שלי ב"מהדורה ראשונה": "במשך שנים קומץ עברייני מין קיבלו הכשר לתקוף נשים. הימים האלו נגמרו"

9 בנובמבר, 2017

שלי התראיינה לתכנית "מהדורה ראשונה" בערוצים 12 ו-13, בהגשת אורן וייגנפלד, על רקע התהליך במסגרתו יותר ויותר נשים משתפות בפומבי בכך שגברים מפורסמים מסוימים פגעו בהן מינית לאורך השנים. מתוך דבריה (לצפייה):

"שלי: אני רוצה לברך את יושבת ראש "קשת" דורית ורטהיים, שהבהירה שהעזיבה של אלכס גלעדי היא לא עניין זמני אלא לצמיתות. יש כאן חידוד מאוד משמעותי.

וייגנפלד: אז את יוצאת בקריאה למתלוננות נוספות לדבר, כי את יוצאת מנקודת הנחה שיש כאלו, ולא מעט.

שלי: לא, אני לא יוצאת בקריאה כזאת. אני חושבת שכל אישה, כל נערה, כל אישה מבוגרת, רשאית בזמן ובמקום הראוי לה, על פי מצבה הנפשי, על פי החלטתה האישית, על פי המצב בו ממוקמת עכשיו, להחליט אם היא יוצאת או לא לא. לחלוטין זאת לא הכוונה שלי. הכוונה שלי היא ראשית לכל לקרוא לגברים להבין שהעולם השתנה באופן משמעותי. שדברים שאולי פעם נחשבו מותרים... והם מעולם לא היו מותרים, כי עובדה שרוב הגברים מעולם לא הטרידו מינית ומעולם לא אנסו - מדובר בקבוצה קטנה שיש לה הרבה קורבנות לאורך השנים. אז הם צריכים להבין שהכללים השתנו בצורה דרמטית ושאנחנו בעיצומה של מהפכה.

וגם אני רוצה להגיד דבר נוסף: כל הנשים שמדברות בזו אחר זו , כמו דנה וייס, שאני כמובן מאמינה לה לחלוטין, וכל הנשים שמספרות על אלכס גלעדי, גורמות לי לחשוב: אם נשים עם כל כך הרבה תעצומות נפש, כמו אושרת קוטלר וכמו נרי לבנה, היו שם ונגעלו, אמרו 'לא' ונמלטו, תחשוב כמה נשים חלשות יותר, פריכות יותר ומבועתות יותר היו בדיוק באותה סיטואציה ולא יכלו להימלט ממנה. לכן, לכל עבריין מין מכל סוג יש שובל של קורבנות. אני מרגישה כזאת שמחה וסיפוק שהקורבנות יוצאות ואומרות 'עד כאן, די הדברים השתנו'.

וייגנפלד: הטענה המרכזית נגד גל התלונות היא שפעם הכללים היו שונים, ולכן קשה לשפט את הגברים של פעם לפי הכללים היום.

שלי: אתה חושב שנשים נהנו מזה שהן נאנסו? הרי ברור שנשים היו קורבנות גם אז, שהן סבלו באותה מידה גם אז ושהן נושאות צלקות מאוד קשות אז עד עצם היום הזה. גם עבור נשים מבוגרות וחזקות שחוו את זה, זה לא שבשבילן זה היה נורמטיבי – אולי בעיני התוקפים שלהן זה היה נורמטיבי.

וצריך לזכור: גם אז רוב הגברים לא עשו את זה; רוב הגברים נהגו כמו שצריך כלפי בני אדם אחרים, גם כשהם נשים. זאת עובדה. בשביל שיהיה עבריין מין פעיל, צריך שיהיו שני דברים: חד, שהוא עצמו יהיה עבריין בעל מוסר מאוד לקוי ומשובש. שנית, חברה תומכת, מגבה, מכסה ומאתרגת; לצערי החברה אז הייתה מכסה, מגוננת ומאתרגת כלפי הקורבן, ולא גוננה בכלל על הקורבן. אני חושבת שיש לי פרספקטיבה כי במשך עשרות שנים אני עוסקת בתחום. ליוויתי גם כעיתונאית, ובהמשך כפוליטיקאית, את הנפגעות של קצב; סילקתי משורות המפלגה אדם שהיו נגדו תלונות על תקיפה מינית. דווקא מהפרספקטיבה הזאת אני יכולה להגיד לך שמה שקורה עכשיו זאת מהפכה בקנה מידה עולמי, בטח ארצי, והיא משנה לחלוטין את מנעד הכוח הזה שבו יש חצי מהאוכלוסייה שמיועד להיות קורבן, וקומץ גברים אלימים שהיה להם הכשר מהחברה לעשות את הדברים האלו. ההכשר הזה והכיסוי הזה נגמרו".