"כרגע כל מבקשי המקלט נשארים בארץ. זאת המשמעות של השהיית ההסכם שנחתם"

3 באפריל, 2018

בכאן ב', אצל אסף ליברמן וחיים לוינסון על ביטול מתווה הגירוש והשהיית ההסכם החדש.

חיים: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ.

שלי: שלום בוקר טוב אסף וחיים.

אסף: יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, חברת המחנה הציוני. איך את רואה את אירועי חצי היממה האחרונה?

שלי: בוא נתחיל מהסוף, על ההודעה של ראש הממשלה על השהיית המתווה אין בעצם שום משמעות, כיוון שאתמול הוא הודה בפה מלא, מה שהוטל עליו חיסיון, ובגללו אני גם נאלצתי לקיים את הדיונים בעניין מבקשי המקלט בוועדה חסויה של וועדת ביקורת המדינה, שהיה הסכם עם רואנדה, ושהיא לא מקיימת אותו, ולכן אי אפשר יותר לגרש פליטים לרואנדה. כלומר, ראש הממשלה בעצמו הפר אתמול את החיסיון, הודה בפה מלא שהיה הסכם ושהם לא עמדו בו, בעצם הוא אמר; אין לנו לאן לגרש את מבקשי המקלט.

אסף: אין בעיה להפר את החיסיון אחרי שהמתווה קרס, אין יותר על מה להגן.

שלי: יכול להיות, אבל כל הטיעון היה שבגלל החשיבות של יחסי החוץ עם רואנדה, והרצון שלהם להכחיש את קיימו של ההסכם, זאת הסיבה להסכמה כדי לשמור.

אסף: וגם כדי להגן על ההסכם, ברגע שאין הסכם אז זה די מיותר להגן עליו.

שלי: המשמעות של השהייה שגם התכנית הגרנדיוזית והמשובחת שהוצגה אתמול לא תצא לפועל. כלומר, שהשורה התחתונה היא ששום מבקש מקלט או שום מהגר עבודה לא יעזוב את גבולות מדינת ישראל, ואותה תכנית שהובטחה במסגרת המתווה לשיקום השכונות הדרומיות, היא לא תתרחש. כלומר, כל מבקשי המקלט נשארים בארץ.

אסף: עד למציאת פתרון אחר

שלי: עד למציאת פתרון אחר, שכל פתרון אחר הוא העברה למדינה בהסכמתה. אני לא מכירה סידור שבו מעבירים אנשים באונס, בניגוד לרצונה של המדינה, מעבירים אותם אליה בכוח, וגם צריך עכשיו, מתוך כל הפרשנויות הפוליטיות, שכחנו בהיבט המוסרי המזוויע של מה שהתרחש כאן.

אסף: אמר כאן השר אלי כהן לפני הפרסומות; אחד יש את חוק הפיקדון, זה מעודד את מבקשי המקלט לעזוב וזה יקרה, כי התמריץ הולך וגדל. ודבר שני, נמצא מדינה שלישית אחרת שתקלוט אותם.

שלי: אני שמעתי אותו והבנתי שאין לו מושג ירוק על מה הוא מדבר בכלל. הוא גם לא בקיא בהתרחשויות שהיו עד עכשיו.

אסף: חבר וועדת שרים לענייני הגירה.

שלי: כן, מסתבר שבוועדת שרים לענייני הגירה לא ידעו, במרכאות כפולות ומכופלות, מה הזוועה שמתרחשת מתחת לאפינו, ומה הזוועה שמתרחשת מתחת לאפינו? שאנחנו מעלים אנשים על מטוסים, מורידים אותם ברואנדה, ברואנדה הם לא מטופלים ולו לרגע אחד, וגם אין מפקח מטעמינו שיראה מה קורה איתם, הם לא מקבלים אשרת שהייה, הם לא מקבלים כלום, הם נמלטים לאוגנדה, מאוגדנה לדרום סודן, משם לסודן, משם ללוב, בדרך הם נאנסים, נבזזים, נרצחים, עולים על ספינות רעועות ומתים בדרך, ואנחנו, נורא פשוט וקל לדבר על עניינים טכניים אבל מותר לפעמים להגיד משהו שהוא מתחום המוסר. מדינת ישראל והעם היהודי לא יכולים להרשות לעצמם לשלוח אנשים אל מותם הוודאי. וזה מה שעשינו עד עכשיו, ולכן ראש הממשלה ידע שהדבר הזה לא יעמוד לא במבחן בג"ץ, לא במבחן הקהילייה הבינ"ל, לא בשום מבחן אפשרי, הגיוני או אנושי, ולכן הוא פרס את המתווה הטוב הזה אתמול. החזרה בו מהמתווה בסה"כ אומרת שכולם נשארים בארץ, דבר שאני לא חושבת שהוא מספק מישהו מהנוגעים בדבר מכל צד פוליטי שהוא.

חיים: אני רוצה לשאול אותך, אם בהסתכלות על מפלגת העבודה, הדעות שלך, והעמדות שלך הן מאוד נחרצות, ומאוד ברורות כבר הרבה שנים, אבל האם כסיעה לא פספסתם את הנושא הזה? כי נראה שכסיעה אתם קצת לא יודעים איפה לשים את עצמכם בכל הסיפור הזה.

שלי: אני חושב שאנחנו מאוד מפוקסים ויודעים מה לעשות. תראה, הייתה תכנית מאוד משמעותית ומקיפה עוד כשאני הייתי יו"ר מפלגה. הייתה סוגיה האם לאפשר אורכה של שלושה חודשים כדי לסגור את מתקן חולות ע"פ פסיקת בג"ץ, זאת לא הייתה הסוגיה הרת הגורל על ענייני הפליטים, כן כשעוסקים בדברים האלה צריך לזכור שגם להחלטות טכניות יש משמעות סימבולית כלפי מי שמפנים עלינו את עיניהם.

חיים: אבל את היית מאוד נחרצת בהתנגדות לדבר הזה, ודיברת על העניין המוסרי, אז זה לא היה כזה טכני.

אסף: ולכל הפחות, אבי גבאי לא הוביל את ההתנגדות לגירוש מבקשי המקלט.

חיים: הוא לא הסתער, נודה ביושר.

שלי: כן כל הדברים האלה כבר נאמרו. אני יודעת שהוא סומך את ידיו על המתווה הזה, הוא חלק ממנו, הפתרונות שלו לסוגיית הפליטים הם מאוד אנושיים, הגיוניים וריאליים, הסיפור הספציפי ההוא של ההחלטה המאוד טכנית לכאורה, אני שוב אומרת לכם, אני חושבת שאין החלטות טכניות בדבר הזה, שלכל דבר יש היבט משמעותי, מוסרי, ערכי, ציבורי וכן הלאה, אבל באמת הסיפור ההוא נוכח מעל ומעבר, ואני יכולה להבטיח לכם שהעמדות שלנו דומות בעניין הזה.

אסף: תני צפי למה עומד לקרות עכשיו?

שלי: כרגע פשוט כל מבקשי המקלט נשארים בארץ. זאת המשמעות של השהיית ההסכם הטוב שנחתם עם נציבות הפליטים של האו"ם. כי ההסכם הזה הוא הסכם חתום, הוא קיים, וזה גוף מאוד רציני ומאוד משמעותי, שיש לו גם אמות מידה מוסריות, וברגע שהוא הסכים לחתום על הסכם כזה עם מדינת ישראל שמוציא מכאן 16,000 מבקשי מקלט או מהגרי עבודה וכן הלאה, החמצה של ההסכם הזה, יש כאן בהפוך על הפוך, בסופו של דבר, השהייה של ההסכם, היא פגיעה באותו "בייס" הרבה יותר גדולה שנתניהו מלכתחילה פחד להתעמת איתו. לכן כרגע, אתם שואלים אותי מה קורה כרגע? ראיינתם אותי לפני איזה חודשיים ואמרתי לכם שלא יגורש אפילו אדם אחד, כי הזוועה הזו שנידונה לצערי בוועדות חסויות, הייתה גלויה גם קודם, אז גם היום אני אומרת לכם, כרגע כולם נשארים בארץ.

חיים: הערכת שרואנדה תברח מההסכם או שמסיבה אחרת הערכת את זה?

שלי: היא לא ברחה מההסכם, מלכתחילה ההסכם הזה לא התקיים. הם קיבלו הרבה מאוד כסף בשביל לקלוט מבקשי מקלט, ופשוט לא עשו עם זה דבר וחצי דבר. שוב, אני לא אמרתי את הדברים האלה כי אני מכבדת את העובדה שראש המל"ל, וכל גורמי הביטחון, וגורמי שירות החוץ של מדינת ישראל מבקשים שנדון בזה בוועדה חסויה כדי לא לפגוע ביחסים עם רואנדה. אבל אתמול כל הסיפור הזה מתפוצץ מפיו של ראש הממשלה עצמו, אז מי אני? קטונתי. אני יכולה לספר שזה מה שהיה, והכל היה ברור לחלוטין מלכתחילה.

אסף: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', נעצור כאן, תודה רבה.

שלי: תודה רבה, שלום שלום.