שלי: "זאת סוג של קואליציה שהיא חסרת כל נורמות של דמוקרטיה"

23 בינואר, 2018
האזינו:

שלי הראיינה בתכנית מה בשטח בהגשת ספאא פרחאת, ברדיו צפון.

להאזנה לראיון המלא:

ספאא: אנחנו עם יו"ר הועדה לביקורת המדינה שלי יחימוביץ. צהריים טובים.

שלי: צהריים טובים ספאא.

ספאא: ח"כ יחימוביץ ישנה תחושה, או בפועל עובדה, שהמפלגות הציוניות קובעות לנו, ללא מעט דורות קדימה, איך יראו פניה של המדינה, במיוחד לאור כל ההצהרות האחרונות המתנגדות למינוייה של מפקדת הטייסת תעופה, וכל החוקים שמסתובבים סביבנו. מה את אומרת על זה?

שלי: את מתייחסת לסוגיה של גיוס נשים לצה"ל?

ספאא: כן.

שלי: טוב תראי, אני פמיניסטית. זה אומר לא דמיון בהכרח בין גברים לנשים, אלא שוויון הזדמנויות. ואנחנו יודעות טוב מאוד שצה"ל, חוץ מהעובדה שהוא מגן על בטחונה של המדינה, הוא מהווה גם מן כן שיגור לאליטות של מדינת ישראל. אם להנהגת המדינה, מהצבא יוצאים למשרות ניהול בכירות, להייטק. זו אחת מתעודות הכניסה החיוניות לחברה הישראלית, ולשילוב בעולם התעסוקה. ברגע שגם במקום הזה נשים נדחקות הצידה ומודרות, ולא יכולות לשרת בתפקידים שווים לגברים, אלא רק להגיש קפה ולהיות מזכירות, אז זה כבר מנציח מראש את אי השוויון בין גברים לנשים.

ספאא: וזה מה שהדגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ', הוא אמר שיש הבדלים מאוד משמעותיים ושאישה צריכה להיות בתפקידים שלה, שהם אופייניים. מה את אומרת על זה?

שלי: אני אגיד לך מה, אני פמיניסטית מגיל 14. נהייתי פמיניסטית ביום הראשון של כיתה ח' בבית הספר, כשחילקו את הבנות לתזונה וכלכלת בית, ואת הבנים לשיעור חקלאות, ואז המורה לתזונה נכנסה לכיתה וכתבה על הלוח- תפקידי האישה: לבשל, לגהץ, לכבס, לנקות ולטפל בילדים. את יודעת, אז, לא הכרתי את המונח פמיניזם, אבל פשוט הרגשתי כל כך הרבה זעם ומחאה, שקמתי ועזבתי את השיעור עד לסוף השנה, ומאז אני פמיניסטית. ואני גם מבשלת, וגם מגהצת, ומטפלת יפה מאוד בילדים המקסימים שלי, אבל אני גם אזרח שווה זכויות שרוצה להרוויח כמו גברים, ולהגיע לאליטות כמו גברים.

ספאא: אז מה את אומרת על הרוח הנושבת שם? מה שהרב אליהו אתמול אומר על לפטר את הרמטכ"ל, המפלגות הימניות לוקחות את כל האווירה הימנית ביותר, ואת יושבת שם. תגידי לי מה התחושות שלך? ומה את חשובת שצריך לעשות? כי אנחנו מרגישים שאנחנו בשנת 2018 אבל מחזירים אותנו כל כך הרבה שנים אחורה.

שלי: את כל כך צודקת. אנחנו ב-2018 אבל יש אנשים שעוד חיים מאתיים שנה אחורה. וזה קרה, אני מודה. ודווקא בגלל שאני לא צעירה כמוך, יש לי את הפרספקטיבה להגיד שבקרב הזה השגנו המון. המון. נשים זוקפות את הראש בגאווה, ונלחמות על הזכויות שלהן, ואיך הן לא מוכנות להיות קורבנות שותקים. ואת רואה גם את המהפכה בצה"ל, אנחנו בעיצומה של המהפכה. השגנו המון ויש לנו עוד הרבה מה להשיג, וכוחות חשוכים רוצים להחזיר אותנו לאחור. למקום שבו אנחנו מדוכאות, אין לנו קול, ואסור לנו להגיד  את דעתנו, אסור לנו לרכוש השכלה, אסור להתקדם. והקולות האלה- צריך להילחם נגדם, ולמגר אותם. ואת יודעת מה? אנחנו עושות את זה לא רע בכלל.

ספאא: אני מסכימה איתך. תגידי, את חושבת שיאיר לפיד מרוויח מכל הסיפורים האלה היום?

שלי: את מדברת על ענייני השבת?

ספאא: כן, ובכלל כל האווירה הימנית היא מובילה למקום שיאיר לפיד מתחזק, הסקרים ומפלגת העבודה מתרסקת, את חושבת שיש לזה קשר?

שלי: קודם כל אנחנו לא באמת מתרסקים, לא צריך להיסחף, בסקר האחרון של מינה צמח יש לנו 16 מנדטים. שלא תחשבי שאני מרוצה מזה כן? ברור שאני רוצה יותר. אני לא מבטלת סקרים, אבל אני גם יודעת כמה העולם הפוליטי הוא כאוטי והוא משתנה. ואני מאמינה שהדרך שלנו היא הדרך הנכונה, הדרך הסוציאל דמוקרטית, שוחרת השלום, שמאמינה בשוויון. ואני מאמינה שיחול מפנה ואנחנו נקבל יותר מנדטים מיש עתיד. אבל אל תשכחי שהמטרה המרכזית של הגוש שלנו היא בסופו של דבר היא לנצח את בנימין נתניהו.

ספפא: ואת חושבת שהמפלגה בראשות אבי גבאי יכולה להביא את ה30 מנדט? זה פער מאוד רציני מהמציאות.

שלי: כן. אני חושבת שיש יכולת כזאת. שיש את הפוטנציאל וזה תלוי בנו. ולא רק בנו, פוליטיקה מאוד מושפעת משינויים מבחוץ, ואני מאמינה שיש לנו יכולת גם לנו וגם למפלגות אחרות בגוש להביא לסוף הממשלה הזו, שבעיני היא גרועה מכל בחינה אפשרית, מבחינה כלכלית, מבחינת הגזענות העמוקה שיש בה, מבחינת אפס העשייה בכל מה שקשור להבקעה מדינית ובכלל ביחס לבני אדם ולשוויון ביניהם וזאת המטרה שלנו ועל זה אנחנו נלחמים.

ספאא: דבר אחרון שאני רוצה לשאול אותך. קראתי שוועדת השרים מעבירה רק 2% מהצעות החוק שהאופוזיציה מעבירה אליהם. זה כאילו אתם לא יכולים לעשות כלום. מה את אומרת על זה?

שלי: אני אומרת שזאת סוג של קואליציה שהיא חסרת כל נורמות של דמוקרטיה. וזה נכון, הסטטיסטיקה כאן נכונה. זה דבר שהוא לא היה מעולם, את יודעת, אני מחוקקת ותיקה, חוקקתי מעל 50 חוקים, את רובם עשיתי מהאופוזיציה, בשיתוף עם ח"כים מהקואליציה, וכאן יש קטנוניות, ברוטליות, רמיסה, שלא נהוגה בשום פרלמנט אחר. אני יכולה להבטיח לך שההשפעה של אופוזיציה יכולה להיות חזקה ומשמעותית ביותר, ואפשר לתת פייט אמתי, בטח היום כשאני יושבת ראש הועדה לביקורת המדינה, גם אם הם לא עושים לנו טובה ולא מעבירים חוקים שלנו. הקרב הוא בכמה חזיתות וצריך פשוט להאמין בדרך שלנו, ולהמשיך להיות נחושים ולא לוותר.

ספאא: אוקי, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אנחנו ממש מודים לך על השיחה ומאחלים לנשים רק צמיחה ושנוכל כן להתחזק בכל מקום.

שלי: אמן ואמן, תודה לך, שלום שלום.