שלי אצל גורי אלפי: "גוף חברתי חשוב כמו ההסתדרות זקוק למנהיגה - לא לעורך דין"

10 במאי, 2017

שלי התראיינה בתכנית האירוח של גורי אלפי בערוץ 2, "היום בלילה", לקראת הבחירות להסתדרות ב-23 במאי. במהלך הראיון, ערכו השניים "עימות" בחירות. מתוך הדברים (לצפייה):

"גורי: עזבת את העיתונות לטובת הכנסת בגלל תחושת שליחות. ועכשיו את עוזבת את הכנסת ועוברת להסתדרות בגלל... תחושת קלקול קיבה?

שלי: האמת שהסיבות הן אותן סיבות, כי גם כשהייתי בפריים טיים של ערוץ 2 הייתי אדם מאוד אידאולוגי, הייתה לי השקפת עולם, נלחמתי עליה גם בתור עיתונאית.

גורי: הרגשנו את זה בתור ציבור, גם כשהיית עיתונאית.

שלי: נכון. ונכנסתי לפוליטיקה בדיוק מהסיבה הזאת: כי רציתי במקום לדבר על, לעשות את. ואכן, חוקקתי 50 חוקים, נאבקתי מאבקים ועזרתי לציבורים ענקיים. בסוף, בבסיס של האידיאולוגיה שלי, סדר היום החברתי. הוא מפעם בעורקיי, הוא חשוב לי, אני מאמינה בו, ולהיות בהסתדרות זה להגשים אותו עכשיו עוד יותר ממה שהגשמתי.

גורי: נניח שאת לא זוכה, אז מה – חוזרים חזרה לביצה שאת כבר מכירה?

שלי: אין תרחיש כזה. ב-23 במאי, יום אחרי ביקור טראמפ, אני הולכת לנצח.

גורי: אני שומע אותך בכל מקום מזכירה את התאריך. כי מה?

שלי: כי יש ניסיון מאוד עז שלא תדעו את התאריך. דרך אגב, אם אתם לא יודעים אם אתם זכאים להצביע, אתם יכולים להיכנס לאפליקציה, ותוך שנייה תדעו. זה גם בפייסבוק שלי, גם באתר...

גורי: כי מה? אם לא יצביעו, זה יילך ניסנקורן?

שלי: כי יש רצון שאנשים לא יידעו שיש בחירות ושיישארו בבית.

גורי: בואי נדבר הביצה שאת נמצאת כבר בה הרבה זמן – מפלגת העבודה. עכשיו יש פריימריז, ואת לא הצבעת על אף מועמד שאת אומרת 'אני עומדת מאחוריו'. זה לא מתאים לך.

שלי: אל תדאג, אני לא אשב על הגדר

גורי: זה יקרה? מה, ברגע האחרון?

שלי: לא ברגע האחרון... יש כמה מועמדים ראויים. אני אסיים את הבחירות שלי להסתדרות, ואז אחליט על המועמד – מועמד, כי לצערי אין מועמדות – שגם אידיאולוגית אני מזדהה איתו, גם הוא ישר והגון וגם יש לו סיכוי להביא תוצאה טובה למפלגת העבודה, שאני מאוד אוהבת.

גורי: אני מבין שיש לך תחושת שליחות, ושאת רוצה להציל את ההסתדרות...

שלי: אתה אומר את זה כלאחר יד, כאילו אידיאולוגיה של בנאדם זה איזשהו משהו שולי כזה.

גורי: חס וחלילה. אני מתכוון שאת רוצה לעשות את זה, אבל את יכולה לעשות את זה יחד עם ניסנקורן; ואת יוצאת נגדו. אני שואל בכנות: מה הבעיה עם ניסנקורן? מה הוא עשה לא בסדר? אני לא שמעתי על שחיתות שלו. אני לא שמעתי על דברים שהוא עשה נגד העובדים. שמעתי רק על דברים שהוא עשה בעד העובדים. הוא גם לא השבית את המשק בכל שני וחמישי, ולא ערער אותנו האזרחים.

שלי: אני לא הולכת לבקר אותו עכשיו, כי אין לי מספיק זמן – זה היה לוקח המון זמן לנמק כל דבר. אני כן רוצה להגיד שהוא בחור טוב ועורך דין לא רע; אני בכלל לא רוצה שיעזוב את ההסתדרות. כשאני איבחר לראשות ההסתדרות אני אציע לו להישאר בהסתדרות כדי לנצל את כישוריו המצוינים כעורך דין. אבל כדי להנהיג את הגוף המדהים והעוצמתי הזה, שהוא הגוף החברתי החשוב ביותר במדינת ישראל, צריך להיות לוחמת אמיתית. צריך לקחת אותו למקום שבו הוא מנהל את הקרבות בשביל אנשים שקמים בבוקר, הולכים בערב לישון, עובדים בלי הפסקה ועדיין לא שורדים ולא גומרים את החודש. בשביל להנהיג את הגוף הענק הזה צריך מנהיגה, ולא עורך דין".

 

לאחר מכן השתתפו שלי וגורי ב"עימות בחירות" לראשות ההסתדרות. במסגרת העימות ענתה שלי כך:

"מה תעשי אחרי שתיבחרי?

אני אתקשר לשר האוצר, שמאוד נוח לו עם יו"ר הסתדרות צייתן כמו ניסנקורן, ואני אגיד לו: 'הי, זאת שלי'.

אם תיבחרי, את תהיי האישה הראשונה בראשות ההסתדרות. את חושבת שהציבור מוכן לזה?

הציבור מוכן, אבל עבור ההסתדרות – שם השלטון עובר בירושה מגבר לגבר, ורמות השוביניזם מזעזעות – התסריט הזה חמור ודימיוני. אז אחרי 97 שנים של גברים, הגיע הזמן שתגיע אישה ותסדר אחריהם. ולגבי חנייה ברוורס, אל תדאגו: אני אגיע לעבודה באופניים.

ההסתדרות עוסקת מספיק בנושא השוויון בין גברים ונשים?

עוסקת מספיק? היא לא עוסקת בכלל. לפני חודשיים, לכבוד זה שאני אישה, יו"ר ההסתדרות בישר שהוא 'מתכוון לצמצם את פערי השכר בין נשים לגברים'. שזה כאילו מאמן הנבחרת יודיע אחרי 3 שנים בתפקיד שהוא מתכנן לבחון את כל הנושא הזה של להבקיע גולים.

את מדברת הרבה בקמפיין שלך על עובדי דור ב'. איך היית מגדירה את המצוקות שלהם?

עובדי דור ב', דור ג', ועוד שיטות תעסוקה נצלניות ומבישות, שהם כבר רוב העובדים במקומות העבודה, הם אלו שלא ספרו אותם, לא בשכר ולא בזכויות. אני מתכוונת להילחם בשבילם, כי הם מרוויחים פחות ומוערכים פחות".

בסיום הראיון הוכרז גורי כ'מנצח'. בהתמודדות האמיתית, ב-23 במאי, ציבור העובדים יבחר במנהיגה שתדאג לו באמת. לא בטוחים אם אתם זכאים להצביע? מוזמנים ומוזמנות לבדוק כאן.