שלי: "ציונות אין להם, וחמלה אין להם, והכרת הטוב אין להם"

15 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא משבר הפיטורים בטבע בתכנית לא דופקת חשבון בהגשת ליאת רון, ברדיו צפון.

להאזנה לראיון המלא:

שלי: קודם כל, את צודקת, ולא רק זה אלא שהכתובת הייתה על הקיר: יש דו"ח מבקר המדינה מלפני 2013, שאמר, שטיפל רק בטבע! כל הדו"ח היה על טבע. הדו"ח דיבר על כך שלא יכול להיות שטבע תמשיך להנות מהטבות כאלה במס בלי להתחייב למשהו בתמורה. עכשיו, שתביני, טבע במשך עשור שלם לא שילמה מס בכלל. אפס. אפס אחוז מס היא שילמה. והמדינה לא דרשה ממנה שום דבר בתמורה: לא היקפי תעסוקה, לא טווח תעסוקה, לא תמיכה, לא פריפריה – פריפריה נכנס בחוק אחר, בחוק עידוד השקעות הון – אבל הם קיבלו, באופן טוטאלי ומוחלט. עכשיו, העניין הוא שהייתי אומרת  'כאשר אבדנו אבדנו', אבל גם עכשיו יש מה לעשות.

 

ליאת: מה יש לעשות? חברת הכנסת יחימוביץ', מה יש לעשות? יש להם שומה פתוחה מ-2014, בסדר, ניקח להם כסף. מה? מה יש לעשות, לתבוע אותם?

שלי: אני אגיד לך בדיוק מה. זו תכנית סדורה, ולחלוטין אפשר למנוע את הקטסטרופה הזו, שהיא כפולה – מצד אחד הפיטורים, ומצד שני, הרצון המחוצף והחזירי שלהם לשלוח את העובדים הביתה עם הפיצויים המינימליים ביותר שקבועים בחוק ולא שקל יותר, בזמן שלמנכ"לים הם מפזרים מצנחי זהב, דירות יוקרה ומכוניות יוקרה.

ליאת: אז מה אפשר לעשות, מה את מציעה לעשות, בואי תגידי לי מה, אופרטיבית?

שלי: זה צריך להיות ראש חץ משולב של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושל שר האוצר משה כחלון, שנעלם לחלוטין ואנחנו לא שומעים אותו.

ליאת: ושר הכלכלה, אני תוהה איפה הוא?

שלי: לא, הנשק הוא בידיים של שר האוצר.

ליאת: אבל גם שר הכלכלה, כאחראי על התעשייה, אני יודעת, הייתי רוצה לשמוע את קולו, אבל יכול להיות שאני טועה.

שלי: ליאת, אני מסמנת לך את השניים הרלוונטים, או.קיי? את יכולה להוסיף עוד, וכל המרבה הרי זה משובח, השניים הרלוונטים זה שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות, ואיך הם יעשו את זה? הם יצרו מאזן אימה: מאזן אימה שיראה לטבע, שמה שהיא עושה יעלה לה יותר כסף ממה שהיא תחסוך.

ליאת: איך?

שלי: זה מאוד מאוד פשוט. הרי ציונות אין להם, וחמלה אין להם, והכרת הטוב אין להם, אז הרעיון הוא ליצור מאזן כזה, שיראה להם [...]

ליאת: אבל איך, חברת הכנסת יחימוביץ', תני לי משהו אופרטיבי, איך, מה תעשי להם, 'נו, נו, נו?' מה?

שלי: אני אסביר לך. לא, חס וחלילה, אני לא עושה 'נו, נו, נו,' יש לי רעיונות קונקרטיים. אחד ... אם תרשי לי להסביר אז אני אסביר. אחד, השומה הפתוחה הזו שאת מדברת עליה בזלזול כזה, היא נוגעת ל-2014, 2015, 2016 ו-2017. מדובר במיליארדי דולרים שטבע חייבת למדינה, ומתחשבת עם המדינה ורבה איתה, באמצעות רואי חשבון ועורכי דין, ויש שם מיליארדי דולרים, שצריך להתעקש עליהם.

ליאת: אגב, על מפעלים שהיא לא שילמה עליהם מס, כן? שיהיה לך ברור. על מפעלים הפסדיים שהיא לא שלמה עליהם מיסוי.

שלי: החל מ-2014, טבע כבר לא הייתה זכאית לאפס אחוז מס, אלא להטבות מפליגות קצת פחות טובות, אבל עדיין הטבות מטורפות – שכל בעל עסק יכול היה לחלום עליהן, על זה היא מתחשבנת עכשיו. מדובר על הרבה הרבה הרבה מאוד כסף, זה מהצד האחד. ומהצד השני, השבתה, טוטאלית ומוחלטת של כל מפעלי טבע בארץ, לרבות משרדי ההנהלה – זה כבר מהצד של ההסתדרות – בלי סנטימנטים, בלי למרוח את זה, בלי לעשות שביתה ליום אחד ולהפסיק – זה יעלה לטבע 60 מיליון דולר ביום. כשאת לוקחת את הצד של שר האוצר, עם ההתחשבנות במיסוי, ואת הצד של ההסתדרות, עם ההשבתה – אבל כשהיא תהיה נחושה וטוטאלית – את מקבלת נשק רב עוצמה [...]

ליאת: חברת הכנסת יחימוביץ', מה הסיכוי שזה יקרה, ככה, לסיום, מה הסיכוי שזה יקרה?

שלי: אני עושה הכל כדי שזה יקרה ובין היתר באמצעות התכנית שלך , שהיא משרדת לתושבים באיזור מגוריו של שר האוצר משה כחלון, ואני קוראת לשר האוצר משה כחלון מכאן, באמצעותך, ואומרת לו שזה לא יכול להיות שמתרחשת כאן הקטסטרופה החברתית והכלכלית הגדולה ביותר שהתרחשה זה הרבה מאוד שנים, והוא פשוט לא מדבר! הוא הופיע פעמיים בשני כנסים אתמול, דיבר על 'נטו ונטו ונטו', כשמנגד יש לך נטו פיטורים, נטו הרס ונטו חורבן, והוא צריך לקחת את זה, וזה הפרויקט שלו לשבועות הקרובים, עד שהוא פותר אותו, מאוד מאוד פשוט. הוא ויו"ר ההסתדרות.

ליאת: חברת הכנסת יחימוביץ', משפט לסיום כי אנחנו חייבות לסיים.

שלי: אני אומרת שאני מבחינתי כיו"ר הועדה לביקורת המדינה, אני לא מתכוונת להרפות מהנושא הזה, אני יודעת שמשה דפני יו"ר ועדת הכספים אף הוא לא מתכוון להרפות מזה, ואני מציעה שגם הציבור לא ירפה מזה.

ליאת: ואולי הגיע הזמן גם לשנו או לחדד את חוק עידוד השקעות הון ולהכניס אליו כמה סנקציות, את יודעת, אולי הגיע הזמן.

שלי: חד משמעית.

ליאת: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', יו"ר הועדה לביקורת המדינה מהמחנה הציוני תודה רבה שהיית איתנו הבוקר.

שלי: תודה רבה, שלום שלום.