבתה, וכן הלאה, ופתאום דואגים להם. היו שנה ושלושה חודשים לחדש את ההסכם הזה בנחת ובמתינות, בלי איומי השבתה.

חכם: אז מה את היית עושה למען עובדי רשות השידור היום, לו את בתפקיד יושב ראש ההסתדרות.

שלי: אז קודם כל לא הייתי נותנת לזה לקרות, ומשזה קרה, עכשיו צריך למצוא פתרון שבו לא יהיה עובד אחד שיושלך לרחוב.

חכם: באיזו דרך?

שלי: לא רוצה לתת עכשעט נוסחא מדויקת, ואני גם לא רוצה לשחק לידי ראש הממשלה, שבמקרה הזה משחק משחק מאוד ציני. ברגע שיימצא הפתרון שבו כל עובדי רשות השידור ייקלטו בשכר מכובד, מבלי לאבד את הזכויות שלהם, באיזשהו גוף, משולב או חדש או מה שזה לא יהיה, וכל היתר מקבלים תנאי פרישה מכובדים – כי אז אני אסכים לפתרון הזה. אני לא מוכנה לשים את עצמי בצד של הגחמות של ראש הממשלה, אבל כל פתרון שיבטיח את שני הדברים האלה אני אתמוך בו ואקדם אותו.

קוזין: איך את מעריכה שהעניין ייגמר? האם שר האוצר כחלון, שאת מכירה אותו היטב, יתקפל ובסופו של דבר יקבל סגירת תאגיד עם השארת רשות בשליטה מלאה?

תשמעו, אני לא יודעת, אני אומרת לכם את האמת. כל ההתנלהות כל כך פרועה, כל כך לא הגיונית וכל כך גחמנית... זה מה שאמרתי בשעתו כשרק התחילה ועדת לנדס. אמרתי להם: 'אתם חושבים שאתם חכמים גדולים, שאתם תיצרו את הגוף האולטימטיבי הנפלא. זה לא הולך ככה. אתם בתוך עולם פוליטי, זה עולם כאוטי', ושוב ושוב אמרתי: 'קל להרוס, קשה לבנות'. כבר אז חשבתי שזאת שגיאה מאוד קשה לסגור את רשות השידור – מה גם שהייתה מונחת רפורמה מתוקצבת ומאושרת, וכבר התחילו להחיל אותה, והפסיקו אותה רק בשביל הסגירה המוחלטת.

קוזין: אותה ממשלה שהחליטה להקים את התאגיד שהיא רוצה לסגור עכשיו, צריך להזכיר את זה...

שלי: בדיוק, לכן אני מתקשה לנבא או לשער: ההתנהלות היא כל כך לא הגיונית, כל כך פרועה, כל כך לא מושכלת – לא מבחינה אנושית, לא מבחינת יחסי העבודה ולא מבחינה כלכלית.

חכם: ועדיין אמרת שכל פתרון שיביאו, את תתמכי בו עבור עובדי רשות השידור.

שלי: לא, לא כל פתרון, לא צריך להגזים. אני חוזרת: פתרון שיבטיח או העסקה מלאה ושמירה על תנאיהם של עובדי רשות השידור, או לחילופין, לאלו שלא נמצא להם פתרון כזה, תנאי פרישה מאוד מכובדים, כמו שהובטח להם מלכתחילה, וגם זה הופר. אז אני אבדוק את הפתרון הזה היטב, ואני אתגייס אליו אם הוא יהיה טוב ונכון".

להאזנה לראיון המלא: