שלי בדיון בראשותה בוועדה לביקורת המדינה: "מותם של אלפי אנשים בשנה בשל זיהומים בבתי החולים - לא גזירת גורל"

7 בנובמבר, 2017

במסגרת תפקידה כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ניהלה שלי דיון שעסק בממצאי דוח מבקר המדינה, לפיהם אלפי בני אדם מתים מדי שנה כתוצאה מזיהומים הפושים בבתי חולים ובמוסדות אשפוז. מתוך דבריה (לצפייה):

פתח הישיבה

"שלום לכולם,

אנחנו פותחים דיון של הוועדה לביקורת המדינה בעקבות דוח המבקר מ-2013 על ריבוי זיהומים במוסדות אשפוז ובקהילה, כשהממצא הבולט והחמור ביותר באותו דוח – שחזר ועלה בשבע הישיבות שהתקיימו מאז לאורך השנים כדי לדון בממצאים – הוא העובדה שמדי שנה מתים בין 4,000 ל-6,000 בני אדם בבתי החולים ובמוסדות האשפוז השונים בשל זיהומים. כלומר, אנשים שנכנסו לטיפול בגלל בעיה מסוימת, לעיתים קלה ביותר, מתים בבית החולים משום שלקו בזיהום כתוצאה מהשהות שלהם בבית החולים.

מדובר באחד מגורמי התמותה הגדולים ביותר בישראל, גם אם לא הגדול ביותר. זה נושא מחריד כשחושבים על ההיקף המספרי שלו. זה לא מתקבל על הדעת, לא יעלה על הדעת ובלתי נתפס שאלפי אנשים מדי שנה מתים לחינם בתוך בתי החולים. משום מה, לאורך השנים הוא לא זכה לתהודה מספיק גבוהה. הרי כשחייו של אדם והוא מאיים לקפוץ ממגדל גבוה, מזעיקים מכבי אש וכוחות הצלה ומשקיעים מאמץ אינסופי בהצלת חיי אדם, היקרים לליבנו יותר מכל. כאן אנחנו מדברים על תמותה מאסיבית של אנשים, כשהטרגדיה הגדולה ביותר היא שהיא ניתנת למניעה – זה לא מוות שהוא יד הגורל. לכן אני מקיימת את הדיון הזה.

אני רוצה לציין כבר שמדובר בדיון מקדמי, בפורום יחסית מצומצם. אנחנו נקיים דיון נוסף, נרחב יותר, בהשתתפות גורמים רבים יותר בסביבות חודש ינואר. לא ניחנתי בכישרוני נבואה, אבל יש לי תחושה 'עמומה' שבחודש ינואר – שיא החורף, השפעות וכן הלאה – הנושא קצת יתפוס כותרות, קצת יקבל מודעות, וכולם ידבר על כך. לכן, אני רוצה להקדים תרופה למכה ולעשות את הישיבה כמעין ישיבה מקדימה למה שצפוי להינחת עלינו, ואני אומרת את זה בצער ובכאב, באמצע החורף. בעיניי זה נושא חושב מאין כמותו: אולי הוא לא מספיק סקסי; אולי לא מדברים עליו מספיק; אולי הוא לא בכותרות – אבל הוא ממש דרמטי, והוא נוגע באמת להצלת חיי אדם. הטרגדיה היא שאנשים נכנסים למקום שאמור לרפא אותם, ויוצאים משם כשאינם עוד בחיים.

אני רוצה לציין בהקשר הזה, ואני אגיד את זה בשיא הכנות: אנחנו לא מחפשים אשמים. אין כאן אשם אחד שאפשר לומר לו 'באשמתך המחדל הזה מתרחש'. בין היתר, זאת תוצאה של שחיקת מערכת הבריאות, של תת-תקצוב, של תת-תכנון. אלו חוליים מאוד עמוקים ומתמשכים, והם בטח לא אשמתו של נושא תפקיד אחד, עכשיו. ברור שאנחנו מבקשים אחריות ואנחנו מבקשים מעשה, אבל אנחנו מדברים כאן על בעיה יסודית שהיא נגזרת של כל הבעיות העמוקות האחרות של מערכת הבריאות. אני גם חייבת לציין שבמשרד מבקר המדינה משבחים את משרד הבריאות על שיתוף הפעולה בעניין הזה, על תשומת הלב, על כך שהנושא כן עלה על סדר היום, שמטפלים בו ושיש שאיפה לפתור אותו".

חתימת הישיבה

"עסקנו באחת התופעות הקשות והקטלניות במדינת ישראל, שלא זוכה לתשומת לב ראויה ולא זוכה לטיפול מתאים. כולנו מסכימים כאן, ללא יוצא מן הכלל, שתת התקצוב של מערכת הבריאות הוא הגורם האחראי לתמותה הזאת. ובכל זאת, כיוון שאני נמצאת כבר דקה או שתיים בבניין הזה, אני לא מציבה לי כיעד לדיון הבא בסוגייה הזאת לפתור את בעיית התקצוב, את החוסר במיליארדים עבור מערכת הבריאות ואת החוסר בתכנון. ובכל זאת, למרות שהיריעה רחבה מאוד, הייתי רוצה שבדיון הבא שיתקיים בעניין אנחנו כן נתמקד עדיין באותו מודל תמרוץ – שכבר שמענו כאן שהוא לא מספיק טוב. ובעיקר, לסוגיית התמרוץ הכספי, אנחנו רואים שהכסף לא צבוע, לא מגיע, לא מיועד מלכתחילה לטיפול בעניין הזה, אלא על פי רצונם הטוב של מנהלי בתי החולים. ובסוף, הנקודה הכי דרמטית היא שהוא בכלל נבלע בתוך הגרעון. אז איפה פה התמרוץ? מה התמרוץ של בית חולים גדול לקבל מליון שקל שיבלעו בגרעון? כל סוגיית התמרוץ לחלוטין יורדת כאן לטימיון, ופשוט לא עושה את עבודתה. אז אני מבקשת שתהיה חשיבה מחודשת לקראת הדיון הבא לגבי התמרוץ הכספי, ובעיקר סביב סוגיית הצביעה.

דברים נוספים שהייתי רוצה לשמוע ביתר פירוט ובהכנה לישיבה הבאה, הם סביב סוגיית מערכת המחשוב והניטור, שהבנו שכשלה אחרי שלוש שנות ניסיון, ונגנזה. איך המערכת החדשה עובדת? היינו רוצים לדעת איך נראה הקמפיין, והאם הוא כבר יוצא לדרך. מודל התמרוץ: כמה ממנו כבר יצא לפועל? כמה בוצע, כמה עוד לא בוצע? גם עולה הבקשה לחזק את ההידברות עם בתי החולים עצמם, עם הר"י, עם מי שכבר יש לו ניסיון בסוגיה הזאת. הרי מודל התמרוץ הזה הוא לא עשרת הדברות שירדו מהר סיני – זהו סוג של הצעה, שגובשה די בדוחק ודי במהירות. צריך לשבח על המהירות שגובשה, אבל לא מדובר בכתבי הקודש. אפשר להעניק עיון מחודש במודל התמרוץ הזה, ולפחות להכניס בו שיפורים. ושוב אני מדגישה: סוגיית התמרוץ הכספי באמת מתבטלת לחלוטין.

התכנית לשימוש מושכל באנטיביוטיקה – גם כאן לא קיבלנו תשובות מספיק טובות, והייתי רוצה שנתעמק בזה יותר בדיון הבא; גם לסוגיית הכנת התקציב למניעת הזיהומים, בהיקף היותר נרחב שלה, כפי שכבר העלו רוב הדוברים. אני מזכירה לכם: הישיבה הבאה שלנו תהיה כשהתפוסה בבתי החולים תהיה 180 אחוז, כשכשיהיו תמותה ממחלת השפעת ותמותה מזיהומים. היא תהיה בשיא העניין בסוגיה הזאת".