שלי בדיון ביוזמתה: "למרות ההסכם שנחתם, המאבטחים במוסדות החינוך לא מקבלים שכר בחופשות. זהו עוול חמור"

11 במאי, 2017

שלי דיברה בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, בראשותו של חה"כ יעקב מרגי ("ש"ס"), במסגרת דיון ביוזמתה בעקבות ניכוי תקופת החופשה משכרם של המאבטחים במוסדות החינוך. מתוך דבריה (לצפייה):

"אדוני היושב ראש, אני מודה לך על הנכונות לקיים את הדיון במהירות. הרקע הוא שביוני 2016 נחתם הסכם בין האוצר לבין ההסתדרות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, על ביטחון תעסוקתי ותעסוקה רציפה של 12 חודשים למאבטחים בבתי הספר. אנחנו מדברים על אנשים ששומרים על הילדים שלנו. הילדים שלי כבר גדולים, אבל תמיד יש לי פינה חמה בלב לשומרים שם, בפתח בתי הספר שלהם. אנחנו מדברים על כ-3,800 מאבטחים שמאבטחים את שלומם של הילדים במוסדות החינוך. והנה מתברר שלמרות אותו הסכם שנחתם, חופשת הפסח, שהייתה במהלך החודש הקודם, הביאה לזה שתלושי השכר שהמאבטחים מקבלים היום – לכן גם ביקשתי ממך אדוני היושב ראש לא להשתהות – הן בניכוי חופשה. כלומר, אנחנו נשארים עם תלושים של 1,530 שקלים בחודש, 2,000 שקלים בחודש. מדובר בדבר מאוד חמור: הרי אף אחד לא מעלה על דעתו שאנשים שממילא אין להם שכבות שירפדו אותם לעת צרה יכולים איכשהו להתקיים מ-2,000 שקל בחודש, שנגזרו עליהם – הם לא רצו את החופשה הזאת, היא נכפתה עליה. שלא כמו כל העובדים האחרים במערכת החינוך, הם לא מקבלים שכר בחופשות. זה למרות ההסכם שנחתם; ולמרות שהיה ברור שהם אמורים לקבל את שכרם.

אתה יודע, "ביומו תתן שכרו" זה ציווי ראשוני. מדובר כאן בעוול מאוד גדול ולטעמי גם בהפרת ההסכם, אלא אם יגידו לי כאן שבהסכם מלכתחילה היה ברור שבחודש שבו יש את החופש הארוך ביותר, מלבד החופש הגדול, העובדים מקבלים רק חצי משכרם. אז הייתי רוצה לקבל תשובות גם ממשרד החינוך. משרד החינוך לא יכול להתנער. נכון, הוא לא המעסיק הישיר, אבל הוא כן המעסיק בפועל של אותם מאבטחים, ויש לו אחריות לעניין. אני רוצה לשמוע מה יש לאוצר להגיד ומה יש להסתדרות להגיד.

עוד מילה אחת: אני רוצה לשבח את פז כהן, יו"ר פורום ועד ההורים היישוביים, ואת חברי ועד ההורים שנמצאים כאן. בדרך כלל יש נטייה לוועדי הורים לגונן על הילדים ולהילחם על זכויות הילדים, ורק על דברים במערכת החינוך שקשורים ישירות לרווחת הילדים ולחינוך הטוב. לקחת אחריות מוסרית על האנשים האלה, ששומרים על הילדים, ולהילחם בשבילם – זה באמת ראוי לכל שבח".