שלי: "ברור שאחרי זה הם יבואו אליו למשרד והוא יעיף אותם בשתי סטירות. לא של ילדה פלסטינית כן?"

21 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל טבע קאר שולץ בתכנית אריה ובן בהגשת פרופסור אריה אלדד ובן כספית ב-103FM.

להאזנה לראיון המלא:

בן: שלי יחימוביץ' על טבע.

שלי: שלום, חשבתי בעניין. אני רוצה לגייס את הגאווה הלאומית של אריה. ואת הכבוד, ושיחשוב על הסיטואציה שהייתה עכשיו, שמגיע ראש ממשלה ושר אוצר לקאר שולץ וקאר שולץ אומר לו בפנים קפואות בלי להניד עפעף "לך תחפש את החברים שלך, לא שם עלייך"-

אריה: צריך היה לאזוק אותו במקום!

שלי: לא זז מילימטר מהתוכנית שלי, ואם תתחצף אלי, אני אפטר יותר. תגיד, זה לא בריונות אריה?

אריה: בטח זאת בריונות, למה לא הפעילו את השלושה מיליארד שסיפרת לנו עליהם אתמול?

שלי: שאלה מצוינת, עכשיו תשמע אני כבר אתמול בדיון בוועדה אמרתי שיום קודם נודע לי מסביבתו של קאר שולץ- לא יודעת אם אמרתי את זה אצלכם או במקום אחר- הוא אומר להם הרי, הם ארגנו משחקי מלחמה במשך שבועיים שלושה, כל ההנהלה הייתה בארץ, והם תירגלו תרחישים מה יקרה ברגע שהם יטילו את הפצצה, איזה צרות יעשו להם ובאיזה שלב הם נסוגים והאם הם נלחמים עד הסוף. כל התרחישים הכי קשים, הוא אמר שלשום לצוותים שלו- על מה אתם מדברים? אמרתם שההסתדרות תשבית את טבע לפחות לעוד שבוע. אמרתם שיאיימו עלינו בביטול הטבות. שום דבר מזה לא קורה, אנחנו בתרחיש הכי קל, אז ברור שאחרי שבמשך שבוע יש התנהלות רופסת, חנפנית, אימפוטנטית של ראש הממשלה, של שר האוצר, של יו"ר ההסתדרות, וכולם מאותתים להם שהם לא מתכוונים להפעיל שום סנקציה, ברור שאחרי זה הם יבואו אליו למשרד והוא יעיף אותם בשתי סטירות. לא של ילדה פלסטינית כן?

בן: את קוראת לשלישיה- אגב, הם באו אליו?- לא, מה פתאום, הוא בא אליהם, כבוד לאומי, זקיפות.

שלי: הוא בא ללשכת ראש הממשלה ואמר-

בן: שלי יחימוביץ', את לא קצת פופוליסטית? בסוף זאת חברה פרטית, אז נתנו לה הטבות במס, בעייה שלנו, מה אפשר לעשות לה? להשבית את טבע לשבוע זה פיתרון? תשימי לב שמאז שקאר שולץ דיבר על התוכנית הזו, המנייה של טבע מתאוששת ונוסקת ובהפוך על הפוך, הפנסיות שלנו מרוויחות מהסיפור הזה.

שלי: מה זאת אומרת, ברור שהן מרוויחות בסיפור הזה, הפנסיה שלך זינקה, באמת נו בן, אני לא אומרת שצריך לבקש משולץ אהבה, חמלה, התחשבות, ציונות, הכרת הטוב עם המתנות המטורפות שהם קיבלו. אני לא אמרתי את זה לשנייה אחת.

בן: אז מה?

שלי: כשביריון בא אליך, ורוצה להרביץ לך, אתה אומר לו "סליחה, יש לי בסיטואציה הזאת קצת יותר כוח" אתה רוצה לחסוך שלושה מיליארד בהתייעלות הזאת עכשיו, על חשבון המשק הישראלי, אז אנחנו נראה לך.

בן: את בטוחה שיש שם שומות  פתוחות על הסכומים האלה? אני שמעתי בכלל דברים אחרים, זה בכלל נמצא בדיון, אין סכומים, הרי אין סכומים- היא צריכה לשלם 3%, לא יכול להיות ש-3% זה 1.8 מיליארד ₪ לשנה.

שלי: מי שדיבר איתך סומך על תמימותך.

בן: נכון, אני תמים ידוע. (צחוק ברקע)

שלי: כן, קודם כל אני לא רוצה להלאות אתכם בשומות כי אתם תמותו משיעמום, טבע חייבת למדינה תשלום מיסים על 2014 של מיליטארד וחצי ₪, מאז 2015 מיליארד וחצי ₪, תחשבו שאם זה הייתם אתם שחייבים למדינה כבר היו מעקלים לכם דברים והייתם משלמים קנסות. ואלה שלושה מיליארד שקלים שטבע חייבת למדינה, נקודה. עכשיו מספיק שביום חמישי עם הודעות הפיטורים, הייתה יוצאת הודעה שרשות המיסים מטילה על טבע חובה לשלם את הכסף כי אתה יודע, זאת מדינת חוק, כדי שהם היו נכנסים לפרפור מוחלט כי הודעה כזאת גם משפיעה על המשקיעים. רק ההודעה הייתה יכולה להכניס אותם למגננה ומראה להם שהם צריכים להכנס למשא ומתן, שלא לדבר על זה שאם הייתה שביתה אמיתית- הרי לא הייתה שביתה בכלל, לא הייתה שביתה בטבע עד הרגע הזה. מפעל פה, מפעל שם-

בן: את אומרת שהיה צריך להשבית את טבע בכלל? לא את המשק?

שלי: אני אומרת שלא היה צריך להשבית את המשק, לא היה לזה שום ערך, שום השפעה, ממש ליבו של קאר שולץ נכמר על האנשים שהגיעו לתורים בבתי חולים והתור שלהם בוטל. נו באמת. איזה קשקוש.

בן: אולי חששו שיגדילו את ההפסדים של טבע ואז היא תבוא עם קבלות שהיא חברה בריאה? – לא רוצים שהיא תקרוס, בסוף היא כן מעסיקה פה אלפים גם אחרי הפיטורים.

שלי: אני חייבת לעדכן אתכם. טבע עוזבת את ישראל. תקשיבו לי טוב- טבע לוקחת את הפקלאות שלה ועוזבת את מדינת ישראל. והיא רוצה לעשות את זה במינימום הפסדים. השומנים שהמטירו עליה עד עכשיו, לא רק שלא עזרו אלא הזיקו. היום בין היתר, חשפנו מסמך של הכלכלן הראשי שאומר- שימו לב- שההטבות שטבע קיבלה פר עובד היא פי 2 מעלות השכר.

בן: 320000 ₪ לשנה פלוס הטבות עובד. למה לא הלכנו לעבוד בטבע (צחוק ברקע)

שלי: 370000. פר עובד, בדולרים בשנה. ועלות השכר של אותו עובד בממוצע הייתה בדיוק חצי מזה. כלומר 100% בכלל המדינה שילמה, את השכר של העובדים, בכלל מדובר בעובדי מדינה כן? ואת ה100% האחרים הם או הבריחו מהארץ בשיטות שונות ומשונות או נלקחו לחגיגה הגדולה שהייתה שם בין הדירקטורים להנהלה. זה לא גוף שברגע כזה אתה מדבר איתו במילים יפות ונחמדות. זה גוף שאתה מראה לו שזה יעלה לו יותר כסף! ואז אחרי 3 ימים של פעילות נחושה בין האוצר לבין ההסתדרות, הם היו מבינים שהם חייבים לדבר וגם להפחית באופן דרמטי את מספר המפוטרים ואת אלו שהולכים- לתת להם מצנחי זהב או כסף או ארד או ברונזה או משהו. בטח לא לזרוק את האנשים הבייתה עם הפיצויים המינימאליים שקבועים בחוק- שזה מה שהם הולכים לעשות. אז בקיצור אני אומרת שהשלושה ילדי כאפות האלה, בהתנהלות הזאת, שאלה נתניהו, כחלון וניסנקורן, חוטפים את הכאפה מקאר שולץ-

אריה: פשוט עירבבו את הקלפים לא נכון, קאר שולץ היה צריך לשלוח לילדה הפלסטינית בנבי סלאח ואת שלי היה צריך לשלוח לקאר שולץ (צחוק ברקע). שלי יחימוביץ' תודה.