שלי על התנהלות משרד התרבות והספורט סביב ישראל-ארגנטינה: "אם באיצטדיון של 30,000 מקומות רק 3,000 איש מקבלים כרטיס, משהו כאן מסריח"

5 ביוני, 2018
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "עושים צהריים" בגלי צה"ל, בהגשת יעל דן ובהשתתפות כתב הספורט של התחנה אופיר יונתן, על רקע סערת הכרטיסים סביב משחק הכדורגל בין ישראל לארגנטינה, ובעקבות דיון שנערך בנושא בוועדה לביקורת המדינה בראשותה של שלי.

"דן: שמענו הרבה על השרה רגב, ואני אומרת 'עד כאן, לא יכול להיות'. היא הציעה כסף תמורת צילום שלה עם מסי על הדשא?

שלי: הדברים האלו לא ממש נאמרו. אני שאלתי את השאלה, והייתה הכחשה גורפת וטוטאלית מצד אנשי משרדה שהיו בדיון.

דן: אבל שמעת את הדברים ממקור מוסמך במשרד.

שלי: שמעתי ממקור בכיר במשרד שמעורה בפרטים. זאת הייתה טענתו. העליתי כיושבת ראש הוועדה את הטענה הזאת בפני אנשי המשרד, והם הכחישו תוקף. מה אני אגיד לך? נחיה ונראה. אבל יש כאן דברים שהם הרבה יותר חמורים מאותם כרטיסים ל-200 עובדי משרד התרבות והספורט, שבאמת שהדבר האחרון שהייתי רוצה זה להתגולל עליהם – הרי לא הם סגרו את הדיל הזה. מי שסגר את זה הם הנהלת המשרד והשרה מירי רגב. יש כאן עוד המון דברים אחרים: בהתחלה נאמר שלנו שזה אירוע פרטי ושהמשרד לא יכול להתערב, כיוון שחברה פרטית, "קומטק" – בתושייתה הרבה, יש לציין, וכל הכבוד לה – היא שהביאה את המשחק הזה לישראל. אבל אחר כך התברר שזה בכלל לא פרטי, ולא רק כי נבחרת ישראל ומשחקת, וזה משאב לאומי, אלא גם כי הממשלה העבירה 2.7 מיליון שקלים כדי לפצות את "קומטק" על עלות המעבר של המשחק מסמי עופר לטדי.

דן: אותי מטריד לא פחות שהשרה מוכנה לעשות את זה תמורת חשיפה מרבית שלה באירוע. זה מה שמאוד מטריד.

שלי: כן, אני מודה שזה נשמע רע מאוד. כיוון שהייתה הכחשה גורפת, לא נותן לנו אלא לחכות ולראות אם אכן הדבר הזה התרחש או לא התרחש. אף אחד מאיתנו לא ייפול מהכיסא בתדהמה אם יתברר שהדבר הזה כן התרחש. אבל יש כאן עוד המון דברים אחרים. הרי הוועדה לביקורת המדינה מתעסקת בדברים שקורים במדינה, וכאן זאת המדינה – זה לא אירוע פרטי. זה אירוע שמשלם המיסים משלם עבורו מכספו 2.7 מיליון שקלים כדי לשפות את החברה על ההפסדים שלכאורה יש לה בעקבות העברת המשחק לישראל. אבל אני חושבת שקרה כאן משהו יותר חמור: החברה הזאת, שהיא חברה עסקית עם שיקולי רווח והפסד, עשתה עלינו סיבוב. הממשלה נתנה לה את ה-2.7 מיליון האלה, שזה הרבה מעבר להפסדים שלכאורה נגרמו לה בגלל המעבר לירושלים. הרי מה קרה? לא קרה שום דבר: הספונסרים נשארו אותם ספונסרים, ונתנו את הכסף; תאי הכבוד הומרו בבוכטות של כרטיסים. אז יצא ששילמנו מכספנו על אירוע שאמור להיות הכי ציבורי בעולם – עם 30,000 כרטיסים שעומדים לציבור הרחב, כשנשארנו בסוף עם 10,000 כרטיסים 'ראסמי', שמתוכם הרוב כבר נמכר על ידי ספסרים. אז יוצא שסתם בני אדם נורמליים ורגילים לא זוכים ליהנות מהדבר הזה, למרות שהם מממנים אותו.

דן: אני חושבת על זה שכשאמרו שהארגנטינאים לא רוצים לשתף פעולה כי הם לא רוצים ללחוץ ידיים לפוליטיקאים, אמרה השרה רגב: 'אנחנו עוד נראה מי ילחץ את היד של מי'. אולי היא אמרה את הדברים כי היא יודעת שזה יצולם, כולנו נראה מי לוחץ את היד של מי.

שלי: כיוון שלשרה רגב יש רקורד ידוע ומוכח בחשיפה בכפייה, גם כאן, כמו שאמרתי, אף אחד מאיתנו לא ייפול מהכיסא אם הדבר הזה יקרה. יש כאן כמה וכמה סיבובים. בסוף יש פה משאב שהפך להיות ציבורי, אבל הציבור לא נהנה ממנו. אם אנשים אחרי מספר 3000 בתור לכרטיסים לא הצליחו להשיג כרטיס, ויש 30,000 מקומות, אז משהו כאן ממש מסריח.

יונתן: אני חייב לשאול: פנית למבקר המדינה במהלך הדיון ואמרת שזמן הבדיקה של המבקר הוא לא מספיק טוב, כי המשחק ייערך במוצאי השבת הקרובה. אז האם יש מה לעשות? יש עוד אלפי כרטיסים שחולקו לנותני חסויות, למקורבים, לעיתונאים ולאלף ואחד גורמים שהם לא הציבור הרחב. אז מה יש לעשות? מה ענו לך על הפנייה הזאת?

שלי: לי נאמר בסוף הישיבה שאכן יהיו תוצאות של בדיקה המהירה של המבקר עד יום רביעי, כמו שאני ביקשתי. צריך לומר לזכות המבקר שהוא מיוזמתו נכנס לבדיקה הזאת: בשבוע שעבר פנה אליה חבר הכנסת איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, והמבקר ענה לו שבמסגרת חגיגות שנת השבעים הוא יבדוק גם את זה. היום נענו לבקשה שלנו והבהירו שבעניין הספציפי הזה יעשו בדיקה מואצת ויפרסמו את התוצאות ביום רביעי. אז דברים יכולים להשתנות. כבר עכשיו השתחררו כמה מאות כרטיסים.

יונתן: אז עד מוצאי שבת אולי נראה כרטיסים לעוד אלפי 'משוגעים' בתור.

שלי: אני מאוד מקווה.... עוד דבר הוא שחלק מהספונסרים אמרו שיעבירו את זה למתנ"סים, שזה יגיע לילדי העוטף ולעיירות פיתוח. אני עדיין לא הצלחתי להבין עד הרגע הזה להבין איזה מתנ"ס קיבל כרטיסים. אני חושבת שהדיון הזה מאיץ בהם בסופו של דבר להעביר את הכרטיסים לציבור.

דן: אני עוד תקועה עם הצילומים. ראיתי איזה ציוץ שבו מישהו אמר ששלי יחימוביץ' בפקחיותיה ובערמומיותה סנדלה את השרה רגב, שלא תוכל עכשיו להצטלם.

שלי: אז אם הצלחתי למנוע את המחזה המביש הזה, אני מוכנה להיות 'ערמומית' לצורך העניין".