שלי על חוק הג'ובים: "חוק מופרך שמעצים את תחושת הבוז שהציבור חש כלפי הח"כים"

28 ביוני, 2017

שלי התראיינה לתכנית הבוקר של אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10, בצוותא עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן, על רקע העלאתו בכנסת של "חוק הג'ובים" המקומם (שביטן הוא אחד ממוביליו). בנוסף, התייחסה גם להצעה להגדיל את מכסת חברי הכנסת ל-140. מתוך דבריה (לצפייה):

"מרוז: קוראים לו בשפה העממית "חוק הג'ובים", והוא עבר אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה. מדובר בשרים, או ראשי עיר לשעבר, שיוכלו להתמנות לדירקטורים בסיום תפקידם. זה נכון, או שאני לא מדייק?

שלי: מלכתחילה, החוק כוון גם לשרים וגם לחברי כנסת. כך הוא היה במקור. כלומר, כל מי שכיהן בכנסת, יוכל להיות דירקטור...

מרוז: בלי קשר לכישוריו...

שלי: לא, בלי להוכיח כישורים מיוחדים. כי כיוון שהזיקה של ח"כים ושרים, מטבע הדברים, ובצדק, היא פוליטית – הם צריכים אחר כך, בבואם להתקבל להיות דירקטורים, להפגין כישורים מיוחדים.

מרוז: כישורים כלכליים, משפטים וכד'.

שלי: בצדק רב ביותר, לטעמי. לו אני, למשל, ארצה להיות דירקטורית ביום מן הימים – מה שלא יקרה, אבל נגיד, תיאורטית – אני אצטרך להוכיח ש-7 השנים הרצופות שלי בוועדת הכספים, כולל קריאת ספרי התקציב, ניתוח חוקי ההסדרים וההסתכלות על מאזנים, מעניקים לי כישורי יתר. לגבי החוק עצמו, המחוקק יסביר לכם יותר טוב ממני, כי אני, חלילה וחס, לא חתומה על החוק הזה...

ביטן: הרבה חברי אופוזיציה כן חתומים.

שלי: אני יודעת, הרבה חברים במפלגתי, ובכל זאת אני חושבת שזה חוק גרוע, מקומם, שלא מוסיף דבר לכבודם הרמוס ממילא של חברי הכנסת. אני חושבת שיש כאן קבוצה שיושבת ומשתמשת בכוח של עצמה כדי לחוקק לטובת עצמה.

ברשותכם, עוד מילה: אולי לא חידדתי מספיק, כי שאלתם אותי על מה החוק: אני חושבת שחקיקת החוק הזאת היא חרפה, לא פחות מזה. העובדה שהאנשים שמחזיקים בידם ביכולת לחוקק חוקים מחוקקים חוקים מופרכים לטובת עצמם מעודדת, ובצדק, את הזלזול והבוז שהציבור חש כלפי חברי הכנסת.

ביטן: אבל חברי הכנסת לא חלק מהחוק הזה.

שלי: יש לי איזו תחושה עמומה שבמהלך גלגוליו של החוק בכנסת, גם חברי הכנסת יוכנסו אליו. להגיד שזה לא ג'וב זה מופרך לחלוטין. יש כאלו שהמקצוע שלהם זה להיות חברים בדירקטוריונים. להיות חבר, למשל, בארבעה או בחמישה דירקטוריונים זאת פרנסה יפה מאוד, שאפשר לחיות איתה – פי כמה וכמה ביחס לשכר הממוצע במשק. אני מתנגדת לזה ששרים, אם הם ממפלגת העבודה, מהליכוד או כל מפלגה אחרת, יחוקקו לעצמם חוקים מיטיבים. יש שרים שגמרו קדנציה של כמה שנים טובות, והם לא יודעים לקרוא תקציב; הם לא יודעים לקרוא מסמך; הם עוסקים בנושאים שבכלל לא מכשירים אותם להיות חברי דירקטוריון. ואת זה אני אומרת מידע אישי.

מרוז: מהי עמדתך לגבי ההצעה להגדיל את כמות חברי הכנסת ל-140? עשינו סקר טלפוני, ורוב הח"כים בעד החוק הזה.

שלי: אז אני ארשה לעצמי להיות יוצאת דופן, ולהגיד שאני נגד באופן קטגורי. יש לי חלופה: לקצר את הפגרות המופרכות האלו. פשוט מאוד; ואז יהיה זמן לכולם. חברי כנסת צריכים לעבוד קשה, זה התפקיד שלהם. יש מספיק ח"כים. ואתם יודעים מה? יש ח"כים שהייתי מעדיפה שיעבדו פחות קשה...".