שלי על התנהלות משרד התרבות בעניין הכרטיסים לישראל-ארגנטינה: "איך שלא הופכים את זה, מדובר בסיפור מסריח"

5 ביוני, 2018

שלי התראיינה לתכנית "ערב ערב" ב"כאן11", בהגשת ליאת רגב ובהשתתפות כתבת הערוץ הדס גרינברג, על רקע הדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה בראשות שלי סביב התנהלות הבעייתית של משרד התרבות והספורט בנוגע לחלוקת הכרטיסים לקראת משחק הכדורגל בין ישראל לבין ארגנטינה. מתוך דבריה (לצפייה):

"רגב: את תוקפת היום את על הכרטיסים. איזה מידע הגיע אליך?

שלי: קודם כל, כל הכבוד להדס ולכם על חשיפת הסיפור הזה. זה מאוד חשוב. הלחץ התקשורתי, במובן הטוב של המילה, וגם הפנייה של חבר הכנסת איתן כבל אל מבקר המדינה, והעובדה שמבקר המדינה בודק, כבר נותנים אותות ומוחזרים הרבה מאוד כרטיסים למי שזכאים להם: קהל רחב של אנשים רגילים, אנשים שלא חברים של אף אחד, לא מקושרים לאף אחד והם לא בעלי הון. זה כבר מבורך.

כל הסיפור הזה, סליחה על הביטוי, הוא סיפור מסריח, איך שלא הופכים אותו. חברה פרטית – וכל הכבוד לה, שאפו – הביאה את ארגנטינה למשחק ידידות ישראל. היא רצתה לעשות את זה ב"סמי עופר", כי זה המקום שבו הכי מתאים לקיים משחק כזה. באה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ואמרה: 'אני רוצה לעשות את זה בירושלים'. זה גם הגיוני. אבל אז הם אמרו: 'אתם צריך לפצות אותנו באיזשהו צורה, כי המעבר לטדי עולה לנו המון כסף: אנחנו מאבדים תאי כבוד שמכרנו, ועוד ועוד ועוד'.

ואז המדינה מחליטה החלטה מדהימה ומופרזת להעביר קרוב ל-3 מיליון שקלים לאותה חברה פרטית כשיפוי על המעבר לירושלים. מהרגע שכספי המיסים כבר מועברים לצורך המשחק הזה, זה נעשה עניין ציבורי. בעניין ציבורי, הכרטיסים צריכים להגיע לציבור. כך אנחנו שמענו באופן ממש מפורט את חלוקת הכרטיסים, שהותירה בסוף 10,000 כרטיסים פנויים, שגם שם הספסרים כבר משתלטים על הכרטיסים הרבה לפני הציבור. יצא בסוף, הרי מי כמוכם יודע, שמי שהיה מספר 3001 בתור, כבר לא קיבל כרטיס. אז נתנו לזה, נתנו לזה, נתנו לזה, ומי לא קיבל? בני אדם רגילים מהיישוב – למרות שהממשלה כבר שמה את היד עמוק בתוך בסיפור הזה מבחינה כלכלית.

גם מבחינה משפטית, קיבלנו תגובה רשמית לפני כמה ימים ממשרד התרבות והספורט שהכול נעשה ב'ייעוץ משפטי צמוד', ו'בהתחשב במגבלות החוק'. אז מה אנחנו מגלים היום? קודם כל, היועץ המשפטי לממשלה אסר כבר מזמן על חלוקת כרטיסים מהסוג הזה. שתיים, אני שואלת את היועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט האם נועצו בה באמת, והיא עונה לי במילה אחת: 'לא'. אז אני שואלת אותה 'מתי ידעת לה על הסיפור הזה', והיא אומרת: 'כשקיבלתי מייל, כמו כל העובדים, שאני יכולה לרכוש כרטיס'.

רגב: עוד נקודה שעולה בוועדה, ואלו דברים שאומר לך בכיר במשרד התרבות, היא שתמיכת המדינה במשחק הזה הוקנתה לשרת התרבות. את זה את יודעת בוודאות?

שלי: אני לא יודעת בוודאות, ולכן שאלתי. קיבלתי טלפון מאדם מאוד בכיר במשרד. הוא אמר שיש גם דיל שלא כתוב בשום מקום: השרה מירי רגב – ואנחנו גם יודעים שהכסף שהועבר הוא מעל ומעבר למה שצריך היה לשפות בו את החברה הפרטית – בתמורה לנראות מאוד גבוהה, פוטו-אופ עם מסי על הדשא, אולי השתתפות באיזו מסיבת עיתונאים. צריך להגיד שנציגי המשרד שלה הכחישו מכל וכל, אבל בדיעבד שמעתי ריאיון שלה מהיום בבוקר שבו אמרו לה שיכול להיות שמסי ויתר השחקנים לא ירצו ללחוץ יד לפוליטיקאים, ואז היא אמרה: 'נראה אותם לא לוחצים ידיים'".