עיתון סופשבוע של שלי

ונתאבל על זיו העלומים

אבל כבד על העשרה שנקטפו באביב חייהם היפים. לכאוב יחד עם ההורים ולהזדהות עם הכאב שאין לו שום נחמה. השאלות נשאלות ונחקרות, אבל מה שנלקח לא ישוב לעולם: בני נוער נפלאים, ערכיים, מלאי חן ויופי וכישרונות, חדורי רצון לתרום. בצל הטרגדיה והמחדל נחשף המפעל המופלא של המכינות הקדם צבאיות, ואסור שייפגע, אלא ימשיך ויתעצם.  מושב הקיץ של הכנסת נפתח בשבוע הבא. בואו תהיו שותפים פעילים בעבודה הפרלמנטרית, הפוליטית, הציבורית והאופוזיציונית שלי. זו לא הזמנת נימוסים. באמת בואו. הפליטים. לשם שינוי, אצביע בעד הצעה של ביבי. אבל האם ביבי יצביע בעד הצעה של ביבי, כשאניח כהצעת חוק, מילה במילה, את מתווה הפליטים שלו, שקרס בלחץ אומת הפייסבוק? 
29 באפריל, 2018

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

 

ונתאבל על זיו העלומים. זה סוף שבוע קשה. האסון הנורא בנחל צפית הוא אירוע זוועתי ובלתי נתן לעיכול. כל אדם, בוודאי כל הורה, לא יכול שלא לחשוב על תשע הנערות והנער שחייהם נגדעו, בחוסר טעם שכזה, ממש באביב חייהם היפים. לכאוב יחד עם ההורים ולהזדהות עם הכאב שאין לו שום נחמה.

 

כל בר דעת תופס את הראש ושואל איך, לעזאזל, התרחשה הרשלנות הנוראה הזאת, כשהסיכונים היו גלויים ופומביים ונראים כל כך. השאלות האלה עוד ישאלו ויחקרו הרבה, הלקחים יופקו.

 

אבל מה שנלקח לא ישוב לעולם: עשרה בני נוער נפלאים, ערכיים, מלאי חן ויופי וכישרונות, חדורי רצון לתרום לזולת, לקהילה, לחברה, למדינה – נכונים לפעול ולשנות. ילדים שאף שהתבלטו בכשרונות גדולים וביכולות רבות, לא היו מכווננים רק על מסלול של הצלחה והגשמה עצמית, אלא בעיקר, בראש ובראשונה, על תרומה לחברה.

 

ילדים שהם פרי השקעה ואהבה אינסופיים של הוריהם. כאלה שהעיניים נישאו אליהם באהבה ובתקווה, ועתיד מזהיר של מנהיגות ציפה להם. עתיד שלעולם ישאר בגדר חלום שלא מומש, חיים שלמים שנגדעו בטרם עת, והותירו יגון אין סופי על האובדן.

 

 

גלי בללי מגבעתיים, אלה אור ממעלה אדומים, יעל סדן מירושלים, אגם לוי ממושב חרות, רומי כהן ממושב מאור, צור אלפי ממזכרת בתיה, מעיין ברהום מירושלים, שני שמיר משוהם, אילן בר שלום  מראשון לציון, ועדי רענן ממכמורת. בני 17 ו- 18 כולם, יהי זכרם ברוך.


 

המכינות הקדם צבאיות, וצעירים שנוטעים תקווה בלב. קוראי עיתון סופשבוע הזה, רגילים לקרוא כאן, לעיתים קרובות, על מפגשים שלי עם בנות ובני המכינות הקדם צבאיות השונות. אין לי מלים לתאר כמה, בכל פעם מחדש, אני נפעמת מהחבר'ה המדהימים, הסקרנים, הטובים האלה. כמה תקווה הם נוטעים בלב. כמה הם מזימים את הקלישאה השגויה על נוער שכביכול אכפת לו רק מעצמו. הם מדגימים את ההיפך המוחלט, והם בוודאי טובים מהדור שלי.

 

בצל הטרגדיה הנוראה, נחשף מפעל המכינות הקדם צבאיות כולו. שתיל  שכבר גדל לעץ יפה ומגוון להפליא שמצמיח כל הזמן ענפים ועלעלים ופרחים ופירות. הוא שואב אליו את מי שמכילים בתוכם תפיסה מוסרית עמוקה וסקרנות אינטלקטואלית, שזורים בציונות ובמוטיבציה לשרת שרות משמעותי בצה"ל, לכשיסיימו את המכינה. לצבא הם מגיעים משם מוכנים נפשית ופיסית, עמוקים יותר, מורכבים ומבינים יותר, כשירים יותר לתפקידי פיקוד.

 

דני זמיר, מייסד המכינה הקדם צבאית על שם יצחק רבין, שכבר הולידה בעצמה, תחת הנהגתו הנחושה ומעוררת ההשראה דורות של בוגרים, וגופי חינוך והכשרה רבים נוספים לפני ואחרי הצבא – משמש גם יו"ר מועצת כלל המכינות הקדם צבאיות. אל יקל הדבר בעיניכם: דני מגלם בתפיסתו את ערכי תנועת העבודה. לתפקיד הזה הוא נבחר בידי עמיתיו להנהגת המכינות, שרבים מהם אנשי ימין.
 

 

לפני כמה שבועות, כאן בניוזלטר הזה, בדווח שגרתי שלי על פעילויותיי בשבוע  שחלף, כתבתי כך:

 

"... ומפגש מרתק עם ראשי המכינות מכל הארץ ומכל הסוגים. זו משימה לא פשוטה לשמר את פורום ראשי המכינות, שיש בו מכינות דתיות וחילוניות, ימניות ושמאלניות, שלעיתים מדברות בשפות שונות עד כאב. דני זמיר האחד והיחיד, יו"ר מועצת המכינות הקדם צבאיות יזם את האירוע. דברנו על הפרק מהספר שלי שעוסק בשבת ("עבדי השבת") ועל סוגית השבת כסוגיה שיכולה להיות מאחדת ולא מקטבת."

 

מחזה נדיר. צרפתי גם תמונות, שאת חלקן כבר ראיתם, אבל הן מקבלות כעת משמעות שונה, ובהן מופיעים כמעט כל ראשי המכינות בארץ. נשים וגברים, דתיים וחילונים, שמאלנים וימנים, צעירים ומבוגרים.  מחזה נדיר. נדיר מאוד:

 

 

 

 

 

לפני שבועיים, ובעקבות המפגש הזה, שלחו לי המכיניסטים של בני ציון מייל ובו בקשו ממני לכתוב בשבילם טקסט על השבת, כדי שגם הם יוכלו ללמוד וללמד אותו.


 

מייסד וראש מכינת בני ציון, יובל כהאן, עצור כעת לחקירה. עם כל הצער, זה מתבקש, והמשטרה צריכה לעשות את עבודתה. מתוך הכאב והאבל, חובה לברר מה קרה, לתבוע תשובות, להצביע על האחראים ויתכן שאף יותר מכך. אבל לבי, לבי עליו. אני בטוחה שהוא היה מוכן להיאסר לעשרה מאסרי עולם ולא לחיות עד סוף ימי חייו עם התחושה שבידיו היה למנוע את האסון.
 

כהאן הוא  איש חינוך משכמו ומעלה, סא"ל במיל', שלפני למעלה מעשור הקים את המכינה הנפלאה הזאת, שהיא חילונית-דתית מעורבת. כל מי שרוצה לראות את אזרחי ישראל מדברים זה עם זה ולא מקללים זה את זה צריך לייחל לאנשים כמוהו. לא מכבר הוא הקים למכינה שלוחה נוספת – של נוער בסיכון המועצם ומטופח לקראת השרות הצבאי. אדם עתיר מעש וזכויות, שאחת היא איך תסתיים החקירה – ישא על כתפיו את האשמה עד סוף ימי חייו.

אני מקווה שהאירוע הנורא והטראגי הזה, שאין עליו נחמה או כפרה, לא יעצור את אחד המפעלים הראויים והטובים בישראל.


וכעת, עם כל הקושי שבדבר, אני מבקשת לעדכן אתכם בעוד כמה עניינים שעומדים על הפרק.

 

הפגרה (בואו נודה, המיותרת) של הכנסת הסתיימה, ובראשית השבוע הבא אני חוזרת במלוא המרץ והכלים שיש בידי לעשייה הפרלמנטרית, הציבורית, הפוליטית והאופוזיציונית לטובת החברה הישראלית ובני האדם שבה.

 

בואו. משתפת אתכם כאן במקצת התוכניות לשבוע הבא, ומזמינה אתכם להיות חלק פעיל בכל מה שקרוב ללבכם ומעניין אתכם. בואו לכנסת, בוא לדיוני וועדת הביקורת, בואו ללשכה שלי בכנסת כדי לסייע במפעל הענקי והתמידי שלנו של היענות לפניות הציבור. ובואו גם לסייע לי פוליטית ולחזק אותי. אני זקוקה לכם.

 

הצעד הראשון יהיה בעניין חרפת הפליטים וקריסת מתווה הגרוש: תודה לאל, הגרוש בכפייה נפסק סופית, כך הודיעה המדינה לבג"צ. מתברר שאין מדינות, לא בעולם הראשון ולא בעולם השלישי, שמוכנות לשתף פעולה עם מדינה שמגרשת פליטים בכוח. גם לא תמורת הכסף הרב שישראל הציעה להן, למרבה החרפה.

 

 

מה עושים עכשיו? לשם שינוי, אצביע בעד הצעה של ביבי! האם ביבי יצביע בעד הצעה של ביבי? ואכן, ביומו הראשון של כנס הקיץ של הכנסת, אניח, יחד עם חברי במחנ"צ, הצעת חוק נרחבת שכל כולה בנויה על פי התוכנית שהציג נתניהו בעניין הפליטים. זו שהחזיקה מעמד ארבע שעות בדיוק, עד שחזר בו ממנה באופן מביש, בלחץ אומת הפייסבוק והטוקבקיסטים. נראה את הח"כים של הליכוד מצביעים נגד תוכניתו של ראש הממשלה, ומעדיפים את השארתם של כל הפליטים בישראל, ואפס סיוע לשכונות הדרום, על פני הסכם העברת פליטים עם האום ומנהלת לשיקום השכונות.
 

 

ועוד הצעת חוק שאניח. שכר המיליונים של הבכירים: ממשיכים. אחרי ההצלחה המוכחת של החוק שלי להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי (בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות), העובדה ששום מנהל לא ברח בגלל הגבלת השכר, אבל לעומת זאת שכר העובדים העניים עלה – מניחה הצעת חוק נוספת. כזו שתרחיב את החוק גם לחברות הציבוריות במגזר הראלי, שבו ההשתוללות נמשכת, על חשבון החוסכים, בלי קשר לביצועים, ותוך תשלום שכר עוני לעובדים החלשים. מודה שכרגע זה נראה דמיוני להעביר חוק כזה, אבל הי, גם חוק שכר בכירים במגזר הפיננסי נראה בהתחלה דמיוני – ובכל זאת נגמר בניצחון. תזכורת מהעבר:
 

 

קריקטורה של ולדיק סנדלר http://vladiksandler.com/ משנת 2011

 


מזמינה אתכם לשלוש ישיבות מעניינות וחשובות במיוחד שאקיים בשבוע הקרוב בוועדה:
 

האחת: מאכערים ולוביסטים במשרדי הממשלה – תופעה שאותה אני עומלת למגר.

השניה: לכבוד אחד במאי. עובדי קבלן. הפרת זכויותיהם והיקפי ההעסקה של עובדי קבלן, שרובם המכריע חוסים כעת תחת השם המכובס והשקרי של עובדים אצל "ספקי שירותים".

השלישית: ניצולי שואה. ישיבה שלישית במספר למעקב, לזירוז, ואם תרצו גם לביוש ולהלחצה של הממשלה. הזחילה ואפס המעש של הממשל להעמקת המיצוי להענקת הזכויות המגיעות לניצולי השואה מרתיחה ומקוממת, ותיכף לא יהיה כבר למי לסייע.

 

רוצים לבוא לאחד הדיונים? אתם מוזמנים! כתבו לנו ל- shelly.bikoret@gnail.com, ואנחנו נדאג לאישורי כניסה ולכל מה שצריך. הנה הלו"ז המדויק:

 

 


סוף לסודיות המדומה, והקרב על השקיפות: במהלך הפגרה, אחרי הרבה כיפופי ידיים ומאבקים פנימיים שאיני יכולה לפרט אותם מפאת החיסיון - הועדה החסויה של ועדת ביקורת המדינה (שגם בראשה אני עומדת), החליטה לפרסם דו"ח מבקר ובו ליקויים נרחבים בחברה המכונה ל'. זו המטרה שלי, והיא מושגת לאט אך בבטחה: לאפשר פרסומם של דו"חות שונים שנהוג היה להטיל עליהם חיסיון, כל עוד אין הדבר פוגע בביטחון המדינה.

 

 

 

 

 

חוקים מעולים שעברו (!) נקברים בכוונה ע"י הממשלה כי לא מתקינים להם תקנות. גם בזה עסקנו ונמשיך לעסוק, הנה כתבה של מתן חודורוב מערוץ 10 בנושא. הקליקו לצפיה:

 

 

 

רוצה להפנות אתכם ל"פוליטיקלי קוראת", עמוד פייסבוק פמיניסטי מצוין שאפילו פמיניסטית ותיקה כמוני לומדת ממנו לא מעט. כעת מתכננות הנשים המוכשרות שכותבות אותו, לעלות כתה ולהפוך לכלי תקשורת פמיניסטי עצמאי,

שנכתב על ידי נשים, בשביל נשים, ומנקודת מבטן של נשים.

 

כעת הן יוצאות בקמפיין מימון המונים כדי לשלם שכר לעורכות קבועות, לתרגם לאנגלית, אמהרית, רוסית וערבית את התכנים שלהן, לייצר תחקירי עומק בנושאים רלוונטים ולקדם את הקמפיינים הפמיניסטים שלהן ולהרחיב את החשיפה של העמוד ואת קהל הקוראות והקוראים. רוצים לתרום להן ולחזק אותן? אני בעד! הקליקו על התמונה לעוד פרטים:

 

 


הכשל של האוניברסיטאות בטיפול בעברות מין. זוכרים שבדיון שקיימתי בעניין ישבה בר לביא האמיצה, שהתלוננה על קולגה, מתרגל, שאנס אותה, והוא המשיך להסתובב באוניברסיטה כאילו לא קרה כלום, ועוד נהנה מחיסיון על שמו? בשעתו השתמשתי בחסינות שלי וחשפתי את שמו. עכשיו הוא עומד, סוף סוף, בפני אישום באונס:

 

 

 

זה מתוך כתבה שסקרה "מפורסמים" שהולכים לפוליטיקה:

 

 

 

אחד במאי שבוע הבא. על הישיבה המיוחדת של הועדה לביקורת המדינה ביום הזה, כבר סיפרתי לכם. באותו יום, במליאה, דיון מיוחד לציון 120 שנה להולדת ראה"מ גולדה מאיר ז"ל. אני אדבר על תרומתה האדירה להקמת מדינת הרווחה ולשמירה על זכויות עובדים.

אתם מוזמנים לפגוש אותי גם בכנס הישראלי-חברתי של קרן ברל כצנלסון, בשיתוף המכללה החברתית-כלכלית וקרן פרידריך אברט. הכנס הזה מתקיים מדי שנה באחד במאי וכבר הפך למסורת. יום שלישי, 1.5 בין 17:00 ל-21:30, מרכז דוהל, תל אביב.

 

אני אפתח את הפאנל על תפקיד הסוציאל-דמוקרטיה אל מול משבר הדמוקרטיה. הכניסה חופשית בהרשמה מראש, ומספר המקומות מוגבל. הקליקו כאן או על התמונה כדי להירשם:

 

 

 

תתחברו אלי. בטוויטר תוכלו למצוא התייחסויות מיידיות ורבות יותר למה שמתרחש, באינסטגראם קצת יותר צבע, ופייסבוק אתם כבר מכירים. למי שעוד לא שם, הנה לינקים ל אינסטגראם  טוויטר  פייסבוק. קצת דוגמיות מהשבועיים שחלפו מאז עיתון סופשבוע האחרון:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כמו תמיד, אני מסיימת בבקשה להתפקד. אז אם לא עשיתם זאת – קדימה! למה? כי הסבירות שיהיו בחירות בקרוב – גבוהה מאוד. איכות הרשימה שלנו לכנסת תהיה אחד מגורמי המפתח להישג שנביא בבחירות. לפני הבחירות יהיו פריימריס, ובהם כל מי שהוא פקוד של המפלגה יקבל את הזכות והחובה לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של מפלגת העבודה. אז אם עדיין לא התפקדתם – זה הזמן. ככה תוכלו לבחור בי ובעוד ח"כים שאתם תומכים בהם – ולחזק אותנו. התפקדו כאן עכשיו, או כתבו אלינו למייל: hitpakdutshelly@gmail.com, עם מספר הטלפון שלכם, נחזור ונעזור לכם להתפקד. והכי חשוב: פקדו את כל מי שאתם מכירים ובעניין! 


 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי