שלי ברדיו דרום: "הצעת החוק להגבלת סמכויות מבקר המדינה - הצעה מסוכנת שפוגעת ישירות בבני אדם"

21 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "בוקר טוב דרום" ברדיו דרום, בהגשת אמנון סופר, על רקע הצעת החוק המסוכנת להגבלת סמכויותיו של מבקר המדינה (ההצבעה בנושא נדחתה בינתיים).

להאזנה לראיון המלא:

"סופר: אז לפי ההצעה שאותה הציע חבר הכנסת סמוטריץ, המבקר לא יוכל לפתוח בבדיקות בזמן אמת, ולא יוכל לערוך מעקב אחרי תיקון ליקויים. אנחנו מדברים כל הזמן על דוחות המבקר – מ"צוק איתן", ועד הדוח האחרון שדיבר על הרחפנים.

שלי: כן, זאת הצעת חוק מסוכנת, ואם היא תעבור אפשר פשוט לסגור את מוסד מבקר המדינה.

סופר: עד כדי כך?

שלי: ממש ככה. אם אי אפשר לערוך ביקורת בזמן אמת, זה אומר שאי אפשר לבקר שום דבר. הרי מה מבקר המבקר? תפקוד של בתי חולים, תפקוד של משרדי ממשלה, של חברות ממשלתיות. למה אנחנו מחכים, שהאסונות יקרו ואז המבקר יכתוב דוח? שיהיה אסון הכרמל, ואז המבקר יכתוב דוח? שחס וחלילה יהיה פיגוע רב נפגעים עם רחפן, ואז המבקר יכתוב דוח? נתת דוגמא מצוינת ממש מצוינת: דוח הרחפנים, שוועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה – שזאת ועדה העוסקת בנושאי ביטחון חסויים – נתנה היתר לפרסם אותו, כמובן בהיוועצות עם הגופים הביטחוניים.

סופר: ואתם כינסתם דיון חירום סביב הדוח הזה.

שלי: כינסנו דיון אחד, בו החלטנו לתיר את פרסומו, בהשמטת פרטים שפוגעים בביטחון המדינה – והכול, כמובן, בעצה אחת עם גורמי הביטחון. זהו דוח מאוד קשה. הוא מדבר על עשרות אלפי כלי טייס לא מורשים. אנחנו חשופים לחלוטין בעניין הזה. המבקר עשה עבודה מאוד יסודית בדוח הזה, והוא מתריע על הסכנה, על אי התיאום בין המשרדים הממשלתיים ועל הסכנות הטמונות בזה. תאר לעצמך שהמבקר פשוט היה יושב רגל על רגל, מחכה שיהיה פיגוע עם רחפן ואז מוציא את הדוח – זה נשמע הגיוני למישהו? הרי ברור שביקורת עושים בזמן אמת, כדי שגוף יוכל לתקן את עצמו. לכן, ההצעה למנוע ממנו לבקר בזמן היא הזויה לחלוטין. תוסיף לזה שאסור יהיה לו להגיש המלצות 'מה כן צריך לעשות' ושאסור יהיה לו לבחור את הנושאים שהוא חושב שראויים לבדיקה. עם שלושת הסעיפים האלו, פשוט לסגור את מוסד מבקר המדינה, ואנחנו נהיה מדינת עולם שלישי מושחתת שבה איש הישר בעיניו יעשה. מי ייפגע? האזרחים. כי את מי מבקר המבקר? את משרדי הממשלה שאמורים לתת לאזרח שירות. אם לא יהיה מבקר, לא יהיה דין ולא יהיה דיין. זה יהיה או המשטרה, מה שפלילי ממש, או כלום.

סופר: אבל אומר חבר הכנסת סמוטריץ', שהוא איש עם היגיון, שיש אקטיביזם ביקורתי מוגזם ולא נכון שגורם לנזק גדול למדינה. את מסוגלת להתחבר לפחות לחלק מהביקורת שלו כלפי המבקר?

שלי: לא, פשוט כיוון שזה לא נכון. המבקרים הקודמים – כולם, ללא יוצא מן הכלל – היו מבקרים מאוד חריפים, מאוד חזקים. פעם הם היו מזעזעים את אמות הסיפים, ועכשיו המערכת פשוט לא שמה עליהם. ולא מספיק שהיא לא שמה עליהם, עכשיו היא גם רוצה לבטל אותם לחלוטין. זאת הצעת חוק מסוכנת, במסגרת שלל הצעות החוק, אלא שהפעם זאת באמת פגיעה ישירה בבני אדם, באנשים. תחשוב, למשל, על תושבי הדרום בהקשר של דוח הרחפנים: מה המשמעות? שדוח כזה לא יתפרסם, כי המבקר לא יבקר בזמן אמת; או שהמבקר לא יוכל להחליט מה הוא רוצה לחקור, ומי שיכתיבו לו אלו הנחקרים לו – הרי הוא חוקר את משרדי הממשלה, והם לא יאפשרו לו לחקור אותם. יש בזה איזשהו היגיון? זה דבר שהוא חסר שחר, ומי שמנהלים את החקיקה הזאת אלו אנשים שלא רוצים שיבלבלו להם את המוח עם ביקורת ורוצים לעשות מה שמתחשק להם עם כספי הציבור. אני מתכוונת להילחם בזה בכל הכוח.

סופר: מתי אמור להיות הדיון הנוסף בעניין הרחפנים?

שלי: עדיין לא נקבע מועד, אנחנו רוצים להעניק למבוקרים הזדמנות להשיב. הדיון בוועדה לביקורת המדינה הוא כמובן דיון בונה – זה לא דיון בו אנחו אומרים 'נו-נו-נו'; זה דיון שבו אנחנו ננסה לעשות את מה שעוד לא קרה עד היום: אנחנו נקרא לנציגי כל הגופים האחראיים לרישוי הרחפנים, גם גופים ביטחוניים וגם גופים אזרחיים, וננסה לגרום להם להגיע לכלל עבודה משותפת בשביל להגן על הציבור ולעשות את מה שהיה צריך לעשות מזמן. כנראה שהדיון הזה יתנהל באותה ועדה חסויה שאני עומדת גם בראשה – ועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה – כיוון שבדוח ישנם פרטים שלא ראויים שישזפו את עינו של הציבור ובטח שלא את עינו של האויב.

סופר: כן, אבל כדאי שהדיון הזה יקרה לפני שיהיה אסון, ולפני שמישהו בצד השני יעשה שימוש באיזה רחפן.

שלי: נכון, ואנחנו נעשה אותו בהקדם, ונתייחס לזה במלוא הרצינות. אני חושבת שגם ההחלטה שלנו לפרסם את הדוח הייתה מאוד נכונה. כולנו יודעים שהרבה פעמים מערכות לא זזות עד שיש סערה ציבורית; אז אם צריך לחולל סערה ציבורית בעניין המסוכן הזה, וזה הכלי כדי להזיז משהו, אז זה כלי לגיטימי לחלוטין".