שלי: "רפיסות של ראש הממשלה, רפיסות של שר האוצר, רפיסות של יור ההסתדרות, הם לא נתנו לרגע אחד פייט ולא ניסו לרגע אחד למנוע את האסון הזה, שום דבר"

21 בדצמבר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה בנושא פגישתם של ראש הממשלה ומנכל טבע קאר שולץ, ונאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע הדלקת הנרות של מפלגת הליכוד, בתכנית הבוקר הזה בהגשת אריה גולן, בכאן ב'.

להאזנה לראיון המלא:

"אריה: שלום לחברת הכנסת, יור הועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ. מה את אומרת על ראש הממשלה מר נתניהו שהדליק במכה אחת גם נר שמיני של חנוכה וגם מדורה גדולה של הביקורת שהוא מתח על המשטרה. הוא באמת מרגיש נרדף במסע ציד פוליטי לא?

שלי: אני אין לי שום עניין להיכנס לתחושותיו האישיות ורגשותיו של ראש הממשלה. אני רוצה לומר שמעבר לכך שהדברים היו מגוחכים, היסטריים, נלעגים, הם העידו על לחץ מאוד רב, הסגירו אותו כמי שעומד מאחורי חוק ההמלצות, גם ביטול של העניין של חוק ההמלצות אחרי שבכל כוחותיו הפוליטיים הוא ניסה להעביר חוק נגד הגשת ההמלצות, גם הוא לא מעורר אמינות יתרה, וגם השקרים בקשר להמלצות לכאורה שהוגשו נגד נשיא המדינה רובי ריבלין. כל זה באמת מייצר תמונה של חוסר אונים, פתטיות, וגיחוך אבל יחד עם כל הלגלוג על החיקויים המגוחכים שהוא עשה, צריך לזכור שקרה שם דבר מאוד חמור. הוא השתלח באחד הגופים הביטחוניים החשובים במדינת ישראל. עשה להם דה לגיטימציה, רמס אותם, הציג אותם כחסרי ערך וזממי מזימות, וכאן יש לך התפרקות מוחלטת של אחריות ממלכתית של ראש הממשלה, לכוח הזה, שאנשיו גם נלחמים בטרור, וגם נלחמים בפשיעה, גם מרוויחים מעט מאוד. אין לו שום בעיה לרמוס את כל מוסדות היסוד של המדינה בדרך להציל את עורו. ואם תשלב את זה אחר כך עם דבריו של שר החינוך נפתלי בנט, נגד בית המשפט העליון, שגם הם היו רוויים בחוסר דיוקים מזעזעים, אתה מקבל מתקפה משולבת של הממשלה הזאת על כל דבר שהוא יסוד ממוסדות המדינה. אני שואלת איפה הממלכתיות ואיפה הלאומיות.

אריה: להבנתם זאת הלאומיות וזאת הממלכתיות, והם רוצים לשפר במיטב הבנתם את מה שקורה פה במדינה. בבית המשפט העליון, את החקיקה ואת כוחו של בית המשפט העליון לפסול ברוב של שניים נגד אחד חוקים של הכנסת שנבחרה כחוק בידי עם ישראל. את לא יכולה להבין את העמדה הנגדית לדברים שלך?

שלי: לא. אני יכולה לראות התפרעות מוחלטת ורצון לחוקק כעולה על רוחם, וכל ילד לומד, נדמה לי כבר בשנה הראשונה של לימודי האזרחות, שדמוקרטיה היא לא רק שלטון הרוב אלא גם כיבוד זכויות המיעוט, ונוכח ההתנהלות של הקואליציה ההזויה הזאת עם חוקים מוזרים, משונים, פוגעים בזכויות אדם, אקראיים, פרסונלים, מה שהממשלה הזאת רוצה זה מרחב פתוח בו היא תוכל לחוקק חוקים שלא מתאימים למדינה דמוקרטית נורמלית ואיש לא יוכל להגיש עליהם השגות...

אריה: אבל אם נחזור לדברי ראש הממשלה, אולי ההתקפה הזו שלו אתמול על משטרת ישראל ועל חוקרי משטרת ישראל ועל ההמלצות של משטרת ישראל, הייתה בסהכ ספין כדי להשכיח את הכישלון שהוא נחל כישלון קודם לכן מול אדם אחד ששמו קאר שולץ אדם שהגיע מדנמרק שפונה אליו ממשלת ישראל או ראש ממשלתה ואומרים לו תעשה משהו תמנע קצת פיטורים, בטח לא במפעל בירושלים זה גם סמלי. ואומר המנכל הזה רבותי אני עושה מה שאני החלטתי ואם תלחצו עלי אני אעשה עוד יותר, אני אפטר יותר עובדים.

שלי: הלוואי והייתי יכולה לאמץ את התיאוריה שלך ולהגיד שראש הממשלה היה מאוד פגוע ורצה להשכיח את הכישלון המוחלט שלו ביחס קאר שולץ.

אריה: אבל שולץ דואג לחברה, הוא לא דואג למדינת ישראל. אין לו את האחריות שיש למר נתניהו.

שלי: אריה אני חושבת שזה לא הזיז לו. הוא לא בא לאירוע אתמול כדי להפיג את הכישלון ביחס לאותם 1700 עובדים...

אריה: למרות שהוא נכנס לתמונה מיד כשפרץ המשבר הזה ראש הממשלה התערב והודיע שהוא יכנס וניסה למנוע.

שלי: מעולם לא נרשמה רפיסות של המדינה ביחס לאסון חברתי וכלכלי מהגדולים ביותר שנרשמו כאן לפחות בשני העשורים האחרונים. רפיסות של ראש הממשלה, רפיסות של שר האוצר, רפיסות של יור ההסתדרות, הם לא נתנו לרגע אחד פייט ולא ניסו לרגע אחד למנוע את האסון הזה, שום דבר.

אריה: מה הם יכולים לעשות הם חברה פרטית לא?

שלי: קודם כל זאת חברה ציבורית שנסחרת בבורסה ושנית אני לא מבקשת מהם לדבר אל הציונות אל החמלה או הכרת הטוב של קאר שולץ, אלא פשוט להפעיל כוח נגד כוח. טבע שלא יהיו אי הבנות, טבע מחסלת את העסקים שלה בישראל. איך היא לא תעשה את זה? אם פשוט יבהירו להם שזה יעלה להם יותר מאשר המהלך הברוטלי שהם מבצעים עכשיו.

אריה: אז הם ילכו מפה וכל עובדי טבע בישראל יעבדו את מקום עבודתם.

שלי: אריה טבע הולכת מפה, טבע מקפלת את הבאסטה, וכשטבע מקפלת את הבאסטה אתה מפעיל כוח נגד כוח, והדבר הטרגי כאן. אתה יודע שהרבה פעמים כשמקומות עבודה נסגרים ובאמת אין מה לעשות, כאן יש מאזן אימה, יש בידי המדינה מיליארדים רבים שטבע חייבת, חייבת, לא שהיא קיבלה אותם כהטבה והיא ממשיכה לא לשלם מיסים למרות שאתה ואני אם היינו באותה סיטואציה כבר היו מעכלים לנו את הרכוש. ולו הייתה השבתה אמתית של טבע מהיום הראשון שהייתה עולה להם 60 מיליון דולר ביום הם היו נבהלים והיו עושים את המאזן, והיו מגלים שהשלושה מיליארד שהם מנסים לחסוך בעולם יעלו להם רק בישראל יותר, ואז הם היו מחשבים את צעדיהם מחדש. אבל בתרחישי המלחמה שתרגלה כאן הנהלת טבע לפני ההודעה, הם ישבו כאן איזה שבועיים שלושה ותכננו את המהלך, היו להם כל מיני תרחישים לתגובה של המדינה, הם קיבלו את התרחיש הכי קל מבחינתם, העובדים פשוט הופקרו. אף אחד לא ניסה להילחם בשבילם, וזה פשע, פשע של ממש.

אריה: ועכשיו הם נלחמים למען עצמם ועל זה דיברנו קודם. שלי יחימוביץ' אני מאוד מודה לך.

שלי: תודה רבה."