משפחה לפני פוליטיקה

18 בנובמבר, 2017

הייתם מאמינים שדווקא האוניברסיטאות יהיו חממה מגוננת לעברייני מין? רקטורים, נשיאי אוניברסיטאות, לרוב אתם גברים מבוגרים אבל זו 2017, תתעוררו! ולמה חשפתי את שמו של המתרגל החשוד באונס של בר לביא האמיצה.
משפחה לפני פוליטיקה: מה שלומו של יגאל גואטה שהועף מש"ס כי סירב להתנצל על כך שהלך לחתונה של אחיינו ההומו?
אין לו אלוהים. השחיתות וההפקרות ממשיכות לדהור קדימה, באדיבות חקירות נתניהו.
דירות רפאים – הפצצה שהיא הפתרון. 158 אלף דירות עומדות ריקות ואף אחד לא זז כדי לשחרר אותן לשוק. וריח סתיו עם ריח גז (ושחיתות): יש לכם ד"ש ממתווה הגז, ההוכחה שהוא מבוסס על רמיה הגיעה השבוע.
וקראו את ההתכתבות ביני ובין הכתבת המדינית של הארץ, נועה לנדאו.

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

לא מתנצל. אם עוד לא ראיתם את הכתבה הנפלאה ששודרה אמש  ב"עובדה" על יגאל גואטה, שהודח מש"ס משום שסירב להתנצל על כך שהלך לחתונת אחיינו ההומו – רוצו לראות. בפוסט שהעליתי הבוקר כתבתי כך:

"הי יגאל גואטה, זאת שלי. שמחה וגאה שאתה חבר שלי. כשהכרנו - קצת חשדתי, חשבתי שאתה טוב מכדי להיות אמיתי. אבל מהר מאוד, בהכרות קרובה, בעבודה משותפת, בשפה משותפת ובגילוי לב הדדי – למדתי שהכל אמת, ושעליך נאמר "תוכו כברו".  מודה שגם כשאמרת לי שלא תתנצל, כי אז תאלץ להתנצל על מי שאתה, ושאתה לא מוכן לעשות שקר בנפשך – לא האמנתי שתלך עם זה עד הסוף. אבל גם כאן טעיתי.

אני יודעת שאנחנו מפולגים, למרבה הצער, לשבטים. ושלקבל יותר מדי מחמאות מהשבט שאינו השבט שלך זה לא תמיד מוסיף בריאות. אבל כשמכירים אותך, לרגע נדמה שחומת השבטיות נופלת..." לפוסט המלא הקליקו על התמונה:

 

 

 

נכון הייתם מצפים מהאוניברסיטאות שיהיו סמל ודוגמא למאבק בהטרדות המיניות? אז זהו, שלא. מתברר ששם, דווקא שם, יש טיוח והכחשה גדולים מאשר ברוב המוסדות האחרים. במקום להיות מובילי המאבק הם תקועים בעבר ומגוננים על התוקפים, כדי שחס וחלילה לא תפגע "יוקרתם".

בשבוע שעבר נחשפה באומץ לב נדיר, עם פניה ובזיהוי מלא, בר לביא, סטודנטית מבריקה לתואר שני בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב ועובדת במעבדת האוניברסיטה כעוזרת הוראה במעבדה, שספרה כי נאנסה בידי ידיד שלה, דוקטורנט ומתרגל באוניברסיטה. "התעוררתי לתוך אונס" היא תיארה סיוט של כל אשה, שאצלה התממש.

התיאור שלה את האופן העלוב והפחדני שבו טיפלה אוניברסיטת תל אביב בפרשה הקשה הזאת, הביא אותי לכנס את הועדה לביקורת המדינה כדי לדון במה שמסתבר שהוא לא כל כך חדש: דו"חות מבקר המדינה מהשנים 2014 ו – 2016 שמצאו כשל מתמשך של האוניברסיטאות בעניין הטרדות מיניות בתחומן. הכשל נמשך גם בוועדה, בתשובות מקוממות, מתחמקות ולא ישרות של נציגי האוניברסיטאות.

האוניברסיטה: חממה להטרדות. מנהלות מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בבאר שבע, תל אביב וחיפה (שלוש ערים שיש בהן אוניברסיטאות) דווחו בוועדה ש 10%! מכלל הפניות למרכזים הם של סטודנטיות (80%) ושל סטודנטים (20%) שהוטרדו או הותקפו מינית באוניברסיטה, פי כמה וכמה יותר ממה שהאוניברסיטאות מדווחות.

אשר משה, זה שם המתרגל החשוד באונס. במהלך הדיון, כשהבנתי איזו אימה מטילים החשוד באונס של בר לביא ופרקליטיו על בר עצמה, ועל סטודנטיות אחרות כדי שלא יפרסמו את שמו, השתמשתי בחסינות שלי למען המטרה החשובה הזאת.

 

 

נשיאי ודיקני האוניברסיטאות השנה היא 2017! חלק מסיכום הדיון שלי: "חברה תתעוררו! זה 2017 כאן. העולם עובר שינוי ורעידת אדמה בכל מה שנוגע לתקיפת נשים. נראה כאילו כל אחד מהנוכחים הגיע עם דף מסרים להתגונן ולהסתתר מאחוריו בכדי שחס וחלילה לא תצטרכו לטפל בזה כמו שצריך. אני פונה לנשיאים ולרקטורים. רובכם גברים, רובכם גברים מבוגרים, קרה משהו בעולם מאז שהייתם סטודנטים. תפקחו את העיניים. הדיון כאן היה מביש, דווקא כי מדובר במוסדות אקדמיים, שאמורים להיות ראש חץ לנושאים המוסריים.

אז מה, תמשיכו ללמד תאוריות של מוסר בפילוסופיה, ולהתנהג בצורה כזאת בתוך כותלי האוניברסיטה? קחו על עצמם באופן חד משמעי, חזק, פומבי, אחראי, מגונן על הנפגעות, ולהוביל את העניין הזה 30 צעדים קדימה, ולא צעד קדימה וצעד אחורה". לרוצים לצפות בכל הדיון (שעתיים, אבל מעניינות) הנה הלינק: goo.gl/JyS6Ew.

"הגיע הזמן שניזהר בכבוד הקרבנות, ולא בכבודם של התוקפים", כאן בחדשות 2, בשש עם עודד בן עמי (ערוצים 12-13) לצפיה הקליקו

 

ב"היום הזה" בערוץ 20, עם  אמיר איבגי, באותו נושא, הקליקו לצפיה:

 

ב"חדשות הבוקר" של קשת (ערוץ 12), בהגשת ניב רסקין, ראיון משותף עם בר לביא המקסימה בכבודה ובעצמה, לצפיה הקליקו על הידיעה הזאת:

 

ועוד ראיון אצל נועם פתחי ויותם זמרי ברדיו דרום, עונה לכל השאלות המרגיזות (למה הן נזכרו וכו'), אני גם מסכימה עם המראיינים שהצביעות זועקת לשמיים כשאבירי שוויון ושלום מתגלים כעברייני מין, אבל מפרטת באריכות את צביעות הימין והדתיים בעניין הזה.

ובכן, האיום בתביעה, תביעת השתקה קוראים לזה, שהשתיק את בר, הועבר עכשיו גם אלי בדמות מכתב מעורכי דינו של הודעה על כוונה לתבוע אותי בשל לשון הרע. השבתי למכתב:

 

 

 

 

 

הפגנה באוניברסיטת תל אביב. אתם יודעים שלרוב אני לא הולכת להפגנות – זה כלי של הציבור ולא של ח"כים. אבל זו הולכת להיות אחת הפעמים שבהן אחרוג ממנהגי. בואו גם אתם. מוזמנות ומוזמנים: 

 

 

ובינתיים השחיתות וההפקרות ממשיכות לדהור קדימה, באדיבות חקירות נתניהו. חוק ההמלצות, לא רק שעבר, אלא הועבר ממקומו הטבעי (לא שיש דבר כזה), ועדת חוק חוקה ומשפט, לועדת הפנים שבראשה עומד מגנו של נתניהו דודי אמסלם. לפני ההצבעה על העברת החוק מוועדה לוועדה, נאמו כל חברי הסיעה שלנו במליאה. "אחת התוצאות הטרגיות של חקירותיו של ראש הממשלה היא העובדה שכדי לגונן על עורו ולשמור על שרידותו הפוליטית, אין לו אלוהים. אין לו גבולות. כדי להציל את עורו הוא מוכן לרמוס כל דבר..." לנאום המלא הקליקו:

 

 

 

על חוק ההמלצות ועל הנסיונות חסרי הבושה להפחיד את מפכ"ל המשטרה אלשייך,  גם אצל משה גלסנר ברדיו "קול ברמה".

 

הקרב הבא הוא הקרב על מוסד מבקר המדינה. גם אותו הם מבקשים לחסל. בועידת ישראל לביקורת פנימית וממשל תאגידי, שנאמתי בה, אמרתי שגם מוסד המבקר נתון תחת רעיונות מסוכנים לקפד את ראשו ולסרס אותו מתוכן רעיונות שעדיין לא צפו במלוא עוצמתם על פני השטח, אולם אם וכאשר יצופו, לא יהיה מנוס מלנהל מאבק רב עוצמה כדי לשמור על המוסד החשוב הזה. "הרעיון למנוע מן המבקר לבקר בזמן אמת, משול לסגירת מוסד מבקר המדינה והדחת המבקר. כל ביקורת נעשית בזמן אמת, בין בתחום האזרחי ובין בתחום הביטחוני, ואם נחכה עד שיתרחשו האסונות, ועד שהשחיתות תתבצע, נהפוך למדינת עולם שלישי, מושחתת ונטולת גבולות מוסריים וחוקיים."

 

 

 

מתחת לכל ביקורת. מזמינה אתכם לכנס נוסף, חשוב, בענייני המבקר שיתקיים מחרתיים, יום ראשון, 19 בנובמבר 2017. זה כנס של המרכז לאתיקה בירושלים, והוא יתקיים באודיטוריום דה בוטון במרכז הכנסים ע"ש אדנאואר, משכנות שאננים, ירושלים. הכנס יתחיל בשעה 18:00 ויסתיים בשיעור בשעה 20:15. גם אני אדבר שם, בסביבות שש וחצי.

 

 

לא ניתן להשליך את המבוגרות העניות. יו"ר ועדת הכספים משה גפני גיבש הצעת פשרה טובה והגונה, שבה יועלה גיל הפרישה לנשים בהדרגה, אבל נשים במקצועות שוחקים יוכלו לפרוש קודם, נשים שנפלטו משוק העבודה יקבלו דמי אבטלה בשתי השנים שנוספו להן לחיות בלי כל הכנסה, ונשים בשכר נמוך יקבלו תוספת כשימשיכו לעבוד. חותמת על זה. אלא שהאוצר מסרב להיענות אפילו לזה, מה שמעיד על כוונות זדון ועל התעלמות בוטה מהנשים העניות והחלשות ביותר. המובטלות, העובדות בעבודות קשות ושוחקות.

החמור מכל הוא ששר האוצר כחלון מסתתר מאחורי גבם של הפקידים שלו, שעה שהוא האחראי היחיד למזימה להפקיר זקנות עניות. במקום לעסוק במסעי יחצנות נרחבים, הוא מוזמן לממש את הבטחותיו ולדאוג בכנות לחוליה החלשה ביותר בחברה הישראלית. הקליקו לדברים שאמרתי בוועדת הכספים:

 

וגם ראיון על העלאת גיל הפנסיה לנשים ב "איפה הכסף" בהגשת ענת דוידוב, ברדיו "103FM"  וגם ב"כאן אייכלר" עם יעקב אייכלר "בכאן ב'".

 

 

דירות רפאים – הפצצה שהיא הפתרון. זו הפצצה שהטילה נציגת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדיון שעשיתי בוועדה בעניין הזה: 158 אלף דירות בישראל עומדות ריקות. לא נמכרות, לא מושכרות. ומה עושה הממשלה בעניין? כלום. כשהחלטתי לקיים את הדיון על כך, ידעתי על 40,000 דירות ריקות, שזו שערורייה מספיק גדולה. ועדת טרכטנברג (פרופ' טרכטנברג גוייס למילואים בכנסת ופתח את הדיון, לבקשתי) כבר חקרה והמליצה בנושא, הממשלה חוקקה חוק כלשהו, אבל אפילו אותו היא לא אוכפת.

תחשבו! אלה דירות שלא צריך בכלל לתכנן ולבנות. הן כבר שם. אוצר ששוכב על הרצפה ומוזנח באזלת יד. בתום הדיון הפעלנו את סעיף 21 לחוק מבקר המדינה, שמאפשר לוועדה להטיל על המבקר לבדוק נושא ולהגיש עליו דווח. הכשל כאן פשוט זועק לשמיים. רוצים לצפות בדיון? הקליקו. 

 

 

 

 

 

העומס וכמות הדיונים הם כאלה שעם כל הצער אני לא יכולה לדווח לכם על כל מה שקורה בוועדה לענייני ביקורת המדינה שאני עומדת בראשה, ובוחרת בקפידה מה יכנס לעיתון סופשבוע, אבל הנה עוד דבר אחד, שיעסיק אותנו בהמשך: דו"ח מבקר המדינה בנושא איום הרחפנים, שהונח על שולחן הועדה.

 

 

 

יש לכם ד"ש ממתווה הגז. זוכרים שכל מתווה הגז המושחת נשען על הטענה המופרכת והשקרית שמבחינה בטחונית ומדינית אנחנו חייבים לייצא דחוף למצריים בעלת בריתנו, אחרת יקרה אסון? לכולם היה ברור כבר אז שהמצרים ממש לא מעוניינים בגז שלנו. אבל בשחיתות, כמו בשחיתות, כל האמצעים כשרים. 

 

 

פתחו חשבון בטוויטר! קורים שם דברים מעניינים. תראו למשל את ההתכתבות הזאת, ביני ובין נועה לנדאו, הכתבת המדינית של עיתון הארץ. חריף אך מנומס:

 

בקטנה. שיחה בכנסת עם בנות מצווה שמציינות את שנת הבת מצווה בשורה של אירועים משמעותיים. חברת הכנסת תמי זנדברג גם בתמונה – היא פשוט אמא של אחת הבנות. (אמא שיכולה לארגן בקלות מפגשים בכנסת).

 

 

הערב  ב- 21:00 מזמינה אתכם לצפות בפרק הראשון בעונה של תוכנית הלילה החדשה של ירון ברובינסקי,  "הערב יהיו כאן" ב"כאן", ערוץ 11 – אני מופיעה שם. נראה לי שיהיה נחמד ולא כבד בכלל. 

 

 

ולסיום, בואו תעזרו לי ותחזקו אותי. תתפקדו. אפשר לעשות זאת עכשיו כאן. או כתבו לנו עם שם מלא וטלפון ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות, שלכם או של כאלה שאתם יודעים שרוצים להתפקד. הכתובת שלנו: hitpakdutshelly@gmail.comהקליקו:

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי