שלי לקראת הפריימריז בעבודה: "לא רואה אותנו מתמודדים על השלטון כרגע, אבל מאמינה שמי שדבק בדרכו וחורש את התלם הארוך - בסוף מבקיע"

27 ביוני, 2017

שלי התראיינה לתכנית "וילנסקי את ברדוגו" בגלי צה"ל, בהגשת ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו, לקראת הפריימריז לראשות מפלגת העבודה. בדבריה הצביעה שלי על סיכוייה המעטים של מפלגת העבודה להתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הקרובות, וכן התייחסה לשאלה במי תתמוך בפריימריז. בנוסף, הביעה שלי את התנגדותה החריפה ל"חוק הג'ובים". מתוך דבריה:

"וילנסקי: ברמה הכי אישית, איך זה להסתכל על זה מהצד, בלי לרוץ?

שלי: וואו, הפתעת אותי עם השאלה הזאת... קודם כל, אני חייבת להודות – ואני לא יודעת אם זה נכון פוליטית שאני מודה בזה – שזאת תחושת הקלה שאני לא נמצאת בתוך המרוץ הזה.

ברדוגו: חשבתי שאת מקנאה או כועסת. את הפתעת אותנו עם התשובה שלך...

שלי: אני באמת מרגישה, ברמה האישית והאידיאולוגית, שמחה על כך שאני לא נמצאת במרוץ הזה. כשאני מסתכלת על המתמודדים, אני לא מקנאה בהם. זה מרוץ מאוד קשה, מתיש, לעיתים קרובות מאוד מלוכלך...

וילנסקי: מלוכלך מאי פעם, או שאנחנו שוכחים?

שלי: לא, אנחנו שוכחים. ההתמודדויות הפנימיות במפלגת העבודה, מאחר שהן אמיתיות – זה לא כמו בליכוד, שם יש אדם אחד שברור לחלוטין שהוא ייבחר, ומולו מועמדים קיקיוניים כלשהם – ובאופן אותנטי מדובר בקרב פוליטי אמיתי...

ברדוגו: מה זה 'קרב פוליטי אמיתי'? בין אף אחד שיכול לנצח את הקרב האמיתי הגדול. את בטח לא רואה את אחד המועמדים כמי שיכול לנצח את נתניהו, או להיות ראש הממשלה.

שלי: אני איאלץ לענות לך בכנות: אני לא רואה כרגע, בתמונת המצב הפוליטית, את מפלגת העבודה מתמודדת על ראשות הממשלה. אבל אני רוצה להגיד לך שני דברים על זה: אחד, זה לא מייתר כהוא זה את החשיבות העצומה שיש לדרכה של תנועת העבודה ושל מפלגת העבודה בציבוריות הישראלית...

ועוד דבר אחד אני אגיד: אתם כל הזמן שואלים מי יתמודד מול בנימין נתניהו. אין שום ספק שנתניהו צבר ותק ושמעמדו מאוד חזק בפוליטיקה הישראלית. אבל זאת לא גזירת גורל שהוא יהיה זה שמולו יתמודד מי שיעמוד בראשות מפלגת העבודה.

וילנסקי: אבל את אומרת דבר יותר חמור: את אומרת שאת לא רואה את מפלגת העבודה מתמודדת על השלטון. גם אם היית רצה בעצמך היית אומרת את זה?

שלי: אתם מאלצים אותי לתשובות ממש כנות וישירות... אני אגיד לכם את האמת: כשהתמודדותי כיו"ר מפלגת העבודה בבחירות 2013, אני חשבתי שזה לא נכון להגיד שאנחנו מתמודדים על ראשות הממשלה. זה נכון שבראשית הדרך היה שוויון בינינו ובין הליכוד, ביני ובין נתניהו, אבל עם החבירה של איווט ליברמן לנתניהו, הפור הפוליטי בעצם הוכרע. אבל היה עליי לחץ מאוד גדול, מפואד ז"ל ומאנשים רבים במפלגה, להגיד 'אני מתמודדת על ראשות הממשלה'. בדיעבד, העצה הזאת – שהיא כאילו מובנת מאליה, כי מתמודדים במפלגת העבודה מרגישים שהם חייבים לומר שהם מתמודדים על ראשות הממשלה, וזאת העצה הפוליטית הראשונה שהם מקבלים –  אני באמת לא משוכנעת שהיא הייתה העצה הכי טובה.

ברדוגו: אז על מה מתמודדים? על להיות להיות גלגל רביעי בממשלת נתניהו? או על ראשות האופוזיציה?

שלי: לא, התפיסה שלי את הדמוקרטיה היא ממש שונה. במפה הפוליטית, מתמודדים על הנהגה של דרך וחורשים תלם ארוך. לפעמים, בקונסטלציה פוליטית מסוימת, אתה יודע שסיכוייך מעטים להנהיג את המדינה. זה לא מפחית כהוא זה מהחשיבות העצומה שיש בהנהגת מפלגה עם דרך אידיאולוגית מסוימת שהיא מאוד חשובה לגורלה של המדינה. עשה את זה מנחם בגין הרבה מאוד שנים: הוא לא הצטרף לממשלות, אלא פעם אחת כשר בלי תיק, כשזה היה צו השעה. בסופו של דבר, הוא גם הגיע לראשות הממשלה. לייתר כל מפלגה שמי שעומד בראשה לא מועמד לראשות הממשלה, זאת שגיאה שהיא גם אידיאולוגית וגם פוליטית.

אני רוצה להגיד לכם עוד משהו: מדברים המון בפוליטיקה על אסטרטגיה. אני אומרת שהאסטרטגיה הכי טובה זאת אידיאולוגיה. תדבק באידיאולוגיה שלך, תהיה ישר עם עצמך, ובסוף אתה תבקיע.

ברדוגו: אתמול עבר 'חוק הג'ובים', אבל לך כחברת כנסת זה לא נספר, כי לא היית שרה... את לא תוכלי להיות דירקטורית...

שלי: אני מתנגדת לחוק הזה בתכלית ההתנגדות. זה ממש מביך אותי שאנשים יושבים ומחוקקים חוק לטובת עצמם. הרבה מאוד ח"כים חתומים על החוק המביש הזה. בסופו של דבר, יש לי חשד שבמהלך החקיקה גם הח"כים התווספו לאלו שיש להם יתרון בקבלה לכהונת דירקטור. אני מאוד לא אוהבת את הרעיון.

וילנסקי: ובחזרה למפלגת העבודה: בעד מי את?

שלי: עדיין לא החלטתי... יכול מאוד להיות שאני אחליט רק בסיבוב הבא, אם כי יכול להיות שזה יהיה כבר בסיבוב הזה.

וילנסקי: לא מגיע לכל התומכים הרבים שלך שיידעו כבר עכשיו במי את תומכת?

שלי: אתם צודקים, מגיע להם, אבל מצד שני אני גם סומכת על החושים הטובים שלהם, על האינטליגנציה שלהם, על הבגרות הפוליטית שלהם. אנשים שמבקשים לתמוך במי מהמועמדים, מקבלים ממני את ברכת הדרך.

וילנסקי: בצלאל סמוטריץ' אמר שאבי גבאי הוא איש ימין. יכול להיות שנכנס לכם סוס טרויאני למפלגה?

שלי: לא, אני לא חושבת שאבי גבאי הוא איש ימין. אבל אני רואה איך רוב המפלגות עובדות באופן מאוד פעיל נגד אבי גבאי ובעד בוז'י. אני לא אוהבת לראות את זה".

להאזנה לראיון המלא: