שלי:"מדובר על פיטורים בקנה מידה של אסון המוני, אסון משפחתי חברתי, כלכלי."

27 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "איפה הכסף?" בהגשת ענת דוידוב, ב"103FM", בנושאים: גל הפיטורים בחברת "טבע" וחוק ה"המלצות".

להאזנה לראיון המלא:

 

"ענת: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני, שלי שלום.

שלי: שלום ענת.

ענת: גילית היום דברים שלא ידעת בעקבות הדיון הזה?

שלי: בואי נגיד שהתחדדו כמה דברים מאוד משמעותיים. אני מודה שהדו"ח מ-2013 שהמבקר עשה בשעתו על הקשר בין הטבות מס מפליגות לבין מה שהחברה נותנת בתמורה, עד הימים האחרונים לא ידעתי שכל הדוח הזה הוא בעצם על טבע מלכתחילה.

ענת: מה החברה לא נותנת בתמורה?

שלי: תראי כשהמדינה מחלקת הטבות מפליגות כל כך, במקרה של טבע אני אגיד, גם עוד הבנו היום, במקרה של טבע כל הזמן מדברים על הטבות של 20 מיליארד שקלים אבל זה לא הכל, כי אנחנו מעודכנים רק לעד 2013. אין לנו מושג וזה לוט באפלה מה טבע קיבלה ב2014-2015-2016.

ענת: זה לא פחות או יותר אותם סדרי גודל?

שלי: יכול להיות ויכול להיות גם יותר, כי נחקק גם "שיפור" במרכאות כפולות ומכופלות לחוק עידוד ההשקעות ב2016 שמתייחס לחברה טכנולוגית ייחודית מיוחדת עם כל מיני מילות קוד שגם על כך אין מידע אפילו על איזה חברות זה חל, זה דבר הזוי שארבע שנות מס רבות עוצמה בכלל לא מדווחות.

ענת: מי אמור לפקח על זה שלי יחימוביץ?

שלי: תראי ראשות המיסים אמורה לפקח אבל יש לנו כאן את הזרוע המבצעת שהיא רשות המיסים וגם את הרשות המחוקקת, זרוע שלא קיימת בכלל, כי באותו דוח ב-2013 המבקר אומר הכל, מעולם לא נבדק הקשר בין הטבות לחברות לבין מה שהן מעניקות בתמורה. עכשיו מה זה בתמורה? זה פיתוח הפריפריה, זה מקומות תעסוקה, זה הכנסות למדינה, זה כל הדברים שבגללם אנחנו רוצים שיהיו כאן מפעילים. מעולם לא הותנה דבר בדבר ובמקרה של טבע אנחנו רואים שבמשך עשור הם מקבלים הטבות של עשרים מיליארד שקלים, בעשור הזה הם מוסיפים למצבת העובדים 1000 עובדים בסה"כ ולא יותר. תחשבי 20 מיליארד שקלים, שנים ארוכות הם לא משלמים מס בכלל, היו שנים שטבע שילמה 0 אחוז. רווחי ה"קופקסון", שזאת בכלל תרופה שהומצאה במכון ויצמן במימון ממשלת ישראל וציבור משלמי המיסים בישראל, הרווחים מה"קופקסון" פטורים לחלוטין ממס ועכשיו אנחנו גם רואים שהם לא חייבים לנו כלום. נמאס להם, הם הולכים, ומשאירים אדמה חרוכה של 2000 עובדים מפוטרים! זה דבר מטורף.

ענת: תכף נגיע לעובדים. הייתה התבטאות של חבר הכנסת מיקי רוזנטל שדיבר על הקמת חברות קש במקום חברות בת שזה עוד סיפור שאנחנו לא יודעים לאן הלך הכסף ומה נעשה עם הכסף הזה?

שלי: נכון, בשעתו התברר שברווחים הכלואים, אותם רווחים שהייתה טענה שאנחנו לא יכולים לגבות מהם מס, שאותם רווחים כלואים שעליהם הם קיבלו פטור ממס ממדינת ישראל, הם הלכו וקנו חברות בנות מחוץ לגבולות ישראל וסיפר חה"כ מיקי רוזנטל שעוד לפני שהוא הפך לחבר כנסת, הוא עשה כתבת תחקיר על הדבר הזה ופשוט נסע לאותן חברות בנות ורצה לברר ולצלם מה החברות הבנות וגילה שלטים בלבד. אלה הדברים של מיקי, דבריו אמונים עליו הוא אדם מאוד מהימן, אבל אני לא ידעתי.

ענת: אני רוצה שנשמע את מי שייצג שם את משרד מבקר המדינה צחי סעד, נשמע קטע מהדברים שהוא אמר שם ונמשיך לדבר, צחי: "הדו"ח שלנו שהוא משנת 2013 העלה שמרבית ההטבות שניתנו על בסיס החוק של עידוד השקעות הון בסופו של דבר ניתנו למספר מאוד מועט של חברות ששילמו מס חברות מאוד נמוך כשאין וודאות למעשה לגבי התועלת והערך המוסף. ההטבות האלה ניתנו למשק בכלל ובמיוחד לפריפריה שאותה תמיד רוצים לקדם באמצעות החוקים וההטבות האלה, ולמעשה אין גורם שאוסף את הנתונים ובודק מה האפקטיביות של החוק הזה בסופו של דבר כדי להשיג את המטרות שלשמן ניתנות ההטבות, הן ניתנות כדי שתהיה תועלת למשק כללית, ואת זה אין".

ענת: כמו שאמרת זה היה ב-2013, מה עושים עכשיו?

שלי: קודם כל בין 2013 ועד היום הדו"ח הזה לא רק שלא הופנם אלא פחות או יותר הושלך לפח. נכון שמונתה וועדת אנדורן כשיאיר לפיד היה שר אוצר, התגובה שלו לדו"ח הייתה מינוי וועדה.

ענת: זה קורה להרבה מאוד דוחות וחבל ויכול להיות שאת תשני עכשיו סדרים.

שלי: וועדה רצינית עם אנשים רציניים שאכן דנה שצריך להיות איזשהו קשר והם הציעו כל מיני פרמטריים כמו למשל היקף התעסוקה, דברים הגיוניים שכל בר דעת חושב שאם אתה נותן כל כך הרבה לחברה, אז היא צריכה לעמוד לפחות בחלק מהקריטריונים. מסקנות הוועדה של יעל אנדורן דינן כמסקנות של הרבה מאוד וועדות בתולדות הימים, לא נעשה איתן כלום, השבוע ענת, השבוע אנחנו מקיימים בכלל ישיבה על דו"ח אחר לגמרי על דו"ח שהוקדש לפני 3 שבועות והוא מדבר על הטבות מס מפליגות לקרנות הון סיכון שמשקיעות בארץ, כמו "איפקס" שרכשה את תנובה בשעתו, שגם כאן אותו סיפור חוזר על עצמו, לא למדו דבר, לא שכחו מאומה, מחלקים הטבות הון בשווי עשרות מיליארדים לחברות, והחברות האלה לא נותנות כלום. עכשיו חשוב לי לומר משהו. בעניין הזה אנחנו כאילו מדברים על זה שיש מין צו אלוקי כזה, את יודעת " שהחברה בקשיים היא חייבת לפטר", זה ממש לא חייב להיות ככה.

ענת: אז זאת השאלה. האם המספר הזה. את ציינת 2000 מדברים על 1500 1700 , האם המספר הזה, האם זה בר שינוי מה את חושבת?

שלי: קודם כל טבע עשתה הכל כדי שלא יהיו דיונים בכנסת השבוע בעניין הזה. רצו הרבה טלפונים, נאמר להרבה אנשים שזה רק שמועה, זה מוקדם מידי וכן האלה. הניסיון שלי מראה, ואגב אני חייבת קרדיט כאן לגולן חזני מכלכליסט גם בפעם הקודמת כשהוא פרסם שצפויים פיטורים והם טענו לא היה ולא נברא, הוא צדק, וגם עכשיו אני סומכת עליו, ולא רק עליו כי ברור שזאת הכוונה של טבע.

ענת: וזה נוסף על כמה מאות שדובר עליהם בסיבוב הקודם.

שלי: כן ברור, מדובר על פיטורים בקנה מידה של אסון המוני, אסון משפחתי חברתי, כלכלי. זאת טלטלה מאוד קשה למשק 2000 מפוטרים.

ענת: אפשר לעצור את זה?

שלי: אפשר, זה לא איזה ציווי משמים שחייבים לפטר. הדרך למנוע את הפיטורים זה להפוך אותם ללא משתלמים. א. להפוך אותם ללא משתלמים. ב. אם כבר צריך לפטר, נגיד שאין ברירה, אז לפטר גם את העובדים עם מצנחי זהב. זאת לא תורה מסיני שמצנח זהב זה רק למנהלים כושלים ועשירים. מצנחון זהב? מצנחצ'יק, את יודעת, כמו פרישה מוקדמת שמאפשר קיום בכבוד עד סוף החיים, נכון שיש לזה עלות.

ענת: אף אחד  לא אמר שלא ייתנו להם פיצויים מוגדלים, זה נתון למשא ומתן.

שלי: אף אחד לא מתכנן לתת להם תנאים של פרישה מוקדמת. מתכננים לזרוק אותם אולי עם פיצויים מוגדלים של 120%, דברים כאלה. אני מדברת על פרישה מוקדמת בכבוד. שתאפשר המשך קיום בכבוד, עד היציאה לפנסיה ובוודאי שאחריה, כי חלק גדול מהאנשים האלה משולים למתים בעולם העבודה. העלות של דבר כזה פר עובד היא בסביבות מיליון ומאתיים אלף שקל. תכפילי את זה באלף, תכפילי בשניים, את תקבלי עלות של לא יותר משניים, שלושה מיליארד שקל. תבוא המדינה ותגיד "חברה, אנחנו שופכים עליכם טונות של מיליארדים, עשרות מיליארדים? אם אתם תעזו לעשות את הדבר הזה, גם בהתחשבנות על מה שכבר אתם צריכים לשלם בדיעבד וגם מה שיהיה בעתיד זה יעלה לכם הרבה יותר" הנה לך שוט שאפשר להשתמש בו, וחייבים להשתמש בו.

ענת: לסיום ב-40 שניות, חוק ההמלצות עבר לקריאה ראשונה. לא יודעת אם יש סיכוי פה שזה לא יעבור לקריאה שנייה ושלישית. ראש הממשלה טען שהוא לא קשור אבל ראש הסגל שלו מעורב לפחות בלשבת ולהקשיב, כלומר הוא נמצא שם, הוא נוכח שם.

שלי: כן אבל אנחנו יודעים שבזמן שראש הממשלה טען שזה לא קשור אז ראש הסגל שלו יואב הורוביץ' נכנס ללשכתו של מי שהחוק התגלגל במקרה לוועדה שלו, של חבר הכנסת דודי אמסלם. צריך להיות לחלוטין עיוור או טיפש בכדי לחשוב שראש הממשלה לא עומד מאחורי החוק הזה. זה שקוף, ברור, בוטה לחלוטין. אנחנו גם מקבלים כאן חוק למיוחסים בלבד כי כל המגבלות האלה על המלצות ואיסור פרסום, הן חלות רק על מאתיים או על כמה מאות תיקים בודדים.

ענת: שר האוצר התקפל בסוף.

שלי: כן. התקפל התקפלות מרהיבה, ואני בטוחה שיש כאן איזשהו דיל מאחורי הדברים, ואותו שר אוצר שאמור לגונן על שלטון החוק, ולהתנגד לחוק הזה בסופו של דבר כולם... אני מניחה שיש כאן איזה עסקה מאחורי זה, כי הרי לא יכול להיות שסתם מישהו מעז להירתם לחוק כל כך הזוי, ובעיקר כאדם שוחר שוויון כואב לי על חוסר השוויון בפני החוק. באמת החוק הזה הוא נועד לראש הממשלה באופן ספציפי אבל למיוחסים בלבד באופן ספציפי, כי רוב התיקים שהמשטרה חוקרת לא מלווים ע"י הפרקליטות.

ענת: יושבת ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה, שלי יחימוביץ', תודה רבה.

שלי: תודה רבה, שלום שלום.”