הדג מסריח מהראש

1 בדצמבר, 2017

אלה לא סיגרים ושמפניה. זו עבריינות יומיומית. עזבו מתנות, חשבו על מגדל של 2500 שטרות של 200 שקל. הביטוי "הדג מסריח מהראש" מעולם לא היה חד כל כך: נתניהו מושחת ומשחית.  
זוהי קריאה לא אחרונה לשודדים: בואו לישראל ותשדדו אותנו חופשי. תקבלו על זה צ'ופרים. המקרה (והאסון) של טבע, והסיבוב העוד יותר חמור של אייפקס על תנובה.  
הממזרות שינו את הכללים גם בצה"ל. קצינות וקצינים, חתמו על מכתב הקצינים של יאיא פינק נגד הגל העכור של מי שרוצים חיילות במקומן הטבעי: מכינות קפה ומוטרדות מינית. 
איך תבחרו את הח"כים שאתם רוצים אם לא תתפקדו?  

וכשרוני דניאל ורזי ברקאי לקחו אותי לבית של מיקי גורדוס ז"ל

 

 

תמונה מצחיקה בהארץ. מבטיחה שאני יכולה גם וגם.

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

נמאס לי מהמשפט שעל סיגרים ושמפניה לא "מפילים" ראש ממשלה. אלה לא סיגרים ושמפניה, אלה חיים שלמים של נבחר ציבור על חשבון בעלי הון אינטרסנטים, בלי עכבות, בלי בושה, מהמקפצה. עבריינות יומיומית.

 

עלות הסיגרים והשמפניות שקיבל נתניהו כאספקה שוטפת, ובניגוד לחוק המתנות, מגיעה, בהערכות היותר צנועות, לחצי מליון שקלים. זה לבדו, עוד לפני שדברנו על יתר החקירות, מצדיק כתב אישום ברור, צלול, שדגל שחור מתנוסס מעליו. כתב אישום שהחשוד עושה כל דבר אפשרי לרבות מעיכה מוחלטת של המשטרה, של הממשלה, של הכנסת ושל חוקי המדינה – ובלבד שלא יוגש. לו היה אזרח רגיל, רק על כל מעשיו כעת, לחבל בעבודת המשטרה, הוא כבר היה יושב בכלא.

 

ידידי הטוב נחום ברנע (לפרוטוקול: זה באירוניה) שכו-לם אשמים, כל 119 הח"כים, רק לא ביבי. ובכן, נכון שהשותפות הקואליציוניות הרופסות של ביבי אשמות, אבל בסוף, איך שלא נגלגל את זה, מדובר באדם אחד חסר עכבות לחלוטין שמשחית את כל המערכת. יותר קל להתגולל על צמד הדודאים, עם הגחכה וארומה של גזענות. אבל הביטוי "הדג מסריח מהראש" מעולם לא היה חד כל כך.

 

תדמיינו שטרות, זה יקל עליכם. בנאום במליאה, לפני ההצבעה על חוק ההמלצות, אני מציעה לחשוב על המתנות האלה בדיוק כמו על מה שהן: 2,500 שטרות של 200 שקל, או 25 מעטפות שבכל אחת 20,000 שקלים, או תיק ג'יימס בונד מלא בכסף. עכשיו זה ברור? נשיא המדינה עזר וייצמן ז"ל הלך הביתה מייד אחרי מתנה בגודל זהה בדיוק מבעל הון שהיה חברו. אולמרט הלך לכלא (בצדק) על סכומים קטנים מאלה:

 

 

הכותרת הזאת הבוקר ב"ידיעות אחרונות" ממחישה היטב את השגיאה הגסה שבהקלת הראש ב"סיגרים ושמפניה". אפילו מתנה זו לא היתה. השליט דרש, השליט קיבל:

 

 

האוטו שלנו גדול וירוק/האוטו שלנו הגיע רחוק (לסין) בבוקר נוסע/בערב הוא שב/מביא הוא מתנובה ביצים וחלב (והמון כסף נקי ממס למשקיעים זרים). זוכרים את קרן אייפקס, שקנתה את תנובה, מכרה את הנדל"ן שלה, העלתה מחירים, ואז מכרה אותה בארבעה מיליארד לברייטפוד הסינית, והכל בלי לשלם שקל אחד מיסים למדינה?

אז מבקר המדינה כתב על זה דו"ח חמור ביותר. ובכלל, גילה המבקר, ההטבה הפרועה הזאת לחברה שבאה, שדדה אותנו באופן חוקי והלכה – מבוססת על סעיף קטן ומצ'וקמק בפקודת המיסים (16א). הסעיף הצנוע הזה אומר שאם תושב זר עושה עסקים בישראל, אז רשות המיסים יכולה להחזיר לו (אחרי ששילם מס) את ההפרש בין מה ששילם לכאן לבין מה שהיה משלם בארצו, אם המס שם נמוך יותר. הגיוני.

 

אלא שמהסעיפונצ'יק הזה הסיקה רשות המיסים שהיא יכולה לעוות את כל מדיניות המיסוי במשק. כלומר פשוט לתת, מראש, בלי לבדוק כלום, לקרנות שבאות לחלוב אותנו (ובטח לא להשקיע כאן) אפס אחוז מס! לפטור אותן לגמרי מתשלום מס. מראש. בלי קריטריונים, בלי התניות, בלי כל תביעה לתת משהו בחזרה (למדינה/להכנסות המדינה/לתעסוקה/לצמיחה/לפריפריה) – כלום. המבקר כתב על זה דו"ח חמור, וכינסתי את וועדת הביקורת לדון על כך. האם לרשות המיסים יש איזה חשבון נפש, או כוונות לתקן? הצחקתם אותי. אדווח לכם כאן בקרוב איך אני פועלת בעניין.

ממליצה לצפות בדיון, למי שמתעניין באזור הזה של הסוגיות. השתתפו מנהל רשות המיסים משה אשר, הפרופסורים אבי בן בסט ויוסף אדרעי שמתחו ביקורת קשה על המדיניות הזו ואמרו דברים מאירי עיניים, מיקי רוזנטל שתרומתו לדיון הייתה רבה, ועוד רבים וטובים. לצפייה הקליקו על התמונה (מימין לשמאל: משה אשר, אני, חנה פריידן מנהלת הוועדה, פרופ' אדרעי ופרופ' בן בסט):

 

 

 

 

מיקי גורדוס ז"ל. כשעברתי, כתבת צעירה ב"קול ישראל", מבאר שבע (שם הייתי כתבתנו בדרום) לתל אביב – אימצו אותי שניים: רוני דניאל ורזי ברקאי. הם היו אדיבים, ונחמדים, ומסבירי פנים, והקלו עלי את חבלי הקליטה. הם גם לקחו אותי לראות את הדברים הכי מרתקים ומדהימים בעיר הגדולה. גולת הכותרת היתה ביקור בבית של מיקי גורדוס, שאליו עוד חזרתי בהמשך כמה פעמים.

הייתי בהלם ממה שראיתי שם. מהתפקוד המדהים של הגאון הזה שלא היה לו מתחרה בכל העולם. מהאיש שהיה קשוב לכל תשדורת בים, באוויר, וביבשה, בכל שפה, וידע לאבחן במיידי איפה, מתוך בליל הקולות והמסכים, מתרחשת דרמה ענקית. מיקי היה גאון ללא מתחרים, וכוכב ענקי בתחומו (כוכב יחיד, יש לומר) אבל גם איש שקט, ביישן וצנוע, שמיעט לצאת מהבית. רזי ראיין אותי השבוע על מיקי. הקליקו על תמונת הציוץ להאזנה:

 

 

 

הממזרות שינו את הכללים. גם בצה"ל. ראיון אצל קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן" ב"כאן ב' " על הגל החשוך שמנסה לעצור שילוב חיילות במערך הלחימה של צה"ל, על הפיטורים בטבע, על אבי גבאי ומפלגת העבודה, וגם על שוברים שתיקה (לא כוס התה שלי, אבל בעיצומו של מסע ציד נגדם, אני בצד של חופש הביטוי). הקליקו על הציוץ להאזנה:

 

 

מכתב הקצינים של יאיא. אבל מי שהוביל טוב מכולם את המערכה נגד הגל החשוך המבקש להחזיר חיילות למקומן הטבעי (להכין קפה ולהיות מוטרדות מינית) היה יאיא פינק שביום יום הוא מייסד ומנכ"ל לובי 99, הנה כאן במאמר מדויק מאוד בידיעות אחרונות:

 

וכאן יאיא אצל שרון כידון בתוכנית "אקטואליות" ב"רשת" (ערוץ 13), עם פאנל נשי אוהד, ובצדק. צפו: 

 

אם אתם קצינים וקצינות ורוצים להצטרף למכתב/עצומה שמוביל יאיא, ושכבר חתמו עליה יותר מ-350 קצינות וקצינים, כתבו את פרטיכם (שם מלא ודרגה) בתגובה לפוסט של יאיא בפייסבוק.

 

 

איזה גאון קאר שולץ המנכ"ל החדש של טבע! בעזרת גאונותו הניהולית הוא מתכוון לפטר אלפי עובדים בישראל, ועל צעד ניהולי מתוחכם זה, הגיע לו בלי שום ספק מענק חתימה של 34 מליון $ ועוד מליונים בכל שנה! הרבה מאמצים השקיעה טבע כדי שלא יתקיימו דיונים השבוע בכנסת בעניין אסון הפיטורים. זאת בעזרת השקר שהפיטורים הם רק שמועה, עוד לא הוחלט כלום, ומה לא. למה להפריע להם להיערך בשקט למהלך הכל כך מעוות הזה. במקרה של הוועדה לביקורת המדינה זה לא עזר להם.

 

"קשה במיוחד לראות את הדממה המוחלטת מכיוון לשכות רה״מ ושר האוצר, ואת היעדר ההתערבות המיידית וההולמת מצדם לאסון משקי בהיקף כזה." אלה חלק מדברי הסיכום בישיבה. אני קוראת לראש הממשלה ולשר האוצר להתערב במשבר הפיטורים בטבע במלוא העוצמה. הוועדה תובעת שקיפות מלאה בדבר הטבות שטבע קיבלה בארבע השנים האחרונות, וקוראת לרשות המיסים לגלות נוקשות בהתחשבנות המס עם החברה, ולהשתמש בכלים מיסויים על מנת להביא לכך שהפיטורים לא יהיו כדאיים לטבע.

 

מצנחי זהב קטנים. במידה שיתבצעו הפיטורים – יש להבטיח הסכמי פרישה שיאפשרו קיום בכבוד לכל המפוטרים, שהם בגדר ״מצנחי זהב״ קטנים. העלות של הענקת הסכם פרישה מכובד לכל מפוטר, שעומדת על בין מליון ומליון וחצי שקלים, עדיין תהווה חלק זעום מ-20 מיליארד השקלים שטבע קיבלה בהטבת מס בשנים האחרונות. לא כתוב בשום מקום שמצנח זהב זו זכות של מנהלים כושלים עשירים. גם לעובדים בשכר מינימום ובשכר ממוצע, שנפלו קורבן למדיניות המנהלים בעת שהם עצמם עשו עבודתם נאמנה ונתנו את מיטב שנותיהם להצלחת המפעל - מגיע לקבל איזה מצנחון קטן שיאפשר להם קיום בכבוד עד סוף ימי חייהם".

 

מי שרוצה לצפות, הדיון כולו נמצא בפורטל הוועדה. כאן על טבע ב"איפה הכסף" עם ענת דוידוב, ברדיו ללא הפסקה.

 

 

 

 

 

 

 

אתם רואים לפני כולם! בדמרקר מצטט יורם גביזון את הניוזלטר שלנו מלפני שבוע:

 

 

למה הן "נזכרו" רק עכשיו? הנה הסיבה. השבוע, ביום זכויות הילד, כינסתי את הוועדה לדיון מעקב על דוח המבקר בליקויים בטיפול המדינה בילדים ובני נוער נפגעי התעללות מינית או פיזית, בהקשר של מרכזי ההגנה לטיפול בקטינים נפגעים. אז קודם כל, כיף לקבל בשורות טובות: שדו"ח המבקר נעשה פחות רלוונטי בשנה שחלפה מאז כתיבתו, כי רוב הליקויים תוקנו, וכל המרכזים, שמונה במספר, כבר עומדים על תילם ומתפקדים וקולטים את הילדות והילדים שהיו קורבן לאכזריות אנושית, לפעמים אפילו זו של הוריהם.

הרבה פחות מהנה להתוודע שוב להיקפי ההתעללות בקטינים. אנשי המקצוע, וגם צעירה בת 20 שנאנסה בידי בן דודה כשהייתה בת 15, סיפרו על הזוועות שעוברות דווקא על הקטינים שכן מתלוננים במשטרה, ואיך ההליכים המשפטיים הם לפעמים אונס שני. אם אתם רוצים לצפות בדיון הקליקו כאן, ולתקציר הדיון באתר הכנסת כאן.

זו הייתה תזכורת כאובה ומוחשית להאשמה האכזרית המוטחת בנפגעות ובנפגעים "למה לא התלוננת". וממש במקרה, השבוע, נטל על עצמו גיא לרר ב"הצנרת" בערוץ 13 לטפל בפינה אפלה במיוחד: ההתעללות שעוברות נפגעות התקיפה המינית מהסנגורים של הנאשמים באונס. הקליקו על הפוסט לצפייה, החלק השני שודר אתמול.

 

 

 

בקצרה. עוד כמה דברים שאולי יעניינו אתכם, ולרוב עם קישורים למי שרוצה לדעת יותר:

מיזוג בנק מזרחי ובנק אגוד: "על הממונה על ההגבלים לפסול את המיזוג המתוכנן בין מזרחי לאיגוד. "בלתי סביר גם שבנק ישראל יפעל להקטנת מספר הבנקים, בשוק שממילא סובל מריכוזיות יתר. זו כשלעצמה סיבה מספיקה להתנגד למיזוג, אך לכך יש גם להוסיף את העובדה הקשה כי המיזוג יביא לאובדן של כאלף מקומות עבודה במשק."

קטטה בין קק"ל והאוצר שבגללה אין עדיין אזורי חיץ למניעת שריפות, פניה שלי לשר האוצר כחלון בעקבות דיון בוועדה.

האוניברסיטאות כחממה לעבריינות מין. תביעה מהמועצה להשכלה גבוהה להחיל על האוניברסיטאות טיפול ברוח 2017 בעבריינות מין בתחומן, בעקבות דיון בועדה.

תזכיר חוק מיסוי רווחים ממשאבי טבע – "חלק מן השינויים המוצעים בחוק הם שינויים מבורכים, שיעמיקו את גביית המיסים והתמלוגים מהפקת משאבי טבע, אותם כבר דרשנו בעבר. אולם הפרק שיאפשר קיזוז הפסדי מאגר ריק מרווחי מאגר מפיק, סודק סדק רציני בדיני המיסים החלים כיום" הסתייגויות לתזכיר חוק שהגשתי השבוע.

המתקפה על מבקר המדינה. הדברים שלי בכנס במשכנות שאננים על מעמדו של המבקר.

 

 

ותמונות משני מפגשים השבוע עם אנשים מצויינים:

 

סטודנטים שלומדים לשנות. כאן עם המלגאים של קרן משה למעורבות חברתית באוניברסיטת בן גוריון, בהובלת אמיר מייבום, חבר'ה חכמים ומוצלחים מאוד. מטרת התכנית היא לתת לסטודנטים בעלי כישורי מנהיגות מכל התחומים - ריאליים והומניים כאחד, ידע וכלים להוביל תהליכים בחברה הישראלית, ולחולל שנוי. 120 סטודנטים בכל שנה, שלומדים ומתנדבים:

 

 

 

וגם מפגש בכנסת, עם 'צוערים לשירות המדינה', תכנית מצוינות להכשיר ולקדם עתודה ניהולית נושאת שינוי בשירות המדינה. זו תכנית מעולה, מאוד קשה להתקבל אליה, רף הכניסה הוא גם אינטלקטואלי, גם ערכי, וגם מותנה במה שכבר עשיתם עד עכשיו. היא מיועדת ל – 30 מצטיינים בכל שנה, וכמעט בכל מחזור אני נפגשת עם הצוערים המצוינים שלה. מעורר תקווה. 

 

 

עמוד הפייסבוק של התכנית, למתעניינים: Https://www.facebook.com/pg/tzoarim/about/?ref=page_internal

 

 

הבחירות מתקרבות, ואיתן גם הפריימריס לח"כים. איך תבחרו את הח"כים שאתם רוצים אם לא תתפקדו? ואל תשכחו שרק חצי שנה אחרי ההתפקדות אפשר להצביע! אז קדימה, התפקדו ופקדו אחרים, חזקו אותי, והיו חלק מהחלטות פוליטיות מאוד משמעותיות. הנה שלוש דרכים להתפקד:

*לקצת יותר מבוגרים מביניכם שלא אוהבים להתפקד באינטרנט, ורוצים פשוט למלא טופס ולשלוח אותו בפקס, או למי שרוצה להסתובב עם טפסים פיזיים ולפקוד, הקליקו כאן והדפיסו:

 

אחרי שתמלאו את הטופס, שלחו אותו לפקס שמספרו 02-6408613  ואנחנו נוודא שהוא נקלט במערכת.  

*הדרך הרגילה: כמובן כמו תמיד אפשר לעשות זאת עכשיו כאן.

*או: כתבו לנו עם שם מלא וטלפון ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות, שלכם או של כאלה שאתם יודעים שרוצים להתפקד. הכתובת שלנו: hitpakdutshelly@gmail.com.

הקליקו כאן כדי להתפקד עכשיו:

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי