שלי על התנהלות השרה רגב בנוגע לישראל-ארגנטינה: "איך יכול להיות שבני תמותה רגילים ולא מקושרים לא יכולים לקבל כרטיס למשחק?"

5 ביוני, 2018

שלי התראיינה ל"מהדורה ראשונה", בהגשת אורן וייגנפלד, על רקע הדיון בוועדה לביקורת המדינה בראשותה סביב התנהלות משרד התרבות והספורט בראשות השרה מירי רגב בנוגע למשחק הכדורגל בין ישראל לארגנטינה. מתוך דבריה (לצפייה):

"וייגנפלד: שמענו את הדברים בוועדה לביקורת המדינה, וזה נשמע כמו פעילות עבריינית. מה קרה שם להבנתך?

שלי: קודם כל, "פעילות עבריינית" זה קצת מוגזם. שנית, הוועדה לביקורת המדינה זה התפקיד של – לבקר את האמת. כיוון שמבקר המדינה עצמו הודיע בשבוע שעבר ליו"ר ועדת הכלכלה, ידידי חבר הכנסת איתן כבל, שהוא פותח בבדיקה, זימנו את אנשי מבקר המדינה. ביקשנו מהם לגמור את הבדיקה עד יום רביעי השבוע, כי אנחנו רוצים בכל זאת להועיל לציבור. לגבי הסוגיה הספציפית של נראות השרה מירי רגב בתמורה להעברת כספים מופרזת לטעמי: זה מה שעלה היום בישיבה; פיצוי לאותה חברה שהביאה – ואנחנו שמחים על כך – את ארגנטינה ואת מסי. רק הבוקר הבנתי בדיעבד, שהשרה עצמה התראיינה ושכשאמרו לה שמסי והקבוצה עצמה אמרו שהם לא רוצים ללחוץ ידיים לפוליטיקאים, היא אמרה 'נראה אותם לא לוחצים לי ידיים'. לכן, אנחנו פשוט נחכה ונראה, אבל אני לא אתפלא אם יתברר שמאחורי כל הסיפור הזה יש מערך יחסי ציבור עצמי מאוד משומן.

אבל חשוב לי לומר: זאת לא סוגיה המרכזית. הסוגיה המרכזית היא שבסופו של דבר, העברת המשחק מ"סמי עופר" לטדי נעשתה על פי החלטת ממשלה. ואז אמרה החברה שהביאה את המשחק שזה יעלה לה כסף, ושהיא צריכה שיפוי מהממשלה. הממשלה הקציבה קרוב ל-3 מיליון שקלים כדי שהמשחק הזה יהיה בירושלים, וכדי שהוא יונגש ל-30,000 בני תמותה רגילים, אנשים מהשורה – לא מלכים, לא רוזנים ולא מיוחסים. בסופו של יום, כל מי שהמתין לכרטיס, והיה אחרי המספר 3,000 בתור, לא השיג כרטיס. אנחנו שאלנו לאן לעזאזל נעלמו כל הכרטיסים. נראה לי שקיבלנו תשובות די טובות היום בוועדה – לציבור הם לא הגיעו.

וייגנפלד: שמענו היום בוועדה את היועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט אומרת שלא  התייעצו איתה בנוגע לחלוקת הכרטיסים.

שלי: האמת, זה הרבה יותר מזה: אמרו אנשי מבקר המדינה שיש נוהל, והיועץ המשפטי כבר נתן דעתו בעבר לגבי חלוקת כרטיסים בבוכטות לגורמים רלוונטיים או לא רלוונטיים, ופסל את זה. כלומר, יש כבר חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, יש התייחסות של מבקר המדינה, אבל אף אחד לא שואל את היועצת המשפטית. יתרה מזה: משרד התרבות מפרסם הודעה שלפיה כל המהלך נעשה בעצה אחת עם הייעוץ המשפטי, 'בהתחשב במגבלות של החוק', ואז מתברר עוד שקר. מסתבר שהיועצת המשפטית שמעה על זה כשהיא קיבלה מייל, כמו כל העובדים, שהיא יכולה לרכוש כרטיס. אז באמת שכל ההליך הזה, מהמסד ועד הטפחות, סליחה על הביטוי – פשוט מסריח".