"ההגעה של ארגנטינה לארץ יכלה להיות תענוג טהור, אבל בסוף הכול הזדהם בכל מיני קומבינות"

שלי לאמירה בוזגלו ברדיו דרום: "התנהלות משרד התרבות והספורט בהובלת מירי רגב מעלה המון סימני שאלה. הושקעו כמעט 3 מיליון שקלים מכספי משלם המיסים, ולא ייתכן שבני תמותה רגילים ולא מקושרים לא יכולים להשיג כרטיסים".
6 ביוני, 2018
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "באה בטוב" ברדיו דרום, בהגשת אמירה בוזגלו, על רקע התנהלותו הבעייתית של משרד התרבות והספורט בהובלת מירי רגב סביב משחק הכדורגל בין ישראל לארגנטינה, תוך בזבוזם של קרוב ל-3 מיליון שקלים מכספי משלם המיסים.

"בוזגלו: שמעת על חלוקת הכרטיסים, קול הצעקה שעלה ברשתות החברתיות. רציתי לשמוע את דעתך כיושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה.

שלי: כל המהומה מסביב כבר התפוצצה מהרגע שנפתחה האפשרות לרכוש כרטיסים למשחק הידידות נגד ארגנטינה. אגיד לך את כל מה שהמאזינים יודעים: מי שהיה בתור מספר 3,000 לא הצליח לרכוש כרטיס, למרות שהיו 30,000 מקומות. אז נשאלת השאלה לאן נעלמו הכרטיסים. בשבוע שעבר פנה יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, למבקר המדינה, והמבקר ענה לו כי הוא בודק את כל חגיגות שנות השבעים והעלות שלהם. ואכן, הוא יבדוק גם את עניין הכרטיסים. אני זימנתי אתמול דיון בוועדה לביקורת המדינה, שאני עומדת בראשה, כדי לקרוא לאנשי המבקר ולהגיד להם 'רבאק, זה יפה שאתם בודקים אבל תעשו את זה מהר, אחרת זה כבר יהיה מאחורינו, וזה כבר יהיה חלב שנשפך'. בשורה התחתונה של הסיפור הזה, כל ההתנהלות מסביב הייתה סיפור מאוד מסריח.

את יכולה להגיד 'מה זה עניינך?'. הרי "קומטק" היא חברה פרטית, והיא זאת שהביאה את נבחרת ארגנטינה, סבבה, והביאה את מסי. אז למה לוועדה לביקורת המדינה ולמבקר המדינה להתערב? כי זה הפסיק להיות סיפור פרטי. כי הם רצו לעשות את זה ב"סמי עופר", פשוט כי זה התאים להם מבחינה מקצועית. גם ההתאחדות לכדורגל חשבה שזה המקום הכי מתאים. אבל שרת התרבות והספורט החליטה שזה יהיה בירושלים בירתנו. זאת החלטה סבירה, אבל הם אמרו לה שזה יעלה להם הרבה יותר כסף, כי הם כבר מכרו תאי כבוד בסמי עופר, ולכן יש לפצות אותם על המעבר לירושלים. ואז הממשלה החליטה בשנייה אחת להעביר קרוב ל-3 מיליון שקלים פיצוי לחברה. אני אגיד לך בסוגריים שלדעתי החברה לא הפסידה שקל: הם פשוט המירו את תאי הכבוד בבוכטות של כרטיסים לספונסרים. וככה זה נהיה ענייננו.

בוזגלו: אז הדברים נעשו שלא כדין.

שלי: אני לא יודעת להגיד אם זה נעשה שלא כדין, את זה לא אני אקבע. אבל אחרי שהממשלה שמה קרוב ל-3 מיליון שקלים מכספי משלם המיסים על המשחק, והוא הופך להיות במימון המדינה, לא יכול להיות שבני אדם רגילים ונורמליים, שאין להם חברים אצילים עם קשרים שמשיגים להם כרטיסים בקומבינה, לא יוכלו לקנות כרטיסים. כאן עולה שערורייה מאוד גדולה: בסוף לציבור נשארו מתוך 30,000 רק 10,000. מתוך ה-10,000 הספסרים קנו מיד לפחות חצי, וככה למי לא נשאר? לבני אדם רגילים.

בוזגלו: מה שאת אומרת זה ששני שליש הלכו אוטומטית לספונסרים ומקורבים.

שלי: נכון, להתאחדות לכדורגל, למשרד התרבות, לעיריית ירושלים.

בוזגלו: על דבר כזה לא מקימים ועדת חקירה?

שלי: אני אגיד לך את האמת, אם על כל כשל כזה היינו מקימים ועדת חקירה, היינו טובעים בים של ועדות חקירה.

בוזגלו: אבל זה נושא ציבורי. יש כאן עניין לציבור.

שלי: את ממש צודקת. זה ממש עניין ציבורי. לכן מבקר המדינה בודק אותה, ולכן אני כינסתי את הוועדה לביקורת המדינה. ולכן ביקשתי לסיים את הבדיקה ליום רביעי.

בוזגלו: אז מי אשם? זה מתחיל בשרת הספורט מירי רגב?

שלי: אני חושבת שלשרה אחריות מרכזית בעניין. בהשוואה לפיצוי הלא פרופורציונלי שתקבל החברה על המעבר לירושלים, תקבל השרה הרבה פוטו-אופים, לחיצת יד עם מסי, אולי השתתפות במסיבת עיתונאים ונראות תקשורתית מאוד גבוהה.

בוזגלו: אז זה נסגר לפני?

שלי: כן, ואני אגיד לך למה זה כל כך ברור: סיפר לי את זה בכיר במשרד התרבות, וכשהצגתי את זה בוועדה שלי בכנסת בפני ראש מטה משרד התרבות, אמרו לי: 'לא, מה פתאום, זה בכלל לא קרה'. ואז התברר לי שבמקביל לוועדה היא בכלל התראיינה במקום אחר, ואמרו לה שמסי לא ירצו להתערבב עם פוליטיקאים ולא ירצו ללחוץ לך יד. והיא ענתה: 'נראה אותם לא לוחצים ידיים לי ולראש הממשלה'. זאת אומרת, היא כבר תכננה את כל המהלך הזה.

בוזגלו: למה אצלנו במדינת ישראל הכול פועל תמיד בצורה עקומה? למה אנחנו נשארים במדיניות של קומבינות ושל 'סמוך על סמוך'?

שלי: זה נורא מבאס. כי מסי מגיע, וזה תענוג טהור שמשחק כזה כיפי מגיע לישראל. ובסוף הכול מזדהם בכל מיני קומבינות, בדיוק כמו שאת אומרת. ועוד שקר שהתגלה אתמול בוועדה: במשרד השרה הוציאו הודעה שהכול נעשה כדין, ובהתייעצות עם הייעוץ המשפטי וכן הלאה. יושבת היועצת המשפטית של המשרד, ואני שואלת אותה: 'באמת התייעצו איתך?'. והיא אמרה לי: 'לא'. שאלתי אותה: 'מתי למדת לראשונה שקרה הסיפור הזה, שנחתם הסכם כזה, שהוקצו שלושה מיליון ומחולקים כרטיסים?' אז היא אומרת לי: "האמת? קיבלתי מייל, כמו כל עובדי המשרד, שאני יכולה לקנות כרטיס". את מבינה? אז זה סיפור שמעלה המון סימני שאלה".

בוזגלו: אני לא מהאנשים בתקשורת שישר "נכנסים" במירי רגב כל הזמן. ואני יודעת להצביע על דברים שהיא עושה לחיוב. אבל אם כל כך חשוב לשרה הפריפריה, כאן בדיוק עולה סוגייה של שוויון הזדמנויות – שגם אנשים בפריפריות יוכלו לבוא למשחק הזה.

שלי: כן, גם אני כמוך. תעברי על העמוד שלי בפייסבוק, ותראי שאני לא מתגוללת על השרה מירי רגב, ואני לא מתנהגת אוטומטית כמו השבט שלי. אבל כאן באמת שיש רמה כזאת של אי תקינות וחוסר צדק...

בוזגלו: ניסית לדבר איתה ישירות?

שלי: הזמנו אותה לדיון, אבל היא נמצאת בניו יורק, כמו שאת יודעת. לכן היא שלחה את אנשי משרדה.

תראי, ההתאחדות לכדורגל טענה שחלק מ-7,700 הכרטיסים שהיא קיבלה ניתנים למנויי הנבחרת וחלק מחולקים בחינם. הם טענו שיש כמה אלפים שמחולקים בפריפריה, דרך המתנ"סים. אני חייבת להגיד לך שעד הרגע הזה לא הצלחתי לאתר מתנ"ס שחילק כרטיסים כאלו. אם גילית זכר למישהו בפריפריה שקיבל כרטיס, אני אשמח לשמוע על הדבר הזה".