שלי: "שיטת הגזר עשתה כבר את שלה – הרעפנו עשרות מיליארדים ואין שום מחויבות בתמורה."

15 בדצמבר, 2017

שלי התראיינה בנושא משבר הפיטורים בחברת טבע במהדורה המרכזית של אתר וואלה בהגשת טל שלו. מתוך דבריה (לצפייה):

"טל: מצטרפת אלינו באולפן גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ, יור הועדה לביקורת המדינה.
זה רק משבר ניהולי? את קוראת היום לשר האוצר להתעורר ואומרת שזה משבר נטו במגרש שלך.

שלי: אני חושבת שמאז שקראתי לו הבוקר להתעורר הוא עדיין ישן היטב. קורה דבר מטורף לחלוטין אנחנו בעיצומו של משבר עצום בתולדות המדינה, השלכות רוחב מרחיקות לכת, הרס משפחות של אלפי משפחות בישראל, שר האוצר לא אמר מילה, הדבר היחיד שהוא אמר זה "אה טבע", בזה אלי יטפל. אכן מדובר בכשל ניהולי עמוק אבל גם כשל מדינה. דוח מבקר שהתפרסם כבר ב2013  - אתם נותנים להם הטבות מס עצומות  ולא דורשים דבר בחזרה, נותנים הטבות לטבע והיא ללא נתנה כלום בתמורה ואתם לא דורשים כלום בחזרה. צריך לייצר מאזן אימה ולהבהיר להם שלא מפטרים עובדים ואם חייבים לפטר אז עם מצנחי זהב, אפילו מאית ממה שנותנים למנהלים. אין מצב שרק פיצויים מינימליים ועלובים כמו שכעת מתוכנן לתת להם. יש שני אנשים שיכולים למנוע את האסון הזה. כחלון לא עושה דבר או חצי דבר, יש התחשבנות ארוכה עם טבע על מיסוי. אפשר להתחשבן איתם על מיליארדים! ובנוסף, צריך להכריז מעכשיו שביתה כוללת בטבע. 60 מיליון דולר ביום, אי אפשר לדבר איתם בחמלה, הכרת הטוב וציונות – הם מבינים רק בשורת הכסף אז בשורת הכסף יש למדינה מה לעשות כדי למנוע את המצב הזה.

טל: אבל שלילת הטבות המס יכולה לגרום לחברה, למצב הכלכלי של החברה להידרדר עוד יותר. זה צעד פרקטי לדעתך? זה הצעד שלדעתך שר האוצר צריך לעשות?

שלי: הכי פרקטי בעולם. שיטת הגזר עשתה כבר את שלה – הרעפנו עשרות מיליארדים ואין שום מחויבות בתמורה. הטענה שזה ירחיק אותם לא רלוונטים כי יתכן שהם רוצים כבר לקפל את כל עסקיהם בישראל, יש לנו מנופי כוח להפעיל עליהם לחץ שזה פשוט לא ישתלם להם. הם חייבים לנו ככ הרבה - לא ברמה המוסרית, ברמה הכלכלית. אפשר לגרום להם לחזור בהם מהאסון הזה שפוגע קשות בכל המשק."