שלי: "באמת מדובר באיש מתוק, צנוע ומקסים, וזה עצוב שהוא הלך לעולמו."

29 בנובמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "מה בוער" בהגשת רזי ברקאי, ב"גלי צה"ל", על מיקי גורדוס ז"ל, הקשב המיתולוגי של רשות השידור, שנפטר אמש.

להאזנה לראיון המלא:

"רזי: חבר יקר שהלך אתמול לעולמו. עיתונאי. איש צנוע בעיקר. הייתי מבלה אצלו המון, בחדר שלו, לא מסיבות מקצועיות אלא אצל מיקי גורדוס היה פשוט מסך טלוויזיה שאפשר היה לראות NBA. בחלק מהביקורים שלי בחדר שלו התלוותה אלי כתבת צעירה מבאר שבע זה מקרוב באה. שלי יחימוביץ'. היי שלי בוקר טוב.

שלי: שלום רזי בוקר טוב. אכן נכון הדבר. כשהגעתי ככתבת צעירה מבאר שבע לתל אביב, אז אתה ורוני דניאל ברוב אבירותכם ונחמדותכם, לקחתם אותי לראות את שבעת פלאי תבל בתל אביב והסביבה, בין היתר הלכנו לשביעיות שם פגשנו פוליטיקאי צעיר ומבטיח בשם בנימין נתניהו, וגם היה איזה שהוא מקום שחייבים ללכת אליו ולהכיר אותו, וזה הבית של מיקי, ולקחתם אותי לשם ואני פשוט זוכרת את איך נשמטה לי הלסת ממה שראיתי שם.

רזי: שמעי זאת הייתה מעורה. לי תמיד הוא נראה כמו סוכן ק.ג.ב. זה לא היה בית, זה היה חדר מלא כבלים, מלא מסכים, מלא מיקרופונים, תמיד הוא נראה לי במשהו חשאי מיקי.

שלי: זה באמת מדהים, כי אני חושבת שקשה להסביר את זה, כי הנגישות היום למידע היא כל כך כל כך גבוהה, וכל אחד יכול להיות חשוף לכמה מסכים במקביל ולהמון ערוצים במקביל, אבל כל הדברים שאנחנו חווים היום אחרי מהפכת האינטרנט, בעצם מיקי כבר היה, החל משנות ה-60 אם אני לא טועה, כשאני התחלתי לעבוד בקול ישראל זה כבר היה אחרי המון שנים שהוא עבד.

רזי: נכון. הוא התחיל בקול ישראל ב-68.

שלי: כן הוא באמת כבר היה אגדה. והגעת אליו, ובסוף יש דיסוננס נורא גדול כי הוא היה אימפריה אדירה שקולטת כל דבר, בין אם זה משטרה או צבא במהלך פעילויות שלהם, ובכל רחבי העולם. בים, באוויר, ביבשה, בעצם הייתה לו חלוקת קשב מטורפת והוא ידע המון שפות. הוא ידע לקלוט מאות ערוצים במקביל, וגם לזהות מיד את הדבר הדרמטי שקורה ולפרוץ לשידור ולדווח עליו, וזה היה בלתי נתפס. אז מצד אחד הוא היה באמת אימפריה ומצד שני, אתה יודע, בן אדם פשוט, צנוע, מרושל, מסוגף, יושב בבית שלו, כמעט לא יוצא, חמוד נורא.

רזי: אבל חברותי, הוא אף פעם לא סירב לבקשה שלנו לבוא אליו לראות כדורגל, למרות שאני לא בטוח שהוא היה "מי יודע מה" אוהד כדורגל, ולראות משחקים של הליגה האמריקנית של הNBA  והוא היה תמיד מארח אותנו ממש ממש בחפץ לב. אני הולך לתקוע גול עצמי ולהגיד שבעצם הוא היה אחראי על האינטרנט.

שלי: (צחוק) אתה עושה הומז' לעצמך ומחפש את המנהל של האינטרנט. מצאת את המנהל של האינטרנט, כן זה ממש ככה. זה קשה בכלל... אני לא חושבת שהיה מישהו בעולם, לא רק בישראל, שהיו לו את היכולות האלה. וגם במובן הטכנולוגי, מבחינתו כל דבר חדשני וכל אופציה שהייתה לו לקלוט עוד מקור מידע, אז הוא היה מצויד במכשור המתאים שהיה שיא העדכון.

רזי: בשנים האחרונות אגב כל אחד מאיתנו... את הלכת לפוליטיקה, אני חציתי את הכביש לגל"צ. בשנים האחרונות דיברתי איתו, לפני שנה בערך, הוא היה נורא, נורא מתוסכל, כמו הרבה עובדים של רשות השידור שבעצם בעטו בהם או לפחות השאירו אותם בצדי הדרך.

שלי: נכון. אבל אני חושבת שלמרבה העצב במקרה שלו נוסף לזה עוד משהו, כי בעצם כל היכולות האדירות שלו, שגם היו יכולות מודיעיניות, היום עושים אותן ב8200 באמצעים המשוכללים ביותר וחדרי ה,קשביות" שיש היום, בעצם זה על שמו כשאני חושבת על זה, שיש היום במערכות חדשות "קשביות" שבהן יש תמיד מישהו שמקשיב, שעובד שהוא יוצא מודיעין וצופה בכל מה ...

רזי: למה את מובילה? שהוא נהיה מיותר בעצם? כי כל הטכנולוגיות האלה... אוקי.

שלי: אני חושבת שהוא חווה את זה שכל היכולות הבלעדיות, המיוחדות, הגאונות שלו, היכולות שלו בעצם במידה רבה הן... החליפו אותן כל מיני אמצעים טכנולוגיים חדשים, והוא חווה, כן הוא חווה, שמעלים אותו פחות ופחות לשידור. אתה יודע, השמיעו בין היתר את הדיווח שלו על קריסת מגדלי התאומים. עכשיו במערכות ישבו אנשים וצפו בCNN וראו את זה בשידור חי, אבל בכל זאת, חשבתי על זה, למרות שלכאורה לא היה צריך אותו בשביל לדוח על אסון התאומים בכל את העלו אותו לשידור. עצם הקול שלו וההתייחסות שלו לאירוע היא הייתה האירוע עצמו, בגלל שהוא כבר היה כל כך מיתולוגי וכבר נחרט בתודעה.

רזי: הלווייתו של מיקי גורדוס היום בצהריים בקריית שאול. שלי יחימוביץ', תודה רבה לך בוקר טוב.

שלי: רזי, אני רוצה באמת להשתתף בצער המשפחה שלו, שאני גם מכירה אותם ובאמת בסוף אחרי שאמרנו הכל, באמת מדובר באיש מתוק, צנוע ומקסים, וזה עצוב שהוא הלך לעולמו.

רזי: להתראות תודה."