טבע: זאת מלחמה. כחלון וניסנקורן הנשק אצלכם. זוזו כבר!

16 בדצמבר, 2017

אסון כלכלי וחברתי מהגדולים שידעה המדינה – שר האוצר משה 'נטו' כחלון נטו נעלם, וחברו ניסנקורן מכסת"ח אותו.
איך חברה נפלאה משמינה, ומיטפשת, והופכת, בתהליך בוטה ומכוער, לחברה מצטיינת בניהול עלוב, הימורים פרועים, היעדר חזון, ומשכורות מופרעות ומושחתות למנהליה ולדירקטורים שלה.
כל אי הצדק ואי השוויון עלי אדמות: מלכים כושלים, מבולבלים ואטומים חיים חיי פאר, ועובדים רגילים מרוויחים שכר מינימום ונבעטים הביתה בקלות כי הם "השומן" של החברה. הי, זה אתם השומן. והממשלה? סוגדת, מפנקת, ומפקירה את עמה.
רני רהב: היחצ"ן השלומיאל של טבע. פעם רעה רעה רעה, עכשיו שקרנית שקרנית שקרנית.
עוד הרבה דברים בעיתון סופשבוע, וגם - מזמינה אתכם לפגוש אותי, וכמובן – להתפקד. זקוקה לכם!
 

 

 

חנוכה שמח, חברות וחברים,


 

האסון הכבד בטבע הוא הסיפור של המדינה. יש בו הכל. בעצם, הספר שפרסמתי ב 2011 בהוצאת עם עובד, "אנחנו – על כלכלה, חברה מוסר ולאומיות בישראל" היה יכול להיות גם שמה של הפרשה המרתיחה, המקוממת, מכמירת הלב, הצינית הזאת.
 

זו מלחמה ממש, ולצערי, מי שהיו אמורים להיות ראש החץ שלה, ובידיהם הכלים למנוע את האסון – יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון – לא רק שאינם מנהלים אותה, אלא מנסים להרדים אותה במכוון. זו חרפה, וזה עצוב, ואני לא הולכת להעניק להם הנחות במכירת סוף העונה הזאת, אלא להילחם.

 

 

 

 
 

בא יזם, תעשיין, ציוני, מוכשר, אלי הורוביץ, והופך חברה קטנה לענקית תרופות בינלאומית משגשגת. בעזרת המצאה, מדהימה, פורצת דרך: תרופה. הקופקסון. היא פותחה בעזרת מוחות ישראלים, במוסד ישראלי, ממומן בכספי מיסים של ישראלים: מכון וייצמן.
 

החברה זוכה לסגידה אינסופית. כל כך אינסופית, עד שמישהו (נתניהו, שר אוצר, 2003) והיא מקבלת פטור מלא מתשלום מס למשך עשר שנים בלי שום התחייבות. פטור מלא! 0 אחוז מס! משהו הכי לא שוויוני, שכל עסק או מפעל יכול לדמיין בחלומות הלילה. רווחי העתק המטורפים שלה לא מגיעים בכלל לקופת המדינה.
 

ובינתיים היא משמינה, ומיטפשת, והופכת, בתהליך בוטה ומכוער, מחברה יצרנית ופורצת דרך, לחברה שמצטיינת בניהול כושל, בהימורים פרועים, בהיעדר חזון, בהשקעות כושלות, במשכורות מופרעות ומושחתות למנהליה ולדירקטורים שלה. היא מדגימה את כל אי הצדק ואי השוויון עלי אדמות, כשבאותה חברה – מלכים כושלים, מבולבלים ואטומים חיים חיי פאר, ופועלים פשוטים מרוויחים שכר מינימום ונבעטים הביתה בקלות ובלי סנטימנטים כי הם "השומן" של החברה. הי, זה אתם השומן.
 

והממשלה? סוגדת ומפנקת. דוחות מבקר חמורים שואלים איך? איך נותנים כל כך הרבה ואין התחייבות לכלום בחזרה? ועדה מיוחדת ממונה (ועדת אנדורן) ושואלת – איך? וכלום לא נעשה. ואני, על פני השנים, שבה ומעלה וזועקת – ויש שומע, אבל אין עושה.


 

 

 

המנכ"ל החדש שלה, עם מענק חתימה של 35 מליון דולאר ויגואר שממתינה לו כשהוא יורד מכבש המטוס, בא למסע הרס: להשליך את החלק היצרני, הטוב והמסור של החברה – העובדים – לעשות מכירת חיסול, למכור כמה שיותר נדל"ן, ולהפגין "התייעלות". האסון בפתח, טבח המוני, משבר כלכלי וחברתי חסר תקדים - והמדינה? שותקת.
 

במלחמה קשוחה אפשר למנוע את זה. אל תאמינו להנהלת טבע, שמדובררת בעזרת פוליטיקאים ועיתונאים משת"פים, כאילו אין מה לעשות. קאר שולץ רוצה להראות חיסכון בטבע העולמית? אין שום בעיה. נראה לו שרק בישראל הוא לא רק יפסיד את ה"חיסכון" אלא שזה יעלה לו אפילו יותר.

 

 

 

 

לניסנקורן: את טבע היית צריך להשבית שלשום ולא מחר. באופן טוטאלי. מפעלים, הנהלה עולמית בפתח תקווה, הכל. לעצור את היצוא באמצעות הנמלים ורשות שדות התעופה. נזק של 60 מליון $ ביום. אם היו מבינים שאתה נחוש, היו מחשבים מסלול מחדש.
 

לכחלון: ההנהלה מפחדת פחד מוות בסוגיית המיסוי. רשות המיסים באמצע התחשבנות עם טבע על המס שעוד לא שולם על השנים 2014-2017, שנים שטבע קיבלה הנחות ענק אבל כבר לא 0%, והיא מתבכיינת ומתמקחת עליהן. שם יש עוד כמה מליארדים. קחו להם אותם. כמו שאתם יודעים לקחת מנישומים רגילים, עסקים ובני אדם פרטיים, שלהם אתם יודעים למרר היטב את החיים כשצריך. וזהו! נפתר העניין!

 

 

 

ציונות אין להם, וחמלה אין להם, והכרת הטוב אין להם, אז פשוט תיצרו מאזן אימה מספרי. זה הכל. למה לעזאזל אתם לא עושים את זה? למי אתם חייבים? את מי אתם רוצים להרדים? מה זאת שביתת הזדהות של יום אחד מתוחם בזמן? את מי זה מפחיד חוץ מאשר את האזרחים שיפגעו ושאין להם שום יכולת להשפיע על המשבר? על מי אתם עובדים?
 

פישלתם, שתקתם, נתתם להם לחמוס מאתנו שלל של עשרות מליארדים בלי להבטיח כלום בתמורה. התחנפתם אליהם, הפקרתם את העובדים. כפרו על זה עכשיו.
 

פעם רעה רעה רעה, עכשיו שקרנית שקרנית שקרנית. בראשית השבוע חשפתי והתרעתי שכל הנהלת טבע העולמית נמצאת כבר בארץ ועושה כאן סימולציות על תרחישי מלחמה לקראת פיטורים בקנה מדה אדיר. לכם אני יכולה לספר שהם התאמנו נגד העובדים, נגדי, נגד כחלון, נגד ניסנקורן, נגד נתניהו, ונגד התקשורת.
 

כחלון וניסנקורן אופיינו כ"חוליות החלשות" שיהיה אפשר "להסתדר" אתן. הם הימרו שביבי לא יגיב בכלל, כי הוא עסוק בעניינים של עצמו (אגב בזה הם טעו, ביבי למרבה התדהמה שוחח עם המנכ"ל קאר שולץ ו"ביקש" ממנו למזער נזקים, שזו בדיחה, אבל יותר זה יותר משעשה כחלון!)
 

כתבתי גם שהיחצ"ן רני רהב מנצח על משחקי המלחמה. הצעתי מתווה לסיכול הפיטורים או לחילופין למזעור הפיטורים, ומי שכן ישלח הביתה – יעשה זאת מצוייד במצנח זהב קטן של קיום בכבוד עד גיל הזכאות לפנסיה.
 

הייתי בטוחה שהתמונה המחרידה והצינית של משחקי המלחמה תוכחש באופן מוחלט, אבל במקום זה קיבלתי אישור לזה בסדרת וואטסאפים היסטרית של רהב. "בטבע", הוא אישר בלהט, "יש יחידה שלמה שעוסקת בזה". לקריאת הפוסט המלא הקליקו על הודעות הוואטסאפ ששלח לי:
 

 

 

שימו לב הזירה הציבורית היא מאוד מאוד קריטית. מכייוון שמי שצריכים לטפל במשבר נאלמו דום, או מעמידים פנים – צריך להרעיש את הזירה ולא לתת להם להרדם ולהרדים. התראיינתי הרבה, כינסתי את הוועדה, ואני מתכוונת להמשיך להציק ולתבוע ולא להניח. הנה חלק מהראיונות שלי בתקשורת, יש בהם גם יותר פרטים למעוניינים:

 

בגל"צ, ב"וילנסקי וברדוגו" עם יעקוב ברדוגו וירון וילנסקי. הקליקו:

 

 

בערוץ 10, בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא:

 

 

בגלי צה"ל, בתוכנית דקלסגל, עם ירון דקל ועמית סגל:

 

 

אצל עמליה דואק ב"לילה טוב ישראל" בערוץ 13:

 

 

כאן באולפן וואלה עם טל שלוו, מלווה את השידור שבו טבע "מודיעה" את ההודעה השקרית, העמומה, המניפולטיבית והמהונדסת שלה (היא מתכוונת לפטר ולסגור הרבה יותר ממה שהודיעה):

 

 

וגם כאן אחרי הודעת ההנהלה, ברשת ב', יומן הצהריים בהגשת ליאת רגב:

 

 

כאן ברדיו ללא הפסקה, עם בן כספית ורוני בראון:

 

בתוכנית הערב של "כאן", עם אמיר בר שלום, צפו:

 

 

בערוץ 20, בתוכנית "לפני כולם" עם ליטל שמש:

 

 

וגם: במהדורות החדשות של "כאן" ושל "חדשות 2" בערוצים 12 ו- 13, ברדיו דרום, עם דוד יוסוב ב"בוקר טוב דרום", ברדיו צפון, בתוכנית "לא דופקת חשבון" עם ליאת רון, ב"אקטואליות" עם שרון כידון, בערוץ 13, וגם עם נועם פתחי ויותם זמרי ב"פתחי וזמרי" ברדיו דרום וברדיו גלי ישראל, ועוד.

 

 

 

 

 

 

 

(אגב – מדוייק בהחלט סיפור היגואר. הא ליוותה אותו מרגע שנחת בארץ, והועלמה בבהילות ברגע שבו חשפתי את קיומה בוועדה לביקורת המדינה)

 

חוקי טבע, והרבה מידע בפוסט בעמוד הפיסבוק שישים ואחת: "שר האוצר עובד אצלנו, הם לא יעשו כלום, תפעלו מהר ובכל הכח".

כך התבטא אתמול אחד מחברי דירקטוריון חברת טבע בישיבה שבה הוחלט על פיטורי 1700 עובדים בישראל. ואיך הוא יודע ש"הם", כלומר הממשלה, עובדת אצלם ולא תעשה להם כלום ותמשיך לתת להם הטבות מס במיליארדי שקלים? כי הם כבר עשו את זה בעבר.

 

וגם אז נתניהו היה ראש ממשלה ולא עשה כלום למרות הפצרותיה של יו"ר האופזיציה דאז שלי יחימוביץ'. דרך אגב זה ממש אותו נתניהו שיזם מלכתחילה את ההקלות המס במיליונים לחברת טבע... לפניכם סיכום של סך הטבות המס שקיבלה טבע מהמדינה בעשור וחצי האחרון – ומעט נתונים על תנאי השכר המופלגים של בכירי החברה בשנים האחרונות – שמחדדים את גודל השערורייה בהתנהלות המדינה מול חברת טבע... " לקריאת הפוסט המלא הקליקו על התמונה:

 

 

 

 

 

בין טבע לטבע טיפלנו השבוע בעוד הרבה דברים, חשובים ומרתקים. אז הנה סקירה קצרה של חלקם:

 

"מדינה ללא שחיתות" - תוכנית מגובשת למאבק בשחיתות שפרסמה הסיעה שלנו. אנחנו נלחמים על סעיפיה בכל מקרה (ראו למשל את הנושא הבא – מינוי דירקטורים), אבל אין ספק שהיא תיושם במלואה אם אבי גבאי יהיה ראש הממשלה. הצגנו אותה במסיבת עיתונאים, שגם אני כמובן השתתפתי בה, יחד עם אבי גבאי, ציפי לבני, סתיו שפיר, מיקי רוזנטל, והח"כ לשעבר, חברי ניצב בדימוס משה מזרחי.

 

 

 

ניקוי אורוות. זו תוכנית שמגיעה אחרי נחשול של יוזמות חקיקה לעידוד השחיתות ולהחלשת שומרי הסף. חוק מימון הפריימריז, חוק הג'ובים, החוק להגבלת סמכויות מבקר המדינה, חוק פסקת ההתגברות על פסיקת בג"ץ, החוק שמאפשר לשרים למנות יועצים משפטיים, חוק ההמלצות כמובן, ומה לא. יש בה התחייבות לבטל את כל חוקי השחיתות, אבל היא גם פורשת יוזמות נרחבות וישימות לנקוי האורוות. כאן לפרטי התוכנית, כאן לדברים שאמרתי במסיבת העיתונאים, וכאן הקליקו לפוסט של אבי גבאי:

 

 

 

דירקטורים בחברות ממשלתיות - אנשי שלומם. ידעתם שרק חצי מתפקידי הדירקטורים בחברות ממשלתיות מאויישים? ואתם יודעים למה? כי יש שרים שלא מצליחים למנות את אנשי שלומם לדירקטוריונים – ואז הם לא ממנים בכלל. גם בניסיון הנלוז להעניק לח"כים ושרים כרטיס כניסה חופשי לדירקטוריונים כשהם עוזבים את הפוליטיקה עסקנו. זה היה דיון בועדה לביקורת המדינה בדוח ביקורת מיוחד של מבקר המדינה שעסק באופן מינוי דירקטורים בחברות הממשלתיות ופורסם לפני כשבוע. לצפיה בדיון הקליקו על התמונה (משמאלי יעקוב קוינט, המנכ"ל החדש של רשות החברות הממשלתיות, מימיני ראש החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה, צחי סעד)

 

 

 

 

שוב קפץ לשר הביטחון הליברמן האמיתי. הים הוא אותו ים, הגזענות של שלו היא אותה גזענות, והפוסט יהיה אותו פוסט. מידי פעם עולה במוחו הרעיון הגאוני להחרים את החנויות של ערביי ישראל. של כולם. העליתי במלואו את אותו פוסט ממש מלפני שלוש שנים. הוא מתאים כתמיד. "... הקריאה המרושעת והגזענית של שר החוץ ליברמן לא לקנות אצל ערביי ישראל, היא מסוכנת ומבעיתה, ואסור, אסור שהעם היהודי ירשה לעצמו בכלל להוציא מתוכו קריאה סיוטית כזאת. זה מגונה, מסוכן, פוגע אנושות בדמוקרטיה, מנדה ומסמן ופוגע בציבור שלם של אזרחי מדינת ישראל שמבקש לחיות את חייו בשקט..." לקריאה הקליקו:

 

 

 

הזוועה של ילדות וילדים בזנות – לא רק בעולם השלישי. גם אצלנו. דיון משותף של הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשותי ושל ועדת המשנה לסחר בנשים ובזנות בראשות ח"כ עליזה לביא. זה היה דיון מעקב בדוח מבקר המדינה משנת 2014 שעסק בתפקוד הרשויות המקומיות בטיפול בקטינים בזנות, ורק במהלכו נדהמתי לשמוע שזו הפעם הראשונה שהוא נדון בוועדה. היו לא מעט בשורות טובות על שיפור התפקוד של המערכת, בעיקר של משרד העבודה והרווחה, אבל המצב עודו חמור, חמור מאוד. לצפיה בדיון הקליקו על התמונה:

 

 

 

פגישה עם נשים אקטיביסטיות מכל המגזרים בחברה, שעוברות לימוד וסדנאות מעצימות במסגרת עמותת כ"ן – כוח נשים, שפועלת לקידום נשים למוקדי השפעה בזירה הציבורית והפוליטית. דברנו על כל האתגרים שעומדים בפני נשים, יש לי הרבה טיפים לתת במפגשים כאלה, אחד שאני מאמינה בו במיוחד – לכו בכל הכוח ובלי פחד ועמדו על זכויותיכן, אבל, ויש אבל גדול – שזה לא יהיה רק מאבק פרסונלי בשביל עצמכן, אלא שתפעלו מתוך מודעות פמיניסטית עמוקה, למען חברות שלכן, למען נשים בכלל. לא רק שזה צודק – זה גם מוסיף המון עוצמה פנימית.

 

 

 

האונס השלישי. למרות שאני עוסקת כבר עשרות שנים, ציבורית ואישית, אידיאולוגית ומעשית בנפגעות תקיפה מינית – אני מודה שגם אני לא ידעתי שהסנגוריה רשאית לבקש את רישומי הטיפול הפסיכולוגי שעברה נאנסת. זה מחריד. זה אונס שלישי. והכי נורא שהחיסיון חל על כל מי שהולך לטיפול, אבל על מי לא? על זו שהכי פצועה. על זו גופה ונפשה כבר היו למרמס. הולכת לתקן את החוק. דברתי על זה בכינוס חירום של "מרכז ייעוץ לאישה", עמותה שפועלת 30 שנה כמרכז טיפולי לנשים – מול מטפלות פסיכולוגיות, עובדות סוציאליות קליניות ופסיכיאטריות שמספקות טיפול נפשי פמיניסטי ומסובסד לנשים. 

 

 

 

 

 

חיפאים וגאים. גאה לספר על פרוייקט שעושים חבר'ה שלנו, בוריס לוינשטיין, יואב זריצקי, דותן ברום ועוד רבים - פרויקט ההיסטוריה הגאה החיפאית. הוא פועל כבר שנתיים ומתעד את הסיפורים הגאים של עשרות נשים וגברים להט״ב משנות ה40 של המאה הקודמת ועד היום: על המאבקים שצלחו, על הקשיים, על קבוצות חברתיות היום ובעבר, על מצעדים. עכשיו הם מגייסים כסף להקמת ארכיון דיגיטלי שיהיה נגיש לציבור, ולסרט תיעודי שיספר את הסיפורים המיוחדים, ויש הרבה לספר ולחשוף. הקליקו על התמונה לפרטים ולהצטרפות לפרויקט ולהדסטרט שלהם.

 

 

 

ביום שלישי השבוע, 19/12, מזמינה אתכן/ם להדלקת נר חנוכה בירושליים, וללימוד שאעביר על מנהיגות נשית וקמפיין #metooיהיו גם עו"ד ניצן כהנא - מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר ובזנות, לילי פרגמניקוב - ממייסדות קבוצת "צדק צדק רודופות", אור סרי - יו"ר החוג הפמיניסיטי, ונדב וייסלר - פעיל במאבק באלימות מינית במשמרת הצעירה. הקליקו על התמונה  והכנסו ללינק לEvent:

 

 

 

עוד ארוע שאהיה בו ומזמינה גם אתכם: הדלקת נרות בבית דרור, בית שעושה עבודת קודש ונותן אור, לא רק בחנוכה, לבנות ובני נוער להט״בק שנפלטו מבתיהם. יהיו סופגניות ויהיו הפתעות, בואו לחזק אותם! פרטים:

 

 

 

הילדים שלי לא אוהבים פרסום. העמוד "עובדות לא חשובות" מספר עובדה לא חשובה ושם את התמונה האחרונה של רמה שהיא הסכימה שאפרסם, מסיום השלמה חילית של קורס קצינות לפני יותר משנתיים (מאז היא כבר לא מרשה לי לשים תמונות שלה). עוד עובדה לא חשובה: אחר כך שרתתי בעוד תפקיד שלא קיים, קצינת ת"ש של פרוייקט מטוס הלביא, ועובדה יותר חשובה: רמה השתחררה לפני שלושה חודשים אחרי שנה בקבע ובדרגת סגן (כמוני). אח שלה לעומתה (כבר בן 27...), לא הרשה לי מעולם לשים תמונה שלו. לא חובבי פרסום, הילדים שלי.

 

 

אם אתם עוד לא בטוויטר, אני ממש ממליצה. מעניין ודינמי שם, ואני גם מעדכנת לעיתים יותר תכופות. פתחו חשבון עכשיו, עקבו אחרי ואחרי כל מי שמעניין אתכם, ותהנו. הנה עוד כמה מציוצי השבוע:

 

 

 

 

 

 

מזמינה אתכם לדיונים של הוועדה לענייני ביקורת המדינה. תראו את הלו"ז ותבחרו. רוצים לבוא? כתבו לנו למייל Shelly.bikoret@gmail.com שם מלא, תעודת זהות וטלפון. נארגן לכם אישור כניסה וכל מה שצריך. שימו לב, מספר המקומות מוגבל. הנה:

 

 

הבחירות מתקרבות, ואתן גם הפריימריס לח"כים. איך תבחרו את הח"כים שאתם רוצים אם לא תתפקדו? ואל תשכחו שרק חצי שנה אחרי ההתפקדות אפשר להצביע! אז קדימה, התפקדו ופקדו אחרים, חזקו אותי, והיו חלק מהחלטות פוליטיות מאוד משמעותיות. אפשר להתפקד ולפקוד בשלוש דרכים, בחרו בזו שנוחה לכם:

 

לקצת יותר מבוגרים מביניכם שלא אוהבים להתפקד באינטרנט, ורוצים פשוט למלא טופס ולשלוח אותו בפקס (או אפילו למלא, להכניס למעטפה, ולשלוח אלי לכנסת ישראל, ירושליים), או למי שרוצה להסתובב עם טפסים פיזיים ולפקוד, הקליקו כאן והדפיסו:

 

 

 

אחרי שתמלאו את הטופס, שלחו אותו אלינו ל - 02-6408613, ואנחנו נוודא שיקלט כמו שצריך.

 

עוד אפשרות: שלחו לנו מייל עם שם מלא וטלפון ואנחנו נתקשר אליכם ונעשה את התהליך (הקצר) יחד אתכם, יד ביד, בסבלנות. שלחו לנו או פרטים שלכם או של כאלה שאתם יודעים שרוצים להתפקד. הכתובת שלנו: hitpakdutshelly@gmail.com

 

וכמובן, בדרך הנפוצה והקלה ביותר לרובכם - באינטרנט, כאן ועכשיו. הקליקו כאן כדי להתפקד עכשיו:

 

 

 

חג שמח, שבת שלום, ושבוע טוב!

 

שלכם,

 

שלי